۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۰
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 83405050
۰ نفر

برچسب‌ها

حفاظت از پارک ملی گلستان باید به مطالبه عمومی تبدیل شود

گنبدکاووس - ایرنا - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها، مراتع و بیابان کشور و از فعالان محیط زیست می گوید که حفاظت از محیط زیست بالاخص پارک ملی گلستان به عنوان نگین طبیعت ایران باید به دغدغه و مطالبه عمومی تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد درویش روز یکشنبه در مراسم آغاز فعالیت طرح دوچرخه سواران حامی زمین در پارک ملی گلستان که توسط موسسه سبزگامان بسکی گنبدکاووس و مسوولان این پارک حفاظت شده اجرا می شود، گفت: همه علاقه مندان به طبیعت و محیط زیست بالاخص مردم سه استان گلستان، سمنان و خراسان شمالی نبایستی اجازه دهند تا این پارک ملی به حیات خلوت افراد متخلف تبدیل شود.

وی افزود: امروز زباله ها بشدت چهره زیبای پارک ملی گلستان را می خراشند و عبور اشتباه جاده بین المللی از وسط این پارک منحصربفرد، علاوه بر خسارت به پوشش گیاهی و جانوری آن، از کارایی این منطقه حفاظت شده نیز کاسته است که مسوولان باید به فکر جاده جایگزین باشند.

درویش با بیان اینکه پارک ملی گلستان یک فضیلت غیر قابل معامله است، اضافه کرد: نگهداری و صیانت از تنوع گیاهی و جانوری این منطقه حفاظت شده وظیفه ای همگانی است و بایستی به مردم نسبت به اهمیت این ذخیرگاه به عنوان ریه جاویدان طبیعت ایران و حفظ آن برای نسل های آینده توسط رسانه ها و تشکل های مردم نهاد اطلاع رسانی شود.

وی تصریح کرد: امروز مشکلات زیست محیطی و آلودگی هوا، زباله و شیرابه های آن و نیز پسماندهای صنعتی، بشدت سلامت و نشاط اجتماعی را تهدید می کند و مردم بایستی نسبت به این تهدیدها آگاهی پیدا کنند.

مسوول کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ادامه داد: متاسفانه بیشتر مردم نسبت به مسائل زیست محیطی و تاثیر آن بر سلامت افراد جامعه، آگاهی لازم را ندارند و بدون تردید در صورت آشنایی با این اهمیت ها، برای حفاظت از آن حاضر به سرمایه گذاری نیز می شوند.

درویش مدعی شد که درحوزه مسائل محیط زیست و اهمیت آن، عمداً جامعه عقب نگه داشته شده تا افراد سودجو و متخلف بتوانند با استفاده از ناآگاهی مردم به تخریب محیط زیست و جنگل ها بپردازند.

وی با قدردانی از راه اندازی پویش فرهنگی - آموزشی و ورزشی دوچرخه سواران حامی زمین در پارک ملی گلستان، افزود: اگر آگاهی مردم نسبت به اهمیت محیط زیست و جنگل ها و نیز نظارت آنان نسبت به این موضوعات افزایش یابد، بدون تردید فضا برای فعالیت افراد سودجو و متخلف ناامن و تنگ تر می شود.

به گزارش ایرنا، طرح دوچرخه سواران حامی زمین در پارک ملی گلستان با هدف حفاظت از منابع طبیعی موجود از راه کاهش تلفات جانوری، کاهش تولید زباله و خودداری از برافروختن آتش در دامنه طبیعت و خصوصاً مناطق حفاظت شده توسط موسسه سبزگامان بسکی با همکاری پارک ملی گلستان اجرا می شود.

آگاهی رسانی به گردشگران و مسافران حاضر در حاشیه جاده در خصوص اهمیت پارک ملی و لزوم حفاظت و رعایت پاکیزگی آن، روشن نکردن آتش، آسیب نرساندن به حیوانات و قطع نکردن شاخ و برگ درختان از جمله اقداماتی است که توسط دوچرخه سواران شرکت کننده در این طرح انجام می شود.

اطلاع رسانی به محیط بانان پارک برای اقدام در صورت ادامه تخلف و عدم توجه به تذکر صورت گرفته و پاکسازی حاشیه جاده این پارک حفاظت شده در مسیرهای تعیین شده به صورت گزینشی و در جهت فرهنگ سازی مسافران ساکن در حاشیه جاده از دیگر اقدامات دوچرخه سواران حامی زمین در این طرح است.

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ کمیت و چه از نظر تنوع زیست جانوری و گیاهی است و تنوع زیستی این پارک حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

/‌۳۰۳۹/‌۱۸۶۰

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =