۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱:۰۶
کد خبرنگار: 2440
کد خبر: 83405730
۰ نفر
حجاج ایرانی به غربت قبرستان ابوطالب پایان می دهند

تهران - ایرنا - زیارت آرامگاه حضرت خدیجه (ع) و اجداد و اصحاب پیامبر اسلام (ص) در قبرستان ابوطالب در مکه مکرمه از جمله برنامه های زائران ایرانی است تا به غربت این مکان پایان داده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین «محمدحسین عسگری» مسئول مراسم های بعثه مقام معظم رهبری گفت: زیارت آرامگاه حضرت خدیجه همسر پیامبر (ص) و دیگر مدفونین در قبرستان ابوطالب در برنامه زائران ایرانی حج امسال پیش بینی شده است.
وی هدف از این برنامه را آشنایی زائران با مراقد مطهر در قبرستان ابوطالب، آگاهی بیشتر از تاریخ اسلام و بهره گیری معنوی از این مکان بیان کرد.
عسگری تصریح کرد: در حال حاضر، قبرستان ابوطالب مظلوم ترین قبرستان پس از بقیع است، در حالی که اجداد و چندتن از فرزندان پیامبر و حتی شماری از ایرانیان در آنجا مدفون هستند.
به گفته این مسئول بعثه مقام معظم رهبری، با توجه به نزدیکی قبرستان ابوطالب به مسجدالحرام، زائران ایرانی خانه خدا هر روز صبح به صورت گروهی به آنجا رفته و قبور مطهر آن را زیارت می کنند.
عسگری تصریح کرد: تسهیلات و امکانات ویژه ای در قبرستان ابوطالب وجود دارد و ورود به آن پس از نماز صبح و عصر برای مردان مجاز است.
وی یادآور شد که بانوان در عربستان اجازه حضور در آرامگاه ها را ندارند و این وضعیت در مورد قبرستان ابوطالب هم صدق می کند.
قبرستان ابوطالب که به قبرستان المعلاه نیز شهرت دارد، در نزدیکی مسجدالحرام و در دامنه کوه های حجون قرار دارد و به عنوان یک آرامگاه عمومی شناخته می شود.
بسیاری از شخصیت های مشهور در این مکان دفن شده اند که از جمله آنها می توان به «خدیجه بنت خویلد» همسر پیامبر و مادر حضرت فاطمه زهرا (س)، «قاسم و عبدالله» دو تن از فرزندان پیامبر، «عبدالمطلب» جد و «ابوطالب» عموی پیامبر اشاره کرد. شماری از صحابه حضرت محمد (ص) نظیر «عبدالرحمان بن ابی بکر» و «عبدالله بن زبیر» نیز در این مکان دفن شده اند.

آرامگاه حضرت خدیجه تا سال ۱۹۲۵ میلادی – ۹۵ سال پیش- دارای بقعه و بنای بزرگی بود اما در آن سال به دستور ملک عبدالعزیز پادشاه سعودی ویران شد. با وجود این، همچنان محل قبر بسیاری از این شخصیت ها قابل مشاهده است.
در مورد تعداد قبور موجود در این قبرستان تاکنون آمار رسمی و دقیقی اعلام نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =