۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۹
کد خبرنگار: 2309
کد خبر: 83405817
۰ نفر
قوه قضائیه نیازمند قضات تحولگرا است

تهران- ایرنا- دادستان کل کشور گفت: اولین گام و مهمترین عامل موثر برای تحول در قوه قضائیه به قضات و کارکنان تحولگرا برمی گردد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری روز دوشنبه در نشست حقوقدانان بسیجی با موضوع بررسی ابعاد حقوقی بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب و رئیس قوه قضائیه بر تحول در دستگاه قضائی تاکید دارند و اولین تحول به نیروی انسانی برمی گردد.

وی افزود: ساختمان و وسایل مدرن و فناوری روز در تحول مؤثر هستند ولی عامل اصلی تحول انسان‌های تحولگرا است و قاضی زمانی می‌تواند تحول ایجاد کند که اعتقاد به تحول داشته و انسانی تحول گرا باشد.

وی که در برنامه دوشنبه های گام دوم انقلاب سخن می گفت، افزود: تفکر بسیجی در قوه قضاییه وجود دارد ولی کافی نیست. قضات و کارمندان بسیجی داریم ولی نه به اندازه کافی و شما کمک کنید و برنامه بدهید و ما هم وعده می دهیم تا به آن عمل کنیم.


دادستان کل کشور افزود: از همکارانم در دستگاه قضایی خواسته ام که تفکر بسیجی را بین قضات و کارمندان توسعه دهند و در آن زمان نمی توان یک قاضی بسیجی را با زر و زیور خرید. چون بسیجی را نمی توان با پول و شهوت خرید ولی اگر تفکر بسیجی نباشد، می توان با یک یا دو سکه افراد را خرید.


وی خواستار ترویج بیشتر فرهنگ بسیج در میان جامعه حقوقدانان، کانون های وکلا، سردفتران، کارشناسان و هر جایی شد که مسائل حقوقی مطرح است.

مبارزه با افراد ناسالم از برنامه های قطعی قوه قضاییه است

منتظری افزود: امروز زمینه برای پذیرش این تفکر در مجموعه دستگاه قضا وجود دارد و افرادی که ناصالح هستند باید از دستگاه قضایی بروند. مبارزه با فساد و برخورد با افراد ناسالم و ناصالح از برنامه های قطعی قوه قضاییه است. شما کمک کنید تا اگر فردی در جایی فساد دارد، اگرچه تعداد آنها کم هستند ولی این تعداد نیز زیاد است، شناسایی شوند و می توانید به صورت مستند و قابل پیگیری موارد را مطرح کنید.
وی اضافه کرد: انسان های سالم و پایبند در کانون کارشناسان یا کانون وکلا و مانند آن کم نیستند ولی چرا نباید تفکر بسیجی در کانون وکلا یا سردفتران و کارشناسان به گونه ای رشد کند که زمام بخشی از امور را به دست گیرد؟

منتسب کردن مشکلات به نظام از بزرگترین خیانت هاست

منتظری با اشاره به توطئه های دشمنان در فضای مجازی برای بدبین کردن مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: عناصری در درون کشور تلاش می کنند تا مشکلات و دردهای مردم را به نظام نسبت دهند که این مساله بزرگترین خیانت است.

عمل نکردن به فریضه امر به معروف علت بسیاری از آسیب های جامعه

وی با اشاره به آیه ۴۱ سوره حج گفت: تهدید فرهنگی بزرگترین تهدید جامعه و جوانان است در حالی که امروز مصداق این آیه هستیم که می فرماید کسانی که قدرت پیدا می کنند، نماز را برپا می دارند و زکات می دهند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند در حالی که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما حالت خمودی پیدا کرده است و علت بسیاری از آسیب ها و نابسامانی های جامعه عمل نکردن به این دستور الهی است.

هنوز قانونی برای حقوق عامه نداریم

دادستان کل کشور گریزی به حقوق عامه زد و گفت: موضوع حقوق عامه امروز مورد مطالبه رهبر معظم انقلاب و رئیس دستگاه قضا و ارکان اصلی نظام است. بخش قابل توجهی از مشکلات به رعایت نکردن حقوق عامه برمی گردد.

وی افزود: چند سالی است که به فکر احیای حقوق عامه افتاده ایم و سال گذشته توانستیم دستورالعملی در این زمینه تهیه کنیم ولی هنوز یک قانون با موضوع احیای حقوق عامه نداریم.

منتظری از جامعه حقوقدانان به ویژه بسیجیان حقوقدان خواست تا در این عرصه ورود کرده و با ارائه تعاریف، مصادیق و نحوه صیانت از آن به نحوه برخورد با کسانی باشند که حقوق عامه را رعایت نمی کنند.

وی همچنین خواستار پرداختن حقوقدانان به موضوع پیشگیری از وقوع جرم شد و گفت: بخشی از آسیب های جامعه که به میلیون ها پرونده ختم شده و کمر قضات ما را شکسته و باعث اطاله در دادرسی شده، به دلیل افزایش جرائم است که می توان با برنامه های پیشگیرانه به کاهش جرائم و حجم پرونده های دادگستری کمک کرد.

هر زمانی که از قرآن فاصله گرفتیم ذلیل شدیم

منتظری با استناد به آیه ۵۲ سوره فرقان گفت: این آیه به پیامبر سفارش می کند که از راه و رسم کافران پیروی نکند و با کفار مبارزه ای بزرگ داشته باشد. در تفسیر المیزان درباره این آیه آمده است که جهاد کبیر جهادی است که برخاسته از معارف و تعالیم قرآن باشد. یعنی باید با قرآن به میدان مبارزه با کافران رفت.


وی عمل کردن به دستورهای قرآن را ضامن سعادت و پیروزی در همه عرصه ها دانست و گفت: هر زمانی که از قرآن فاصله عملی گرفتیم، ذلیل شدیم و استعمار توانست بر ما تسلط پیدا کند و اگر برای حفظ جایگاه خود باید به آیات قرآن عمل کنیم.


دادستان کل کشور افزود: در جمهوری اسلامی ایران انتظار این است که به قرآن رجوع کنیم و بهترین گروهی که باید به قرآن مراجعه کند، کسانی هستند مدیریت را در نظام جمهوری اسلامی عهده دار هستند. اگر این مدیران در هر حوزه ا ی به قرآن مراجعه کنند، وضعیت و شرایطمان بهتر از وضعیت کنونی خواهد بود.


وی افزود: بنده به عنوان کسی که ۳۸ سال در بخشی از دستگاه قضا خدمت می کنم و تجربیات بسیاری دارم، معتقدم هر جا که به قرآن عمل کردیم پیشرفت داشتیم و هر زمانی که از قرآن فاصله گرفتیم، شکست خوردیم یا پیشرفت نکردیم.


منتظری از بسیج به عنوان بهترین جمعیتی یاد کرد که در همه عرصه ها و حوزه ها می تواند تاثیرگذار باشد و اضافه کرد: اگر مدیریت های ما ضعیف و دچار آسیب شده به خاطر آن است که تفکر بسیجی بر آن حاکم نیست.

مسئولان از تجملات دوری کنند تا درد مردم را بفهمند


وی دوری از روحیه اشرافی گری و تجملاتی را روش حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: مدیران و مسئولان باید از اشرافیگری فاصله بگیرند تا درد جامعه را بفهمند. البته ضرورت های غیرقابل اجتنابی وجود دارد ولی بخش قابل توجهی از آسیب هایی که امروز شاهد آن هستیم ناشی از عدم تفکر بسیجی در مدیران است. مدیری که درد جامعه را در وجود خود حس نمی کند، نمی تواند بفهمد توده زجر کشیده چه می کشد.


دادستان کل کشور با اشاره به سیره امیرمومنان در دوره حکومت پنج ساله خود گفت: حضرت علی علیه السلام همواره خود را در پایین ترین اقشار جامعه می دانستند و ریشه پرونده های اختلاس و کلاهبرداری های میلیاردی آن است که از تفکر بسیجی و راه و رسمی که قرآن یاد داده، فاصله گرفته ایم یا خیلی ضعیف هستیم.


وی از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان برنامه ای ارزشمند در همه عرصه ها یاد کرد و پیشنهاد داد تا یکی از برنامه های بسیج، آموزش مبانی و اصول این بیانیه باشد.


در پایان این مراسم نشان مردمی مبارزه با فساد از سوی سازمان بسیج حقوقدانان و توسط مهدی بهرامیان رئیس سازمان بسیج حقوقدانان کشور به حجت الاسلام منتطری اهدا شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =