خراسان جنوبی از نظر سرانه تولید زباله در کشور رکورددار است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: این استان در ۲ شاخص سرانه پایین تولید زباله و تمیزی شهرها نسبت به سایر نقاط کشور رکورددار است.

حسین اکبری عصر یکشنبه در نشست کارگروه مدیریت پسماند استان خراسان جنوبی که به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار برگزار شد افزود: علیرغم سرانه پایین تولید زباله و شهرت پاکیزه بودن شهرهای استان از جمله بیرجند اما وضعیت زباله‌گاه‌های استان مناسب نیست.

وی اظهار داشت: سرانه تولید زباله در خراسان جنوبی به ازای هر نفر در روز ۴۰۰ گرم بوده در حالی که این سرانه در کشور ۶۰۰ گرم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: با وجود اینکه شهروندان همواره محل‌هایی را برای جمع‌آوری زباله‌ها در نظر دارند اما دستگاه‌های متولی همچون شهرداری ها و دهیاری‌ها اصول دفن زباله را رعایت نمی‌کنند که شاهد نابسامانی در زباله گاه‌های استان هستیم.

وی با اشاره به بازدیدهای که سال گذشته از زباله گاه‌های استان انجام شد گفت: ۸۰ مورد اخطار زیست محیطی به مدیریت های اجرایی صادر شده است.

اکبری ادامه داد: البته شهرستان سرایان استانداردترین و مناسب‌ترین زباله‌گاه را در استان خراسان جنوبی دارد اگرچه هنوز ایراداتی هم بر آن وارد است.

وی اظهار داشت: ۷۰ اخطار زیست محیطی برای مطب‌های پزشکی صادر و در نهایت معضل پسماند پزشکی در مرکز استان رفع شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: براساس قانون مدیریت پسماند در مرکز استان تا پایان سال ۹۰ و در سایر شهرها تا پایان سال ۹۲ شهرداری‌ها موظف بودند طرح های جامع مدیریت پسماند را به گونه ای تهیه و تدوین کنند که تمامی پسماندها به صورت تفکیک شده در مبدا جمع آوری شود اما تاکنون این موضوع در استان معطل مانده است و تنها ۲ شهر فردوس و بشرویه این طرح جامع را مصوب کردند که اجرای درست و اصولی نداشتند.

وی بیان کرد: سال گذشته معضل پسماند پزشکی داشتیم که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و دبیرخانه کارگروه و سازمان نظام پزشکی در بازه زمانی سه ماهه حدود ۹۰ درصد پسماند پزشکی مرکز استان ساماندهی شد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه بیماری سالک با وجود نخاله‌ها و جمعیت سگ و موش در جوامع شهری و روستایی قابل انتقال است گفت: وضعیت نخاله‌ها به خصوص در جمعیت شهری با وجود سگ‌های ولگرد بیشتر حایز اهمیت است.

محمد اصغرزاده وجود پسماندهای دامپزشکی در کشتارگاه های دام و طیور را یادآور شد و افزود: سه کشتارگاه طیور در استان به صورت صنعتی فعال بوده که دفن بهداشتی و پسماند با نظارت دامپزشکی انجام می‌شود.

وی گفت: در حوزه دام نیز کشتارگاه صنعتی در استان فعال نیست که احداث آن نیازمند فرهنگ سازی است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه برخوردهایی با کشتارهای غیرمجاز در استان داشته‌ایم اظهار داشت: با روند رو به جلو امیدواریم احداث کشتارگاه صنعتی سرعت گیرد.

وی افزود: با این حال کشتارگاه‌های سنتی هم خوب کار کرده و در دفن فضولات معضلی ندارد.

اصغرزاده با اشاره به تجهیز کشتارگاه‌های استان به پیش سرد گفت: در کشتارگاه‌های دام استان ضایعات عفونی سوزانده و دفن بهداشتی انجام می‌شود.

وی اجبار واحدهای مرغداری به استفاده از چاه دفن تلفات یا کوره را یکی از عوامل بروز مشکلات زیست محیطی دانست و گفت: یکی دیگر از مشکلات موجود این است که کود مرغداری‌ها فرآوری و عقیم سازی نمی‌شود که برای داشتن پروانه این مهم نیز جزو شروط قرار دارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به وجود ۳۲ کلینیک، یک بیمارستان و سه آزمایشگاه دامپزشکی افزود: تمدید پروانه همه مراکز منوط به قرارداد بستن با پیمانکار دفع بهداشتی پسماندها است.

۹۸۹۳*۳۰۲۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =