پارسا خائف؛ اعجوبه ای از سرزمین حنجره‌های جادویی

اردبیل - ایرنا- سرزمین آواها و نواهای دل انگیز ملکوتی؛ موذنان و مداحان و ترانه‌سراهای برجسته؛ این بار اعجوبه ای از یک حنجره جادویی دیگر را به جهان موسیقی سنتی اصیل تقدیم و برگ زرین تازه ای بر پیشینه جلوه‌های کم نظیر معنوی و هنری خود اضافه کرد.

پارسا خائف نوجوان ۱۴ ساله‌ای است که این روزها بواسطه هنرنمایی در یک برنامه تلویزیونی شهره عام و خاص شده است، هنرنمایی او البته مربوط به این برنامه تلویزیونی نیست، خائف رتبه اول جشنواره موسیقی استان اردبیل در سن ۱۲ سالگی را با بازخوانی قعطه اشک مهتاب استاد محمدرضا شجریان به دست آورده است.

مقام اول در جشنواره موسیقی ملی در تهران در سال ۹۷، برگزاری اولین کنسرت خود به مدت ۲ روز در سال ۱۳۹۷ در تالار شهریار تبریز، برگزیده شدن در جشنواره بین‌المللی شمس و مولانا و نیز اجرای آواز سنتی در آغاز جشنواره سی و چهارم موسیقی فجر پارسال که با استقبال زیادی مواجه شد را در کارنامه درخشان خود دارد.

خائف پارسال با اجرای یک تصنیف سنتی فارسی در برنامه عصر جدید تلویزیون تولد یک چهره ملی در موسیقی ایران زمین را نوید داد، جالب اینکه او مسلط به ۲ موسیقی سنتی ایرانی و آذربایجانی بوده و به هر ۲ زبان فارسی و ترکی می خواند.

صدای دل انگیز پارسا نه تنها صاحبنظران، کارشناسان و اساتید برجسته موسیقی کشورمان را به شگفتی و تحسین واداشته بلکه بسیاری از علاقه‌مندان این هنر و حتی افرادی که تمایل چندان به شنیدن موسیقی و آواز اصیل ایرانی را ندارند شیفته خود کرده است.

پارسا خائف که در گوشه‌ای از شمالغرب ایران در سرزمین کوهستانی و فلاتی شکل اردبیل در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۴ در یک خانواده اهل فرهنگ دیده به جهان گشود از اواخر پارسال بارها در صفحه‌های مجازی جایی برای خود باز کرده و آوازهای اجرا شده او در برنامه عصر جدید و یا در بعضی مراسم هنری و ورزشی بطور مکرر دانلود و در موتور جستجوگر گوگل به خصوص در روزهای اخیر اغلب به پربازدیدترین نام ها تبدیل شده است.

پارسا که از هفت سالگی آواز و موسیقی سنتی را زیر نظر اساتید این هنر به نام‌های محمدعلی احدی و حیدر محرمی آغاز کرده این حنجره طلایی را از والدین و یا یکی از بستگان نزدیک خود به ارث نبرده است بلکه این یک عطیه الهی برای این نوجوان مودب اردبیلی است.

بطور یقین به خاطر برخورداری از این موهبت خدادادی و توانایی اعجاب انگیز در اجرا؛ آوازه پارسا در آیندهای نه چندان دور از مرزهای اردبیل و کشور عزیزمان ایران فراتر رفته و او به چهره‌ای سرشناس در عرصه آواز و موسیقی سنتی تبدیل خواهد شد.

پنجشنبه گذشته زمانی که برنامه عصر جدید به معرفی آرای مردمی چهار گروه صعود کننده به مرحله نیمه نهایی این برنامه می‌پرداخت چهره این نوجوان محجوب اردبیلی دیدنی بود زمانی که مجری برنامه از وی پرسید به نظر تو کدام گروه بیشترین رای مردم را به خود اختصاص داده است؟ و پارسا پاسخ داد: هرچه مصلحت و خواسته خداوند است راضیم.

هنگامی‌که عدد چهار میلیون و ۵۶۴ هزار و ۵۷۰ روی شمارشگر برنامه عصر جدید به عنوان رای نهایی مردم ایران به پارسا نقش بست و مشخص شد که او رکورد آرای مردم این برنامه را با اختلاف بسیار زیاد شکسته با چشمانی اشکبار روی سن سجده کرده و با نهایت تواضع نسبت به رقیبان حاضر در صحنه عرض ادب و احترام کرد.

تفکیک استانی و شهرستانی آرای پارسا مشخص نیست و اهمیت زیادی هم ندارد که آیا بیشترین رای از کدام استان و یا کدام شهرستان نصیبش شده و اینکه او با پشتیبانی آرایی چه قومی به این موفقیت کم نظیر در یک برنامه تلویزیونی رسیده است.

پارسا محبوب تمام اقوام شریف ایران است از دیار مقدس خراسان رضوی و بارگاه ملکوتی شمس‌الشموس در منتهی‌الیه شمال شرق تا خطه دانیال نبی در جنوب غرب و از کرمان دیار کریمان و سرزمین یل سیستان و دلاوران بلوچ در جنوب خاور تا آذربایجان دیار علامه‌ها و سرداران رشید اسلام و میهن در منتهی‌الیه شمال غرب و یا شیراز پایتخت فرهنگی ایران زمین و بارگاه ملکوتی شاه چراغ و مهد تمدن عظیم ایران سرفراز؛ اصفهان که به تنهایی ویترین و مجموعه‌ای از عظمت تاریخ این سرزمین است تا تهران و شهر ری و بارگاه حضرت عبدالعظیم حسنی و امتداد آن تا اردبیل به عنوان زادگاه پارسا و خاستگاه آیت‌الله مقدس اردبیلی؛ شیخ صفی‌الدین و شاه اسماعیل صفوی؛ سرزمینی که به خاطر پیشینه بسیار غنی مذهبی و تاریخی خود سال‌هاست به القاب گرانسنگی مانند دارالارشاد؛ دارالایمان؛ دارالامان و دارالعرفان شهرت یافته است.

پارسا خائف و تمام اعجوبه‌هایی که از گذشته‌های دور از ایران عزیز برخاسته‌اند، برمی‌خیزند و یا برخواهند خواست به همه مردم این پهنه پهناور تعلق دارند.

قلب یکایک مردم ایران اسلامی در عشق این سرزمین می‌تپد و هر کودکی که در جای جای کشورمان چشم بر جهان می‌گشاید و در گذر عمر استعدادهای نهفته او در یک و یا چند زمینه خاص، شگفتی انسان‌ها را برانگیخته و تحسین جهانیان را باعث می‌شود ریشه‌های درخت تنومند تاریخ و تمدن ایران را عمیق‌تر، محکم‌تر و از هم ناگسستنی‌تر می‌کند.

در هر مسابقه و جشنواره‌ای از هنر و دانش و نمایش گرفته تا ورزش، توانایی‌ها و داشته‌های منحصر بفرد افراد عوامل مهم تعیین کننده در برد و باخت هستند ولی در مورد پارسا خائف علاوه بر صدای گیرا و اجرای خوب، این ادب، متانت، فروتنی، سادگی، احترام و قدردانی نسبت به مادر و پدر و اساتید، عدم برتری‌جویی و از همه مهم‌تر توکل بر خدا، عشق به ایران و مردم این سرزمین بود که توانست نام او را در زمان کوتاهی نه تنها بر سر زبان‌ها بیاندازد بلکه مهرش را در میان قلب‌های بیشتر ایرانیان جای دهد.

اقلیم اردبیل قابلیت شگفت انگیزی در پرورش انسان‌های دارای صدای دل انگیز دارد که آوازه تعدادی از آنان از مرزهای ایران نیز فراتر رفته است، به احتمال زیاد افراد دارای صدای خوب خوانندگی زیادی طی قرون گذشته در این خطه پرورش یافته و اکنون نقابی از خاک بر رخ کشیده‌اند ولی باتوجه به نبود امکانات و تجهیزات ضبط و نگهداری صدا آثار و مستندات قابل توجه از آنان در دست نمی باشد.

اکنون نیز دیار اردبیل به عنوان مهد پرورش چهره‌های برجسته در این زمینه به شمار می آید و چندین هزار نفر از تولدیافته‌گان در این خطه به این حرفه‌ها اشتغال دارند و علاوه بر اردبیل در سایر نقاط میهن اسلامی در مناسبت های مذهبی و به خصوص در عزاداری‌های محرم و صفر شیفتگان مکتب عاشورا را به فیض می رسانند.

بطور تقریبی همه مداحان اردبیلی دارای صدای گیرا و تاثیرگذار و در حرفه خود ماهر هستند ولی از میان اینها چند نفری به خاطر برخورداری از مولفه‌های لازم در این زمینه ازجمله داشتن صدای دل انگیز؛ پیشینه طولانی فعالیت؛ اجراهای موزون؛ سوزناک و تاثیرگذار و مواردی از این قبیل به عنوان نوحه خوانان و مداحان برجسته تر مطرح می باشند.

و اینک پارسا خائف نوجوان معتقد و متعهد اردبیلی با این استعداد کم نظیر خویش افتخار دیگری را برای این سرزمین و ایران عزیز رقم می زند.

بدون شک نبود هنرستان موسیقی در اردبیل او را در این زمینه و آموزش حرفه‌ای و اصولی این هنر و ادامه روند تکامل استعداد خویش دچار مشکل خواهد کرد.

استعدادهای فروانی مانند پارسا خائف در رشته‌های مختلف در گوشه و کنار این سرزمین وجود دارند که امید می‌رود با شناسایی و تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز فرزندان عزیز این مرز و بوم بتوانند برای کشورمان همچنان افتخارآفرینی کنند.

گزارش: مسعود وسیله

۶۰۱۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =