۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۷
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 83405331
۰ نفر

برچسب‌ها

منشا گرد و خاک در خراسان جنوبی بادهای ۱۲۰ روزه است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: منشا گرد و خاک در این استان داخلی است و به بادهای ۱۲۰ روزه سیستان برمی‌گردد.

حسین اکبری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اگر پوشش گیاهی و سنگ فرش طبیعی استان تخریب شود، این پدیده‌ها شدت بیشتری خواهد داشت.

وی اظهار داشت: در شرایط فعلی تعداد روزهای ناسالم استان در سال خیلی بالا نیست اما به دلیل زیاد بودن کانون‌های فرسایش، وقوع پدیده گرد و غبار رو به افزایش بوده که نگران کننده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تاکید کرد: برای پیشگیری از وقوع گرد و خاک به این شدت باید بیشتر مراقب پوشش گیاهی استان و کاهش افت سفره‌های آب زیرزمینی باشیم.

وی گفت: روز گذشته (یکشنبه) به صورت لحظه‌ای تا بالای یک هزار میکرو گرم بر متر مکعب شاخص گرد و غبار در استان ثبت شد که ۱۰ برابر استاندارد است.

اکبری افزود: از ساعت ۱۱ روز شنبه تا ۱۱ صبح (یکشنبه) شاخص گرد و غبار در استان به ۲۹۰ رسید لذا دیروز به عنوان روز ناسالم از نظر طبقه‌بندی آلودگی هوا محسوب می‌شود.

وی با این پیش‌بینی که گرد و غبار تا یکی ۲ روز دیگر ادامه داشته باشد اظهار داشت: ممکن است غلظت گرد و خاک کمتر شود اما لازم است مردم به ویژه بیماران، سالمندان و کودکان از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند.

وزش باد شدید همراه با گرد و خاک طی ۲ روز گذشته موجب کاهش دید افقی در برخی مناطق استان خراسان جنوبی از جمله بیرجند شد.

بنابر اعلام هواشناسی این وضعیت تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت و کاهش دید افقی، اختلال در ترددهای جاده‌ای و بروز خسارت دور از انتظار نیست.

بیشینه سرعت وزش باد در بیرجند به ۲۹ متر بر ثانیه یا ۱۰۴ کیلومتر در ساعت از سمت شمال شرق رسید.

۹۸۹۳*۳۰۲۸
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =