۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۴
کد خبرنگار: 2493
کد خبر: 83405349
۱ نفر

برچسب‌ها

حاتمی: دغدغه تولید مستند درباره مسائل روز را دارم

تهران - ایرنا - کارگردان برگزیده جشنواره فیلم شهر، گفت: در گونه‌های مختلف مستند و فیلم کوتاه ساخته‌ام اما همواره دغدغه مسائل اجتماعی روز با نگاهی ساختار شکنانه را داشته‌ام.

محمد حاتمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره علت تولید و ساخت مستند بازگشت، اظهارداشت: این مستند با طرح یک بحران زیست محیطی و دراقع نگاهی فراتر از ایران ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه مستند بازگشت ما را تهدید می‌کند که به زودی مجبور به ترک محل زندگیمان هستیم، گفت: بازگشت با طرح یک سوال آغاز می‌شود که انسان بعد از یک هزار و ۹۰۰ سال زندگی بر روی زمین، امروز در حال کشف سیارات دیگر برای زندگیست، اما چه چیزی حیات انسان بر روی کره زمین را تهدید می‌کند؟

این مستند ساز با بیان اینکه برای پاسخ به این سوال، جواب‌های متعددی وجود دارد که در این مستند به یک نمونه از آن پرداخته می‌شود، ادامه داد: همچنین در این مستند تهدیدی به نام زباله در تهران معرفی می‌شود.

حاتمی تاکید کرد: بی‌توجهی ما به تولید موجب مصرف گرایی بی‌رویه شده است که این موضوع در بلند مدت خطرات غیر قابل اجتنابی برای ما خواهد داشت و در ادامه نیز روند تولید، جمع آوری، انتقال و پردازش پسماند نمایش داده می‌شود.

کارگردان مستند بازگشت با اشاره به اینکه این فیلم از دیدگاه دانای کل به موضوع نگاه می‌کند، گفت: هدف ما طرح مسئله است چیزی که کمتر در مورد آن حرف می‌زنند و درواقع چرایی تهدید زباله برای حیات بشر است که با کارگردانی مشترک بنده و الهام حاتمی تولید شده است.

حاتمی همچنین درباره تولید مستند همسایه سنگ و آب نیز گفت: به دلیل اصالت لرستانی که دارم از ساعات اولیه سیل لرستان با تماس‌هایی که با دوستانم و خانواده‌ام داشتم، در جریان چگونگی شرایط و مقدار سیل بودم، آن روزها قرار گرفتم اما شرایط مناسبی برای سفر نداشتم ولی ۳ روز بعد خودم را به لرستان رساندم، با یک گروه که کمک‌های مردمی را به مناطق صعب العبور می‌رساند همراه شدم، و به عمق فاجعه رفتم.

وی افزود: این مستند همسایه سنگ و آب، از دید اول شخص وارد مسئله سیل می‌شود و سعی می‌کند بدون قضاوت به آنچه اتفاق افتاده از جمله مسائل زشت و زیبا به موضوع پرداخته است.

این مستند ساز ادامه داد: مستند همسایه سنگ و آب راوی رودخانه‌ای است که می‌تواند بخشی از خاطرات شیرین یک فرد باشد اما امروز به فاجعه‌ای بزرگ تبدیل شده است.

حاتمی با اشاره به اینکه مستند همسایه سنگ و آب یک دغدغه درونی است از مردمی که صدایشان شنیده نمی‌شود، گفت: بخش جذاب این مستند نیز موسیقی آن است که از آثار استاد ایرج رحمانپور معروف به حنجره زخمی زاگرس استفاده شده است.

محمد حاتمی متولد آذر ۱۳۶۹، مستندساز و تدوینگر است که تا کنون آثار مستند و کوتاهی چون صادره از تهران، از دور دست، خاطرات گمشده و بازگشت، نفس عمیق، تک سرنشین، همسایه سنگ و آب کارگردانی یا تهیه کرده است.

حاتمی در هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر با دو مستند همسایه سنگ و آب و بازگشت در جشنواره حضور دارد که در آئین افتتاحیه مستند همسایه سنگ و آب برگزیده شد.

تدوین فیلم سینمایی زمانی یک زن و حضور در ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم شهر، جشنواره فیلم سلامت، جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰ و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر از جمله فعالیت هنری این فیلمساز است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =