ساحل مرجانی و ماسه‌ای مزیت مهم گردشگری دریایی در مکران

چابهار- ایرنا- وجود ساحل مرجانی، ماسه ای، صخره ای و شنی و موج های چند متری در دریای عمان (سواحل مَکُّران) محدوده آب‌های ساحلی چابهار و کنارک با قابلیت های زیست محیطی بالا مزیت‌های زیادی برای توسعه گردشگری دریایی در این منطقه دارد و مسافران در این فصل از سال بیشترین بازدیدها را داشته اند.

در سواحل مکران محدوده چابهار و کنارک ساحل ماسه‌ای، صخره‌ای، مرجانی و شنی وجود دارد که در سواحل مرجانی آن انواع مختلف از مرجان‌ها نظیر مرجان‌های شاخ گوزنی، نرم، سیاه و مغزی زیست می‌کنند.

مرجان‌ها از اهمیت بالای زیست محیطی و اقتصادی برخوردار هستند و بسیاری از انواع ماهی‌ها در اطراف آنها زندگی می‌کنند و به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شوند.

مرجان‌ها از جمله جاذبه‌های مهم گردشگری در سواحل مکران محسوب می‌شوند که بیشتر در سواحل خلیج چابهار در محدوده دریا کوچک، روستای ساحلی گوردیم نزدیک کهیر کنارک، روستای ساحلی پسابندر محدوده صخره‌ای جزیره شیطان و به صورت پراکنده در محدوده ساحلی گواتر تا زرآباد قابل مشاهده هستند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار و کنارک به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرجان‌ها علاوه بر جذب گردشگر داخلی و خارجی به منظور تقویت اکوسیستم و حفظ زیست بوم این منطقه نقش مهمی دارند.

عبدالحمید بلوچ زاده افزود: سواحل دریا، وجود صخره‌ها، حرکت خرچنگ‌ها و زیست گونه‌های مختلف دریایی در چابهار و کنارک گردشگر پسند است و در طول شبانه روز جذابیت‌های خاصی برای گردشگران دارند.

وی ادامه داد: صخره‌های مرجانی به عنوان یکی از اصلی ترین منابع غذایی ماهیان آب‌های اقیانوسی بستر سودمندی برای ماهیگیری صیادان است و به تقویت صنعت شیلات کمک شایانی می‌کند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار نیز اظهار داشت: مرجان‌ها به طور پراکنده در خلیج و نوار ساحلی این بندر قابل مشاهده هستند.

اشرفعلی حسینی افزود: خصوصیات بارز مناطق مرجانی تنوع زیستی بالاست، به طوریکه از ۳۳ شاخه جانوری و گیاهی که در زیستگاه‌های دریایی یافت می‌شوند ۳۰ شاخه در مناطق مرجانی زندگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه مرجان‌ها ۲۵ درصد از تمام حیات را در خود حفظ می‌کنند، خاطرنشان کرد: مرجان‌ها علاوه بر قابلیت زیست محیطی و گردشگری قادر هستند از جزیره‌های کم ارتفاع در برابر خشم امواج و فرسایش دریاها محافظت کنند.

رئیس اداره محیط زیست چابهار و کنارک بیان کرد: از مرجان‌ها برای تولید داروهای ضد سرطان و پیوند استخوان استفاده می‌شود و آبسنگ‌های مرجانی تولید سالانه ۱۲ هزار گرم در متر مربع را دارند.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد صید انواع ماهیان شیلاتی در مناطق مرجانی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: هر یک متر مربع مرجان از نظر اقتصادی بالای ۴۰ هزار دلار ارزش دارد.

حسینی گفت: مرجان‌ها به عنوان گونه‌های کمیاب دریایی مورد تهدید فعالیت‌های ناشی از رسوب گذاری کشاورزی و جنگل تراشی، پرغذایی (فاضلاب صنعتی و خانگی)، برخی روش‌های مخرب ماهیگیری (مثلاً انفجار) و لنگر اندازی شناورها در خلیج چابهار قرار دارند.

به گزارش ایرنا، نوار ساحلی دریای عمان در محدوده چابهار و کنارک محل زیست انواع گونه‌های مهم حیات وحش شامل پستانداران، دوزیستان، آبزیان، نرم تنان، پرندگان و خزندگان است.
در ایام تعطیلات نوروزی بیش از ۷۰۰ مکان طبیعی، گردشگری، تاریخی و تفریحی سطح شهرستان چابهار پذیرای گردشگران و مسافران از سراسر کشور هستند.

منطقه آزاد چابهار در شرق خلیج زیبای چابهار و اسکله‌های تجاری بندرشهبدبهشتی وکلانتری و بنادر صیادی متعدد در نوار ساحلی چابهار- گواتر، سواحل ماسه‌ای، پدیده موج فشان دریا بزرگ، جنگل حرا، ساحل صخره‌ای، کوه‌های مریخی، درخت انجیر معابد، تمساح پوزه کوتاه (گاندو)، گل فِشان، ساحل شنی، زیستگاه لاک پشت دریایی، پرندگان مهاجر، دلفین‌های زیبا، فرش خزه‌ها، لیپار و دشتار و بسیاری جاذبه‌های طبیعی گوشه‌ای از زیبایی‌های طبیعی مقصد مهم گردشگری چابهار و کنارک محسوب می‌شوند.

قلعه پرتغالی‌ها، آرامگاه سید غلامرسول، ساختمان قدیم فرمانداری (موزه محلی)، حسینیه آل رسول، ساختمان‌های قدیمی گمرک، پست و روستای تیس از جمله آثار تاریخی شهرستان چابهار به شمار می‌روند.

آثار طبیعی این شهرستان نیز شامل ساحل ماسه‌ای، کوه‌های مینیاتوری، اسکله‌ها، تالاب لیپار، درخت انجیر معابد، صخره‌های مرجانی و غارهای بان مسیتی تیس است.
بندر چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان در حوزه آب‌های دریای عمان واقع است.

شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.

چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از سه شهر به نام‌های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، ۶ دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است.

۳۰۴۳**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =