۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۷
کد خبرنگار: 1031
کد خبر: 83405418
۰ نفر
حدود ۴۰ درصد معابر اصفهان برای معلولان مناسب‌سازی شد

اصفهان - ایرنا- مدیرکل بهزیستی اصفهان با بیان اینکه تاکنون حدود ۴۰ درصد معابر این استان برای معلولان مناسب‌سازی شده است، گفت: مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی به لحاظ تسهیل دسترسی معلولان و سالمندان به امکانات شهری از حقوق واجب و مسلم این قشر از افراد جامعه است.

مرضیه فرشاد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مناسب‌سازی معابر عمومی با اولویت معابر اصلی و نزدیک به تقاطع‌ها و همچنین برجسته‌سازی سطح پیاده‌روها و پارک رفع موانع عبور و مرور معلولان باید با رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری صورت بگیرد.

وی اظهارداشت: برای پیگیری موضوع مناسب‌سازی معابر و اماکن در استان از ۲ سال پیش دبیرخانه‌ای در بهزیستی دایر شده و در قالب حدود ۲۰ تیم این موضوع را در تمام شهرهای استان به جد دنبال و رصد می‌کند.

وی تصریح کرد: در زمینه مناسب‌سازی در شهر اصفهان ۸۰ واحد دولتی مورد بررسی قرار گرفته و یکهزار و ۴۰۰ نقطه در استان برای مناسب سازی نمره‌گذاری شده است.

فرشاد با اشاره به فعالیت ها و اقدامات مطلوبی که در شهرداری اصفهان با حمایت معاونت عمرانی استانداری در مقوله مناسب سازی صورت گرفت، گفت: با وجود تلاش‌های صورت گرفته تاکنون حدود ۴۰ درصد معابر در استان برای معلولان مناسب سازی شد و می توان گفت از این میزان تنها یک سوم آن طبق مقررات شهرسازی و معماری استاندارد است.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری نقش مهمی در امر مناسب سازی معابر دارد و با وجود اقدامات رو به جلو خوبی که تاکنون در آن صورت گرفته ولی همچنان جای کار به ویژه در امر تردد و استفاده معلولان از اتوبوس های سریع السیر و بی آر تی باقی است.

این مسوول، مهمترین رویکرد بهزیستی را مناسب سازی معابر و فضاهای شهری و خارج کردن معلولان از انزوا و حضور در جامعه ذکر کرد و گفت: در واقع بازخورد رفتار احساسی مردم با معلولان از رفتار مسوولان با این قشر تاثیر می‌پذیرد.

وی بیان داشت: بنابراین در ابتدا لازم است مسوولان و متصدیان امور معلولان با دغدغه خاطر بیشتر و جدی تری امور مربوط به این قشر را در جامعه پیگیری کنند.

اکنون ۱۲۰ هزار معلول در بانک اطلاعاتی بهزیستی استان ثبت شد که این تعداد یک پنجم آمار معلولان در استان است و پیش بینی می شود که دستکم ۵۰۰ هزار فرد معلول در استان ساکن باشند.

از مجموع معلولان زیر پوشش بهزیستی اصفهان ۲۸ هزار نفر معلول جسمی حرکتی و ۲۳ هزار نفر معلول ذهنی هستند.

/ ‏۶۰۲۶/‏۶۹۹۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =