۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۴
کد خبرنگار: 2187
کد خبر: 83405385
۰ نفر
خراسان رضوی مهرماه با مدارس گلی خداحافظی می‌کند

مشهد- ایرنا- رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز خراسان رضوی گفت: این استان تا ابتدای مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید با مدارس خشت و گلی خداحافظی می‌کند.

غلامعلی رافتی روز یکشنبه در نشست راهبردی مجمع خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار قطب شهید مدرس در کاشمر افزود: پارسال ۸۴۳ کلاس درس توسط خیرین استان ساخته و تحویل شد و این سبب شد خراسان رضوی مقام نخست را در کشور به دست آورد و امسال هم خیران قول ساخت یک هزار کلاس درس را داده‎اند و این افتخاری برای آموزش و پرورش خراسان رضوی است.

وی ادامه داد: تا ابتدای مهرماه امسال یک هزار کلاس درس در زمینه گرمایش استاندارد سازی شده و بخاری‌های نفتی جمع آوری می‌شوند و سامانه گرمایشی بیش از یک هزار و ۲۰۰ کلاس درس استان به این سامانه گرمایشی استاندارد ارتقا می‌یابد.

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز خراسان رضوی گفت: ‬امید‬ است‬ بتوانیم با همکاری و همدلی تمامی مدیران آموزش و پرورش قدم‌های بلندتری برداریم و روزی برسد که از کمبودهای فعلی بی‏‬ نیاز باشیم هرچند مدرسه سازی فرآیند مستمری است و تمام شدنی نیست.

رافتی با اشاره به اینکه مجمع خیرین کشوری که در خراسان رضوی نهادینه شد بهترین و بزرگترین نهاد کمکی به تربیت و تعلیم فرزندان این مرزوبوم است افزود: اتحاد و همدلی مجمع خیرین و آموزش و پرورش خراسان رضوی و اداره کل نوسازی این استان در کشور بی‎نظیر است.

معاون هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مهمترین سندی که آموزش و پرورش دارد و به آن افتخار می‌کند و رهبر معظم انقلاب هم چندین بار بر اجرایی شدن آن تاکید کرده اند سند تحول بنیادین است و ارتقای کیفیت آموزش و پرورش و توسعه عدالت آموزشی و پرورشی چکیده و عصاره سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

حسین شادکام افزود: مدارسی که امروز ساخته می‌شود به نسبت گذشته بسیار متفاوت شده و از ساختمان مناسب، کارگاه، آزمایشگاه، فضای تفریح و حیاط مناسب برخوردار است و برابر آخرین استانداردهای اداره کل نوسازی مدارس ساخته شده‎ اند.

وی ادامه داد: در گذشته در مشهد مدارس سه شیفته و در تهران مدارس چهارشیفته داشته‎ایم ولی امروز اندک نقاطی در کشور هستند که مدارسشان دو شیفته باشد و در خراسان رضوی هم امسال مدارس خشت و گلی حذف و در حوزه گرمایش هم برابر استانداردها عمل می‌شود.

او اضافه کرد: امروز براساس منطق توسعه متوازن به شدت نیازمند راه اندازی هنرستان هستیم هرچند نگهداری آنها گران هم هست.

معاون پشتیبانی اداره کل نوسازی آموزش و پرورش خراسان رضوی هم در این نشست گفت: تعهد خیرین مدرسه ساز این استان به مرز هزار و ۴۰ میلیارد ریال رسید در حالی که تخصیص اعتبارات استانی ابلاغ شده و مجموع اعتبارات ملی و استانی و دیگر منابع دولتی به دو هزار میلیارد ریال نمی‌رسد.

محمدرضا خدادادی افزود: تلاش می کنیم کارگاه‌های هنرستانها را با کمک خیرین تجهیز و مواد اولیه مورد نیاز آنان را تأمین کنیم تا بخشی از دغدغه های مدیران رفع شود.

مدیر آموزش و پرورش کاشمر نیز در این نشست گفت: هم اکنون در کاشمر ۱۶ مدرسه خشت و گلی و ۲۲ مدرسه دو شیفته هست که پیش بینی می‌شود امسال به دلیل افزایش جمعیت و مهاجرت به شهرستان تعداد مدارس دو شیفته افزایش نیز بیابد.

علی طاهریان افزود: ۱۵۶ میلیارد ریال اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش کاشمر بوده که ۸۶ میلیارد ریال آن را خیرین با آموزش و پرورش این شهر تفاهمنامه امضا کرده‎اند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با کامل شدن پروژه‌های مسکن مهر به تکمیل واحد آموزشی در پروژه مسکن ۱۰۰۸ واحدی این شهرستان نیاز مبرم داریم و همچنین با توجه به اینکه سرانه ورزشی دانش آموزان این شهرستان بسیار پایین بوده و ۲.۵ متر به ازای هر دانش آموز است و از طرفی استخر دانش آموزی شهرستان پس از گذشت ۱۰ سال هنوز نیمه تمام است برای تکمیل آن نیازمند اعتبار هستیم.

۲۴ هزار دانش آموز در ۱۹۰ مدرسه، آزمایشگاه، پژوهشسرا و کانون تربیتی کاشمر توسط دو هزار و ۲۵۰ معلم و مربی مشغول تدریس و تحصیل هستند.

کاشمر درفاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب غرب مشهد قرار دارد.

۷۴۹۷/‏۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =