علی سمیعی پیشگام علم ارتباطات را بهتر بشناسیم

تهران- ایرنا- چند روز اخیر درگذشت «علی سمیعی» یکی از پیشگامان علوم ارتباطات در ایران، دانشگاهیان و اهالی ارتباطات را تحت تأثیر قرار داد، استاد رسانه و روزنامه‌نگاران در سکوتی خبری به خاک سپرده شد.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش، علی سمیعی از برجسته ترین استادان علوم ارتباطات و تحلیل گفتمان انتقادی روز ۲۷ تیرماه سال جاری در سن ۸۴ سالگی در قطعه ۳۸ بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

وی دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۴ هجری شمسی به دنیا آمد و در سال های زندگی خود شاگردان بسیاری را در حوزه ارتباطات آموزش و پرورش داده که هم اکنون این شاگردان جزء بهترین استادان ارتباطات و روزنامه نگاری هستند.

سمیعی در زمره نخستین استادان و همکاران کاظم معتمدنژاد (پدر علم ارتباطات) محسوب می شود که با از بر شدن فلسفه سیاسی ارتباطات به تدریس میان رشته ای این درس به اهالی ارتباطات و روابط بین المللی همت گمارد.

وی که به واسطه ادامه تحصیل در کشور آلمان، جزء نخبگانی بوده که در جنبش‌های دانشجویی سال ۱۹۶۸ حضور داشته، پس از اخذ مدرک دکتری در سال ۱۳۵۵ به ایران بازمی گردد.

سمیعی تدریس را ابتدا در مدرسه خدمات گردشگری آغاز کرد، سپس با تأسیس رشته ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی به این دانشگاه پیوست.

سمیعی در سال ۱۳۸۲ در دوره مدیریت صدرالدین شریعتی رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی از این دانشگاه بازنشسته شد و در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس پرداخت.

با توجه به سابقه همکاری زنده یاد سمیعی با گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی خبرنگار ایرنا با «محمد مهدی فرقانی» رئیس دانشکده ارتباطات این دانشگاه درباره ویژگی های برجسته این استاد گفت و گو کرد.

فرقانی اظهارداشت: زنده یاد سمیعی تحصیل کرده علوم سیاسی بود که در گروه ارتباطات دانشگاه علامه تدریس می کرد و من بواسطه این همکاری با وی از نزدیک در ارتباط بوده ام.

وی به شخصیت آرام، متین و علمی سمیعی اشاره کرد و گفت: استاد سمیعی شخصیتی برجسته داشت و مدام در حال مطالعه بود.

رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: سمیعی نه تنها از منابع و مجلات علمی بلکه از مجلات و روزنامه ها نیز غافل نمی شد و موضوعات را مورد تحلیل و بررسی قرار می داد و حتی پس از بازنشستگی هم در محافل علمی شرکت می کرد.

به گفته فرقانی، زندگی شخصی زنده یاد سمیعی با مشکلات بسیاری همراه بود، از این رو وی سال های آخر عمر خود را در تنهایی به سر برد.

وی درگذشت سمیعی را به جامعه علمی و اهالی ارتباطات تسلیت گفت و افزود: تنها زندگی کردن برای زنده یاد سمیعی آزاردهنده بود، در نهایت این تنهایی سبب شد تا بدون خبر و اطلاع دوستان، همکاران و دانشجویان به خاک سپرده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =