۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۶:۴۷
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83405764
۰ نفر
حزب حاکم ژاپن اکثریت کرسی های مجلس سنا را از آن خود کرد

پکن- ایرنا- ائتلاف حزب لیبرال دموکرات ژاپن به رهبری «آبه شینزو» نخست وزیر فعلی این کشور اکثریت کرسی های مجلس سنا را از آن خود کرد با این حال این حزب به دلیل عدم کسب دو سوم آرا امید خود را برای اصلاح قانون اساسی از دست داد.

خبرگزاری کیودو روز دوشنبه در تازه‌ترین گزارش خود در مورد نتایج انتخابات مجلس سنا ژاپن نوشت نتایج حاکی است ائتلاف حزب «آبه» ۸۱ کرسی از مجموع ۱۲۴ کرسی به رأی گذاشته شده را کسب کرده است بر این اساس، حزب لیبرال دموکرات به رهبری آبه ۵۷ کرسی، حزب کومیتو شریک ائتلافی حزب لیبرال دموکرات ۱۴ کرسی و احزاب مستقل همسو با نخست وزیر فعلی این کشور نیز ۱۰ کرسی را کسب کرده‌اند.

در انتخابات سنای ژاپن که روز گذشته برگزار شد ۳۷۰ نامزد بر سر کسب ۱۲۴ کرسی از مجموع ۲۴۵ کرسی مجلس سنا رقابت کردند دلیل اینکه انتخابات برای کسب تمام کرسی‌های سنا صورت نمی‌گیرد این است که نیمی از کرسی‌ها در مجلس سنا هر سه سال یکبار به رأی گذاشته می‌شوند.

در مجموع ائتلاف به رهبری «آبه شینزو» شامل حزب لیبرال دموکرات و حزب کومیتو ۱۴۱ کرسی از مجموع ۲۴۵ کرسی سنا را در اختیار دارند که با احتساب ۱۹ کرسی که با اصلاح قانون اساسی مخالفت ندارند این آمار به ۱۶۰ کرسی می رسد اما اصلاح قانون اساسی این کشور به حمایت دو سوم اعضای سنا یعنی ۱۶۴ کرسی نیاز دارد به همین دلیل کارشناسان می‌گویند با وجود کسب اکثریت کرسی‌ها در سنا توسط ائتلاف آبه، هنوز مشخص نیست که آیا اصلاحات مد نظر شینزو آبه برای قانون اساسی در سال ۲۰۲۰ از حمایت دو سوم نمایندگان برخوردار خواهد بود.

بر اساس طرح آبه برای اصلاح قانون اساسی که مورد حمایت آمریکا است، توکیو قصد دارد قانون اساسی پس از جنگ را که بر عدم حضور نظامی خارجی تأکید دارد، اصلاح کرده و امکان اعزام نیرو به مأموریت‌های خارجی را فراهم کند اصلاح قانون اساسی به رأی مثبت دو سوم نمایندگان نیاز دارد.

در حال حاضر ارودگاه مخالفان «آبه شینزو» نخست وزیر فعلی و رییس حزب لیبرال دموکرات در مجلس سنا ۱۰۴ کرسی را در اختیار دارد.

در حال حاضر از مجموع ۲۴۵ کرسی مجلس سنا، حزب لیبرال دموکرات ۱۱۳ کرسی و شریک ائتلافی این حزب یعنی کومیتو ۲۸ کرسی را در اختیار دارند در اردوگاه مخالفان نیز حزب مشروطه دموکرات ژاپن به عنوان بزرگترین حزب مخالف ۳۲ کرسی، حزب دموکرات برای مردم ۲۱ کرسی، حزب کمونیست ژاپن ۱۳ کرسی، حزب نپتون ایشین ۱۶ کرسی، حزب سوسیال دموکرات ۲ کرسی، حزب «ریوا شینسنگومی» ۲ کرسی و سایر افراد نیز ۱۸ کرسی را در اختیار دارند.

با این حال اگرچه حزب ائتلافی حاکم ژاپن نتوانسته است یک حد نصاب کلیدی را در این انتخابات نگهدارد اما «آبه شینزو» رهبر این ائتلاف می گوید بدست آوردن اکثریت کرسی هایی که به رای گذاشته شده بودند نشان می دهد مردم خواستار ثبات سیاسی هستند و این به او این اختیار را می دهد که برنامه های سیاسی و دیپلماتیک خود را دنبال کند.

آبه گفت: بسیاری گفتند وقتی در حال دفاع از افزایش مالیات هستید، بدست آوردن اکثریت بسیار دشوار خواهد بود اما مردم این مساله را درک کرده اند این انتخابات مجلس سنا نه برای بدست آوردن دو سوم کرسی ها بلکه برای حفظ ثبات بود و ما به این هدف دست یافتیم.

او گفت: اکنون ما از طریق گفت و گو در کمیسیون مربوط به قانون اساسی برای بدست آوردن نظر دوسوم قانونگذاران تلاش کرده و نظر آنها را جلب می کنیم ما از رای دهندگان پرسیدیم که آیا خواهان گفت و گو هستند یا خیر و آنها اکثریت را در اختیار ما قرار دادند برای همین ما دوست داریم که یک بحث کامل داشته باشیم.‌

تکرار رکورد راهیابی ۲۸ نماینده زن به سنا
۲۸ نامزد زن در انتخابات مجلس سنای ژاپن که روز یکشنبه برگزار شد به پارلمان راه پیدا کردند این تعداد برابر با رکورد به دست آمده در انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۶ است.

انتخابات روز یکشنبه اولین انتخابات ملی از زمان اجرایی شدن قانون کاهش شکاف جنسیتی است این قانون می گوید که تعداد نامزدهای مرد و زن در این انتخابات باید تا حد امکان به هم نزدیک شود.

۱۱۴ زن در این انتخابات نامزد شدند که به رکورد ۲۸.۱ درصد از کل نامزدها رسید.


میزان مشارکت، زیر ۵۰ درصد
وزارت امور داخلی ژاپن می گوید میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس سنا در حوزه های انتخاباتی ۴۸.۸۰ درصد بوده است.

در دوره پس از جنگ جهانی دوم، بعد از رکورد سال ۱۹۹۵ این دومین میزان مشارکت پایین مردمی بوده است در آن سال میزان مشارکت ۴۴.۵۲ درصد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =