۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۷
کد خبرنگار: 2298
کد خبر: 83405526
۰ نفر

برچسب‌ها

چهار قطعه فرش قشقایی در موزه فرش ایران رونمایی می شود

تهران- ایرنا- مدیر موزه فرش تهران از رونمایی چهار قطعه فرش بی نظیر قشقایی اول مرداد ماه با حضور برخی مدیران میراث فرهنگی خبر داد.

پریسا بیضایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای نخستین بار موزه فرش ایران درنظر دارد چهار قطعه فرش ممتاز عشایر قشقایی از جمله پرده‌ای متعلق به استان فارس با کتیبه و تاریخ بافت سال ۱۳۳۳ ه. ق، قالی نیریز با طرح درختی اواخر دوره قاجار و فرش بولوردی طرح لچک ترنج شیراز تاریخ بافت اواخر قرن ۱۳ ه. ق، به اضافه یک قطعه رو تکلی (پوشش ویژه چارپایان) که غالباً حدود دهه ۵۰ جهت استفاده از حیوانات بارکش استفاده می شده است و اینک منسوخ شده را به نمایش گذاشته است.

وی ادامه داد: به همین مناسبت نیز به همراه با این چهار اثر، ۲۰ قطعه فرش از عشایر قشقایی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

مدیر موزه فرش ایران اظهار داشت: از خصوصیات منحصر به فرد دستبافته های عشایری می‌توان به طرح‌های ذهنی آنان، رنگهای زیبا و چشم نواز بکار رفته مانند زرد، سرمه‌ای، آبی، کرم، قهوه‌ای، و طرح‌های پرکاربرد و خاص آن منطقه مانند محرماتی، بوته قباد خانی، واگیره تکراری، لچک ترنج، سه ترنج، و قابقابی و ماهی درهم نام برد.

مراسم رونمایی از چهار تخته فرش قشقایی اول مرداد ماه ساعت ۱۴ با حضور پیشکسوتان و برخی از مدیران میراث فرهنگی برگزار خواهد شد.

تهرام/‌۷۲۴۷/‌/‌۱۳۴۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =