۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۷
کد خبرنگار: 864
کد خبر: 83405017
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۹۳ هزار متر مربع جایگاه دام استان مرکزی ضد عفونی شد

اراک - ایرنا - ۵۹۳ هزار و ۲۷۰ متر مربع از دامداری ها و جایگاه دام استان مرکزی امسال برای مقابله با بیماری مشترک تب خونریزی دهنده کنگو ضد عفونی شد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این فضاها در ۲۶۵ واحد دامداری و پرورش دام استان برای مقابله با بیماری تب خونریزی دهنده کنگو سم پاشی و ضد عفونی شده است.

«محسن شانقی» افزود: ۱۰ هزار و ۱۰۴ راس دام نبرای مقابله با شیوع احتمالی بیماری مشترک تب خونریزی دهنده کنگو در این دامداری ها سم پاشی و ضد عفونی شده اند.

وی ادامه داد: نگهداری لاشه به مدت ۲۴ ساعت در پیش سردکن کشتارگاه ها با هدف سالم سازی گوشت، برگزاری کلاس های آموزشی برای دامداران، قصاب ها و افراد فعال در کشتارگاه ها استان مرکزی از اقدامات دامپزشکی استان برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری تب خونریزی دهنده کنگو بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزود: با توجه به اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی انجام شده موردی از بیماری مشترک تب خونریزی دهنده کنگو در استان مرکزی مشاهده نشده است.

شانقی گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کنگو از جمله بیماری های ویروسی است و از طریق کنه ها و حیوانات آلوده به سایر دام ها منتقل می شود.

وی ادامه داد: بیماری تب خونریزی دهنده کنگو در دام آلوده علایم بالینی نداشته و زمانی تشخیص داده می شود که در بین جمعیت انسانی بروز کند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: راه های انتقال بیماری به انسان را گزش کنه، له کردن کنه با دست، تماس با خون و ترشحات خونی و گوشت دام آلوده است.

شانقی افزود: شهروندانی که در خارج از کشتارگاه بدون رعایت پوشش های بهداشتی شامل دستکش، عینک و ماسک اقدام به کشتار دام کرده و افرادی که گوشت تازه تولید شده در خارج از کشتارگاه را تهیه می کنند بیشتر از سایر افراد در معرض این بیماری قرار دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزود: برای جلوگیری از انتقال این بیماری از گوشت به انسان باید لاشه دام پس از کشتار به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه نگهداری شود تا در صورت آلوده بودن از انتقال بیماری جلوگیری شود.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۸۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

۱۹۵۵/‏۶۰۱۳/‏