۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 1057
کد خبر: 83405243
۰ نفر
قلم‌زنی بشقاب مسی به سبک دوره سلجوقی

تهران- ایرنا- بشقاب مسی قلع‌ اندود شده، توسط امیررضا سیدی هنرمند کارگاه قلم‌زنی گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به سبک دوره سلجوقی قلم‌زنی شد.

براساس اعلام روز یکشنبه میراث آریا، رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به این‌که این طرح در راستای حفظ، احیا و اشاعه هنرهای سنتی ایران انجام گرفته است، گفت: طراحی نقوش این بشقاب که به شیوه تکنیک ریزقلم قلم‌زنی شده، برگرفته از گره‌های دوره سلجوقی است.

«سید عبدالمجید شریف‌زاده» نقوش روی این بشقاب را از انواع نقوش هندسی، گیاهی و حیوانی عنوان کرد که بیشتر از این نقوش در پارچه های نفیس زربفت استفاده می شده و نمونه هایی از آن در موزه ملی ایران موجود است.

شریف زاده افزود: با ایجاد تغییراتی در طراحی، این نقوش برای اجرای قلم‌زنی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی با اشاره به اینکه قالب طراحی گره های این نقوش برگرفته از بشقاب برنجی موجود در موزه ملی اجرا شده، توضیح داد: درقلم‌زنی حاشیه ای دور کار، همراه با شمسه دوران، از نقوش آثار سلجوقی که عمدتاً حکاکی بوده استفاده شده است.

او در پایان گفت: تکنیک ریز قلم روشی از تزیین سطح فلز است که از دوره سلجوقی و دوره‌های مختلف آثار بی‌شماری به این روش در موزه‌ها موجود است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =