روسیه :غنی سازی اورانیوم حق انکارناپذیر همه اعضای پیمان ان پی تی است

مسکو – ایرنا – نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین به اصرار مقام‌های آمریکایی برای منع غنی سازی اورانیوم از سوی ایران اشاره کرد و افزود که غنی سازی اورانیوم حق انکارناپذیر همه اعضای پیمان ان پی تی است.

میخائیل اولیانوف روز یکشنبه در مطلبی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: معتقدم مقام های آمریکایی این واقعیت را از یاد برده اند حال آنکه در مفاد بند چهارم این پیمان بر این مورد تاکید شده است.

نماینده روسیه در وین ادامه داد که بی اطلاعی حقوقی مقام‌های آمریکا در موضوع غنی سازی اورانیوم به منع انتشار سلاح هسته‌ای ضربه می‌زند
نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد: اینگونه سرسختی و بی اطلاعی حقوقی در عرصه سیاسی به نظام منع انتشار سلاح هسته‌ای ضربه می‌زند.
اولیانوف در توییت دیگری نوشت: جان بولتون (مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا) خواستار منع غنی سازی اورانیوم برای ایران شده است.
نماینده روسیه در این رابطه به سخنان نماینده یک کشور غربی اشاره کرد که گفته بود: "کشور من اورانیوم غنی سازی نمی‌کند و قصد چنین کاری را ندارد اما اگر قرار شود از این حق انکارناپذیر در پیمان ان پی تی ما را محروم کنند، تا آخر برای بدست آوردن آن مبارزه خواهیم کرد. "
بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری امریکا نیز در پاسخ به این توییت مقام روس نوشت: یکی از بدترین اشتباهات در معامله هسته‌ای ایران، که هم اینک کاملاً مشخص شده است شامل این می‌شد که به ایران اجازه امکان غنی سازی اورانیوم داده شد.
وی ادامه داد: ایران نباید حق غنی سازی اورانیوم داشته باشد فشار حداکثری بر این کشور تا زمانی که از بلندپروازی‌های هسته‌ای خود و فعالیت‌های مخرب صرف نظر نکند ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =