۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۰
کد خبرنگار: 1469
کد خبر: 83405360
۰ نفر

برچسب‌ها

شرایط خدمت وظیفه روحانیون در آموزش و پرورش اعلام شد

تهران- ایرنا- معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش دستورالعمل سال جاری خدمت وظیفه عمومی روحانیون در فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی را ابلاغ کرد.

در دستور العمل معاونت برنامه‌ریزی، روحانیون دوران خدمت وظیفه خود را در فعالیت‌های پرورشی و امور فرهنگی طبق سنوات گذشته به انجام خواهند رساند.

دارا بودن کد فعال در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، برخورداری از توانایی جسمی لازم برای انجام مأموریت‌ها، تعهد به انجام ماموریت در طول دوران خدمت سربازی، ملبس بودن به لباس روحانیت از شرایط روحانیون در انجام خدمت نظام وظیفه است.

تعهد به رعایت شئون روحانیت و دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی سطح یک حوزه یا گواهی موقت پایان تحصیلات سطح یک نیز از دیگر شرایط روحانیون برای خدمت وظیفه عمومی است.

طبق این بخشنامه حقوق ماهیانه افراد بر اساس دستورالعمل‌های دفتر حفاظت اطلاعات فرماندهی معظم کل قوا و ستاد کل نیروهای مسلح و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه پرداخت می‌شود. همچنین مدت خدمت وظیفه در آموزش و پرورش ۲۴ ماه بوده و برای افرادی که بین سال تحصیلی از محل ماموریت جدا یا مرتکب غیبت غیرموجه بیش از یک ماه شوند گواهی انجام وظیفه صادر نمی‌شود.

همچنین در این دستور العمل تاکید شده است که انجام خدمت وظیفه هیچ‌گونه حق استخدامی برای افراد ایجاد نخواهد کرد و آموزش نظامی طلاب وظیفه به مدت دو هفته پس از پایان دوره خدمت انجام خواهد شد.

طبق این دستورالعمل به کارگیری مشمولان طرح در شهرهای قم، مشهد و اصفهان مجاز نبوده و اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی نیز تا ۱۵ مرداد به اداره کل امور اداری و تشکیلات اعلام می‌شود.

بر این اساس سهمیه هراستان برای جذب و سازماندهی روحانیون وظیفه در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ به تعداد و با توجه به مواردی تعیین می‌شود.

از جمله شرایط خدمت دارا بودن کد فعال در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه وبرخورداری از توانایی جسمی لازم برای انجام ماموریت‌های محوله است.

در این دستورالعمل آمده است که با رعایت اولویت فعالیت‌های پرورشی می‌توان در صورت درخواست تدریس سربازان طلبه حداکثر به میزان ۱۲ ساعت در دروس مرتبط مانند قرآن و معارف اسلامی، فلسفه، منطق، عربی و دروس پرورش از ظرفیت آنها در امر تدریس نیز استفاده شود.

از دیگر ضوابط این دستورالعمل اولویت محل خدمت این افراد با نیازهای خاص فرهنگی تربیتی و مدارس شبانه روزی و مناطق محروم است.

همچنین آموزش نظامی طلاب وظیفه به مدت ۲ هفته بلافاصله پس از پایان دوره خدمت انجام شده و هزینه هر نفر به استناد ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح از طریق دفتر برنامه و بودجه و تامین منابع به آن اداره کل ابلاغ خواهد شد.

به گزارش وزارت آموزش و پرورش، انجام خدمات بر اساس این بخشنامه صرفاً محدود به مدت یاد شده است و با انقضای آن باید از ادامه خدمت فرد جلوگیری به عمل آید.

همچنین در زمان تعطیلی مدارس این افراد در اختیار معاونت پرورشی و فرهنگی خواهند بود تا حسب ضرورت در فعالیت‌های مرتبط به کار گرفته شوند.

در این دستورالعمل توزیع سهمیه تخصیصی استان توسط معاونت پژوهش، برنامه‌ریزی و منابع انسانی انجام شده و تعیین ضوابط انتخاب و جذب داوطلبان در کارگروه توسعه مدیریت استان صورت می‌پذیرد.

همچنین بعد از پایان فرایند جذب روحانیون وظیفه و قبل از اشتغال به کار در واحدهای آموزشی آن دسته از روحانیون وظیفه که متقاضی تدریس هستند باید دوره مهارت آموزی مشابه با سرباز معلمان را طی کنند.

الزامی بودن هزینه‌های آموزش نظامی و رعایت دستورالعمل‌های مالی مربوط به حقوق و مزایای سربازان طلبه از دیگر شرایط خدمت طلاب است.

ثبت‌نام از متقاضیان حداکثر تا پنجم مرداد ۹۸ ادامه خواهد داشت و ارائه اصل مدرک تحصیلی مورد تائید شورای عالی حوزه‌های علمیه و معرفی‌نامه از حوزه علمیه محل تحصیل برای متقاضیان الزامی است. / ‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =