بررسی درخواست تأمین واگن‌ مورد نیاز مترو قم آغاز شد

تهران- ایرنا- درخواست وزارت کشور مبنی بر واردات ۸۰ دستگاه واگن از چین به منظور تأمین نیاز مترو شهر قم در کمیسیون اقتصاد هیأت دولت در حال بررسی است.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت، وزارت کشور به منظور تأمین واگن متروی شهر قم، درخواست واردات ۸۰ دستگاه واگن از شرکت پوژن چین را به هیأت وزیران ارائه کرده است.

از زمان انعقاد قرارداد تأمین ۳۱۵ دستگاه واگن مترویی بین وزارت کشور و شرکت پوژن چین در سال ۱۳۸۷ تاکنون، ۱۰۰ دستگاه واگن در کشور چین تولید و جهت تقویت سیستم مترو به سه شهر تبریز، اصفهان و شیراز تحویل داده شده است.

براساس تصویب‌نامه هیأت وزیران و به منظور تأمین ناوگان متروی شهر قم، وزارت کشور مجاز است تا افزودن تولید ۸۰ دستگاه واگن به قرارداد مذکور را به پیمانکار چینی ابلاغ کند. در این راستا الحاقیه افزایش خدمات قرارداد توسط کارفرما تنظیم و جهت تعیین تکلیف نهایی و امضای طرفین به شرکت پوژن ارسال شده است.

همچنین، مطابق بند (۴) این تصویب‌نامه، حداقل ۲۵ درصد واگن‌ها باید بیش از ۵۱ درصد آنها تولید داخل باشد که این موضوع، طرفین قرارداد مذکور را در رسیدن به توافق نهایی جهت امضای الحاقیه با مشکل مواجه ساخته است. چرا که شرکت بوژن طی جلسات کارشناسی با کارفرما اعلام کرده که با توجه به گذشت بیش از ۱۰ سال از انعقاد قرارداد، هرگونه تغییر در مفاد آن منوط به توافق طرفین است. بنابراین افزایش سطح داخلی سازی به میزان ۵۱ درصد امکان پذیر نیست.

بر این اساس این امر به دلایلی چون افزایش هزینه‌های تولید و عدم مهیا بودن زیرساخت‌های داخلی که هم بر روی قیمت قرارداد و هم زمان‌بندی تحویل واگن‌ها به شدت مؤثر است، قابل تحقق نخواهد بود.
از سوی دیگر تفاوت اساسی مشخصات خط و سیستم تغذیه قطار شهری قم با سه شهر دیگر باعث می‌شود به منظور تأمین واگن از محل این قرارداد برای خط قم، طراحی جدیدی صورت پذیرد که این خود مستلزم صرف هزینه و زمان معینی در طول اجرای قرارداد خواهد بود.

وزارت کشور درخواست کرده است بند (۴) تصویب نامه مربوط اصلاح شود تا فرآیند امضای الحاقیه افزایش خدمات قرارداد مورد اشاره تسریع شود. درخواست وزارت کشور در حال حاضر در حال رسیدگی در کمیسیون اقتصاد هیأت دولت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =