۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۹
کد خبرنگار: 1058
کد خبر: 83405325
۰ نفر
۳۰۰ محیط‌بان به یگان حفاظت محیط‌زیست کشور اضافه می‌شود

تهران - ایرنا - بر اساس آزمون استخدامی سال ۱۳۹۸ محیط‌بانی سازمان حفاظت محیط زیست، تعداد ۸۰۰ نفر از متقاضیان شغل محیط‌بانی برای انجام مصاحبه و تست های پزشکی، ورزشی، روانشناسی و تخصصی، به مرکز تربیت محیط‌بان در شهر کرج معرفی شدند که پس از انجام آزمون‌های مختلف و در صورت کسب حد نصاب‌های قابل قبول، ۳۰۰ نفر برگزیده و به یگان حفاظت محیط زیست افزوده خواهند شد.

به گزارش مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست، مرکز آموزش محیط‌بانی به عنوان محل برگزاری آزمون‌های ورزشی، تست‌های پزشکی و روانشناسی و آزمون‌های تخصصی محیط‌بانی، روز یکشنبه ۳۰ تیرماه، مراحل آزمون عملی را به پایان رساند و پذیرفته‌شدگان چند برابر ظرفیت منتظر نتایج این آزمون‌های عملی هستند تا در صورت قبولی، افتخار پوشیدن لباس مقدس محیط‌بانی و حفاظت از زیست بوم میهن را پیدا کنند.
هدف از انجام این آزمون‌ها، سنجش متقاضیان شغل محیط‌بانی درخصوص مسایل تخصصی شغلی، آزمون سلامت جسمی و روانی، و نیز دانش و توانایی های مورد انتظار از آنها است. به عنوان مثال آیا توان و تاب فیزیکی و جسمی تحمل شرایط مختلف آب و هوایی و زندگی در شرایط سخت در مکان‌های مختلف را دارند؟ و یا می‌توانند در مواقع دشوار و ماموریت‌های حساس واکنش‌های مناسب و معقولی را از منظر مسائل روحی و روانی ارائه کنند؟
آزمون‌های ورزشی و آمادگی جسمانی، شامل آیتم‌های ۹ گانه، پرش طول، دوی ۹ در ۴، دوی ۴۵ متر، دراز و نشست، بارفیکس، انعطاف تنه به جلو، حمل دو عدد وزنه در مسافت و زمان مشخص و همچنین قدرت بالاتنه است که این آزمون‌ها بر اساس استاندارد کاتوزیان تنظیم شده و در صورت کسب امتیاز و حد نصاب مورد قبول، امتیازدهی شده‌اند.
برای انجام آزمون روانشناسی، کارشناس خبره نیروی انتظامی، آزمون‌های لازم صلاحیت شخصیتی و روحی و روانی شامل صفات شخصیتی، شناخت، روان رنجوری، تفکر و ظاهر را به عمل می‌آورد.
در آزمون‌های پزشکی، مواردی همچون قد، وزن، ارزیابی‌های اسکلتی، حرکتی، بینایی، شنوایی، لکنت زبان، فشار خون، ضربان نبض و وضعیت سلامتی مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به شرایط ویژه شغل محیط‌بانی، موفقیت قطعی در تست‌های پزشکی و ورزشی جزو اصلی‌ترین شرایط پذیرش بوده و در صورت عدم برآورده شدن انتظارات، امکان استخدام وجود نخواهد داشت.
بر اساس این گزارش، یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، ارزیابی‌های تخصصی شغلی را از متقاضیان شغل محیط‌بانی به عمل می‌آورد که این ارزیابی‌ها شامل ویژگی‌ها و قابلیت‌های فردی مانند تطبیق پذیری، انجام کار تیمی، یادگیری، نظم‌پذیری و پذیرش سلسله مراتب، کنترل خشم، ویژگی‌های حرفه‌ای مانند شنیداری، دیداری، نوشتاری، گفتاری، متقاعد کردن، ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها مانند علاقه‌مندی به شغل، توانایی خدمت در مناطق سخت، سرعت واکنش در زمان حوادث، شناخت ویژگی‌های طبیعی کشور و استان محل خدمت، رانندگی، شنا، آشنایی با فنون رزمی و سایر ویژگی‌ها و قابلیت‌ها مانند اطلاع از چالش‌های زیست‌محیطی و در نهایت مهارت‌های هفت گانه استفاده از رایانه بوده است.
شرط سنی شرکت کنندگان در این آزمون ها حداکثر ۳۲ سال بوده و پذیرفته شدگان می بایست علاوه بر کسب حد نصاب لازم در آزمون کتبی، در آزمون های تخصصی، پزشکی، ورزشی و روانشناسی نیز امتیازات لازم را به دست آورند.
این آزمون ها با نهایت دقت به نحوی برنامه‌ریزی شده‌اند تا محیط‌بانانی که بهترین شرایط تصدی و توان انجام موفقیت آمیز ماموریت‌ها و وظایف خطیر این شغل را دارند، انتخاب شده و بدنه محیط‌بانی سازمان به سمت تخصصی‌تر شدن و کاهش مشکلات پرسنلی در نسل جدید محیط‌بانان پیش رود.
در صورت انجام روال گزینش، تأیید نهایی پذیرفته شدگان، توسط سازمان اداری استخدامی صورت می‌گیرد و برای محیط‌بانان استخدام شده، دوره آموزش محیط‌بانی بدو خدمت در مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان به مدت ۴۰ روز برنامه ریزی و اجرا خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =