۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۵
کد خبرنگار: 1258
کد خبر: 83405397
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۰۰ هکتار تاغ در ورامین کاشته می‌شود

تهران – ایرنا – رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری ورامین از توسعه ۵۰۰ هکتاری تاغزارهای این شهرستان در آینده خبر داد.

احمد فدایی اردستانی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: درختان تاغ در کویر مرکزی، از عوامل مهم تثبیت خاک و مقابله با بیابان زایی محسوب می شود که نقش مهمی در اکوسیستم منطقه ایفا می‌کند.
وی افزود: شهرستان ورامین بیش از ۱۰ هزار هکتار جنگل تاغ دست کاشت دارد که تلاش می شود با کاشت همه ساله این گیاه، ضمن جلوگیری از بیابان زایی، به سطح این جنگل ها افزوده شود.
وی گفت: سال گذشته بیش از ۲۵۰ هکتار تاغ در اراضی کویری ورامین کاشته شد که این مهم با اختصاص اعتبارات لازم در برنامه ششم توسعه، امسال نیز با کاشت ۵۰۰ هکتار دیگر ادامه پیدا می کند.
فدایی اظهار داشت: با نابود شدن پوشش گیاهی در بخش های کویری ورامین، خطر ریزگردها نه تنها ورامین، که کل استان تهران را تهدید خواهد کرد از این رو اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان ورامین تلاش دارد تا ضمن کاشت این گیاه، از وضعیت پوشش تاغزارهای شهرستان حراست کرده و با آبیاری مستمر نهال های جوان تاغ، آنها را از خطر گرمای شدید هوا مصون کند.
وی با اشاره به اهتمام اداره منابع طبیعی در مقابله با سارقان تاغ گفت: برای اینکه یک درخت تاغ به مرحله ای از زندگی برسد که دیگر نیازمند مراقبت، آبیاری و رسیدگی نداشته باشد بیش از ۵ سال زمان سپری می شود و در این بین برخی از افراد سودجو، فرصت طلب و متخلف با قطع این درختان آسیب جدی به محیط زیست و اکوسیستم منطقه وارد می سازند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری ورامین اظهار داشت: این سارقان از درختان تاغ جهت تهیه ذغال استفاده می کنند که تا کنون تعداد زیادی از آنان توسط محیط زیست و اداره منابع طبیعی بازداشت شده اند.
وی بیان داشت: نیروهای حفاظت از محیط زیست شهرستان ورامین با حضور دائم در منطقه، با سارقان درختان تاغ برخورد و از نابودی درختان تاغ جلوگیری می کند.
ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تاغزارهای شهرستان ورامین در حاشیه کویر مرکز و در مجاورت راه آهن سراسری تهران – مشهد واقع شده است.
تهرام/۷۲۵۴/‌/‌۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =