دستور رییس‌جمهوری برای بازسازی میدان حسن‌آباد

تهران – ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران گفت که رییس‌ جمهوری برای بازسازی آثار تخریب شده میدان حسن آباد در آتش سوزی هفته گذشته به شهرداری دستور داده است.

محسن شیخ‌الاسلامی عصر یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بازسازی این محوطه دستور رییس‌جمهوری است که از شهرداری خواسته و بازسازی با مشارکت مالک انجام خواهد شد.

او ادامه داد: تمهیدها و مقدمه‌های تشکیل کمیته مشترک برای بازسازی بناهای تاریخی میدان حسن آباد که در آتش سوزی اخیر ویران شده نیز انجام گرفته است.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه متولی بازسازی شهرداری است گفت: میراث فرهنگی بحث‌های کارشناسی و نظارت این موضوع را دنبال می‌کند و نامه نگاری هم برای تشکیل کمیته مشترک به منظور همفکری و همکاری برای این مهم انجام شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی تهران افزود: شهرداری تهران اکنون یک پیمانکار به کار گرفته و با استفاده از داربست در حال ایجاد حفاظ برای نما و کارگاه به منظور آغاز بازسازی است.

به گزارش ایرنا، چهارشنبه‌ شب - ۲۶ تیرماه جاری- بخشی از ساختمان‌های ضلع شمال غربی میدان حسن‌آباد در حالی در نتیجه آتش گرفتگی کارگاه ابزار آلات و یراق در آتش سوخت که ۲ سال پیش نیز چنین حادثه‌ای در ضلع جنوبی آن در انبار نخ کاموا رخ داده بود.

آتش با آب زیادی خاموش شد و مشکل ایجاد کرد

معاون میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به میزان تخریب در نتیجه این آتش سوزی گفت: برای خاموش کردن آتش آب زیادی استفاده شد که این موضوع سبب شده سقف اول بناهای درگیر آتش سنگین شود و احتمال خطر برای ساختمان نیز وجود داشته باشد.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه موقع آتش سوزی در محل بوده و گمان برده که تنها سقف شیروانی طبقه دوم بناها تخریب شده است افزود: اما در بازدید امروز و روز گذشته مشخص شد که آوار زیادی از بالا به سقف اول این ساختمان وارد شده است.

وی تصریح کرد: در بازدید از ضلع جنوبی بناهای تخریب شده مشخص شد که ساختمان رفع تصرف شده و فضاهای الحاقی و ۲ دیوار اضافی وجود دارد که به علت افزایش بار به ساختمان باید حذف شوند.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه عملیات آواربرداری سقف و ساختمان بناهای تخریب شده میدان حسن‌آباد بنا بر اعلام شهرداری حدود یک ماه زمان خواهد برد اظهارداشت: بازسازی میدان حدود ۶ ماه زمان می‌برد.

معاون میراث فرهنگی استان تهران گفت: برای آواربرداری باید سقف پایین را مهار و به دقت و آرامی روی آن را خالی کرد.

اعلام خسارت مستلزم برآورد هزینه است

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه میزان تخریب زیاد بوده و مستلزم برآورد هزینه است گفت: در حال حاضر سقف شیروانی برخی بناهای مجموعه به مساحت حدود یک هزار متر مربع کاملاً تخریب شده است.

وی ادامه داد: طبقه اول ساختمان به علت دودزدگی خسارت زیادی دیده است و می‌بایست تراشیده شود.

معاون میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه در این آتش‌سوزی بنای بانک‌شهر و بانک صادرات خسارت زیادی دیده است افزود: قدم اول در این ساختمان‌ها آواربرداری و رفع خطر است تا بتوان سقف پایین را مهار و دوباره احداث کرد.

به گزارش ایرنا میدان حسن‌آباد با چهار ساختمان و هشت گنبدی به گونه منحنی‌شکل و قرینه ساخته شده است و ساختمان‌ها گرداگرد چهارگوشه میدان را در بر گرفته‌اند.

تخریب بخش هایی از ۲ گنبد این میدان از جمله آسیب های آتش سوزی اخیر اعلام شده است.

مجموعه حسن آباد که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد در تقاطع خیابان های امام خمینی (ره) و حافظ قرار دارد که سال ۷۷ به ثبت ملی رسیده است.

درباره قدمت تاریخی میدان حسن آباد گفته شده که بناهای این مجموعه تنها بناهایی به شمار می روند به سبک رنسانس ایتالیا (نوزایی) در ایران ساخته شده‌اند.

تهرام/۷۲۴۷/ ۱۰۰۸

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha