کارشناس لبنانی: تحریم های اقتصادی علیه ایران به بن بست می  رسد

بیروت- ایرنا- "مصطفی حمدان" کارشناس و تحلیلگر سیاسی لبنانی با تاکید بر این که ایران در سایه تحریم ها به موفقیت های بسیاری دست یافته و حضور خود در منطقه را گسترش داده، گفت: شواهد نشان می دهد که تحریم های اقتصادی علیه ایران به بن بست خواهد رسید.

حمدان که رئیس جنبش "الناصرین المستقلین" لبنان است، امروز (یک شنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استفاده آمریکا از سلاح اقتصادی و مالی علیه ملت‌ها تعجب برانگیز نیست به ویژه اینکه تاجری مثل "دونالد ترامپ" اکنون در رأس امور ایالات متحده قرار دارد.

وی تصریح کرد: موقعیت ایران در منطقه به دلیل همسایگی با افغانستان و پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز به دلیل نزدیک بودن به روسیه و هند بسیار حائز اهمیت است.

** عبور از ایران با جنگ اقتصادی و نظامی آسان نیست

رئیس جنبش الناصرین المستقلین که به مقاومت نزدیک است، اظهار داشت: در ایران یک واقعیت ژئو سیاسی وجود دارد که نمی‌توان به آسانی با جنگ اقتصادی و نظامی از آن گذر کرد؛ این یک واقعیت امیدوار کننده می‌باشد، زیرا انقلاب اسلامی ایران به یک درخت تنومند تبدیل شده است.

وی یادآور شد: سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در مصاحبه اخیر با شبکه المنار به این موضوع اشاره کرده و اظهار داشت، هرگونه تجاوز به انقلاب اسلامی در ایران واکنش‌هایی را علیه اسرائیل و صهیونیست‌ها در فلسطین اشغالی به دنبال خواهد داشت.

حمدان در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: به دلیل تبلیغات انتخاباتی ترامپ باید منتظر تغییراتی در آمریکا بود، هدف ترامپ رونق اقتصادی است نه جنگ و باید در نظر داشت که به دلیل بحران اقتصادی تغییراتی در خاورمیانه رخ خواهد داد؛ تغییراتی که روند امور را به سمت حل و فصل پیش می‌برد که البته این روند به زمان نیاز دارد.

وی ادامه داد: همه کشورهای منطقه از جمله ایران و لبنان در یک بحران اقتصادی به سر می‌برند؛ به نظر من معامله‌هایی در منطقه خاورمیانه اتفاق خواهد افتاد؛ معاملاتی که ترامپ به دلیل تاجرپیشگی خوب می‌داند آن را چگونه پیش ببرد.

حمدان در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به اوضاع داخلی لبنان نیز گفت: معضل سیاسی اصلی در بین سیاستمداران لبنانی اکنون رقابت بر سر پست ریاست جمهوری است؛ از سوی دیگر همه گروه‌ها پایبندی خود را به رهبران خود چه مخفیانه و چه علنی اعلام می‌کنند، اما تاکنون حتی یک مورد از مشکلات شهروندان را حل نکرده اند.

وی ادامه داد: ما به رئیس جمهور شدن "میشل عون" رئیس جمهور کنونی لبنان بسیار امیدوار بودیم، اما واقعیت طایفه‌ای و مذهبی لبنان فعالیت‌های وی را محدود کرده است و نمی‌تواند برای کشور و دولت مورد نظر خود اقدامات بخصوصی انجام دهد.

** استفاده تبلیغاتی اسرائیل از موضوع ترسیم مرزها

حمدان با انتقاد از لایحه بودجه که بعد از فراز و نشیب زیاد به تصویب رسید، گفت: این بودجه پایه و اساس اشتباه دارد و به جای اینکه یک راه حل برای مشکلات ما باشد، به یک مشکل تبدیل شد.

"بحث و بررسی در مورد بودجه در ماه هفتم سال یعنی هفت ماه پر از فساد مالی و دزدی، هیچکس نمی‌داند بسیاری از منابع مالی چگونه هزینه شد و اکنون کجاست. "

حمدان در مورد مساله ترسیم مرزهای بین لبنان و فلسطین اشغالی نیز گفت: این موضوع به بن بست رسیده، نه از طرف لبنان بلکه از طرف خود صهیونیست‌ها، زیرا آنها فقط از آن به عنوان یک مساله تبلیغاتی در انتخابات اسرائیل استفاده کردند. "بنیامین نتانیاهو" می‌خواست از این مذاکره‌ها برای تقویت حضور خود در انتخابات استفاده کند، اما شاهد ضعف او در انتخابات بودیم.

وی در ارزیابی مصاحبه اخیر سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان با شبکه المنار گفت: آنچه من به عنوان یک شخصیتی که سابقه نظامی دارم، فهمیدم این بود که استراتژی رویارویی کامل با اسرائیلی‌ها به مرزهای لبنان محدود نمی‌شود، بلکه چه بسا به نابودی رژیم صهیونیستی در منطقه منجر شود.

حمدان تاکید کرد: توانایی مقاومت برای نابودی کامل اسرائیل از هر زمان دیگری بیشتر است و می‌تواند آسیب بسیار بزرگی به آن وارد کند زیرا موشک‌های مقاومت دقیق‌تر شده اند و از شمال تا جنوب (سرزمین های اشغالی) را در تیر رس خود دارند.

رییس جنبش الناصرین المستقلین لبنان در توضیح این مطلب افزود: مهم‌ترین مساله این است که کسی نمی‌تواند با هیچیک از ارکان محور مقاومت به تنهایی وارد جنگ شود، از تهران تا قسمتی از عراق و سوریه و لبنان و فلسطین مقاومت هستند و جنگ‌هایی که به آن عادت کرده بودیم تمام شده و جوانان مقاومت معادله‌های جدیدی را مطرح کرده اند.

در این شرایط تحریم حزب الله مساله جدیدی نیست، مساله خطرناک این است که این تحریم‌ها علیه دو نماینده پارلمان لبنان اعمال شده اند و بیانیه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بعضی از وزرای دولت لبنان را زیر نظر دارد. من از کسانی که شعار استقلال و حاکمیت مستقل را سر می‌دهند در تعجبم که چگونه در برابر چنین اقداماتی ساکت مانده اند.

وی در مورد پیشنهاد ایران به لبنان برای کمک تسلیحاتی و نیز در مسائل زیربنایی نیز گفت: فرماندهی ارتش لبنان به هیچ عنوان از آمریکا دستور نمی‌گیرد، تسلیح و پشتیبانی ارتش لبنان بر عهده دولت لبنان است، اگر دولت تصمیم بگیرد کمک‌های تسلیحاتی ایران را قبول کند، فرماندهی ارتش نمی‌تواند آن را رد کند و یا مخالف دریافت سلاح‌های پیشرفته باشد.

حمدان تصریح کرد: کسانی که با مسلح کردن ارتش لبنان مخالفت می‌کنند مزدوران و برده‌های آمریکا هستند. فرمانده ارتش به هیچ عنوان با دریافت جنگنده‌ها و موشک‌های پیشرفته همانند موشک‌های مقاومت مخالفت نمی‌کند و برعکس از آن استقبال می‌کند. سلاح‌های زیادی هستند که ارتش لبنان می‌تواند از ایران دریافت کند و با استفاده از آن از قدرت رویارویی با ارتش صهیونیستی برخوردار شود؛ ایران پیشنهادهای بسیار خوب و با قیمت‌های عالی به لبنان عرضه کرد، اما با آن مخالفت شد.

وی همچنین در مورد سو استفاه آمریکا از موضوع آوارگان سوری در لبنان نیز گفت: آمریکا نه فقط در لبنان بلکه در همه منطقه عربی و در ترکیه برای بهبودی شرایط خود از این موضوع استفاده می‌کند، به عنوان مثال هنگامی که روسیه اقداماتی را برای حل و فصل قضیه آوارگان سوری در لبنان انجام داد، آمریکایی‌ها از طریق انجمن‌هایی که زیر نظر سازمان ملل فعالیت می‌کنند توانست تلاش‌های روسیه را ناکام بگذارد.

حمدان در توضیح این مطلب افزود: بعضی از آوارگان سوری در اردوگاه‌های فاقد شرایط زندگی سالم و در اوضاع اسفباری زندگی می‌کردند در نتیجه موضوع بازگشت آنان به سوریه به طور جدی مطرح شد، در این میان برخی از انجمن‌های مزبور محل سکونت موقتی برای آورگان فراهم کرده و بعضی از زیرساخت‌هایی که به محیط زیست لبنان آسیب می‌رساند نیز احداث شد تا از این طریق بازگشت آنان را به تعویق بیندازند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =