معاون رئیس جمهور ترکیه: در مقابل تحریم های اتحادیه اروپا تسلیم نمی شویم

آنکارا- ایرنا- فواد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه گفت: در برابر فشار و تهدید اتحادیه اروپا به تحریم به علت فعالیت های اکتشاف گاز در جزیره قبرس و دریای مدیترانه تسلیم نخواهیم شد.

به گزارش آناتولی در روز یکشنبه، فواد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم چهل و پنجمین سالگرد عملیات ترکیه در قبرس اظهار داشت: اتحادیه اروپا ما را به علت فعالیت های اکتشافی در جزیره قبرس و دریای مدیترانه تهدید به تحریم کرده است. هرگز در مقابل این تهدیدات و تحریم ها سر تسلیم فرو نخواهیم آورد.

اوکتای با اشاره به اینکه عملیات ترکیه در قبرس در سال ۱۹۷۴ برای نجات ترکان قبرس از ظلم و ستم و به مثابه تضمینی برای برقراری امنیت پایدار در این جزیره بود تأکید کرد: شعار ترکیه، برقراری صلح و امنیت در منطقه است. در این راستا هدف ما تبدیل منطقه به عرصه همکاری و تداوم این همکاری به صورت پایدار می باشد.

معاون رئیس جمهور ترکیه با این بیان که بخش یونانی نشین قبرس به دنبال تقسیم قدرت و قلمرو سرزمینی نیست، افزود: چهار حزب از پنج حزبی که در مجلس ترکیه حضور دارند، حمایت خود را از فعالیت های اکتشافی ترکیه در منطقه ابراز داشتند. بخش یونانی نشین قبرس با سوء استفاده از عضویت در اتحادیه اروپا و از مجرای این اتحادیه درصدد وارد کردن فشار بر کشورمان برآمده است. هرگز در مقابل تهدیدات، فشارها و تحریم های اتحادیه اروپا تسلیم نمی شویم.

چند روز پیش اتحادیه اروپا اعلام کرد که به دلیل تداوم حفاری های ترکیه در ساحل قبرس، گفت وگوهای سطح بالایی را که در چند محور با آنکارا در جریان بود، به حال تعلیق در می آید.

شورای اروپایی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات مربوط به «توافق هواپیمایی جامع» میان ترکیه و اتحادیه اروپا را تعلیق کرده و همچنین نشست‌های مربوط به پیوستن ترکیه به این اتحادیه و دیگر دیدارهای سطح بالا با آنکارا را فعلاً برگزار نمی‌کند.

شورای اروپایی در بیانیه خود با تاکید بر اینکه ترکیه به عملیات حفاری خود در غرب قبرس ادامه داده و حفاری دیگری را در شمال شرق این جزیره و در آب‌های سرزمینی آن آغاز کرده است، از آنکارا خواست که از این اقدامات خودداری کرده و بر اساس حسن همجواری و احترام به حق حاکمیت ملی قبرس عمل کند.

ترکیه به تازگی دومین کشتی حفاری خود با نام «یاووز» را برای اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه به نزدیکی ساحل جزیره قبرس اعزام کرده است.

اتحادیه اروپا ماه گذشته به ترکیه هشدار داده بود که در صورت ادامه دار شدن عملیات اکتشاف گاز در سواحل قبرس، تحریم‌هایی علیه آن کشور وضع می‌کند.

مقام‌های قبرس نیز اعلام کردند که علیه هر شرکت نفت و گازی که با پشتوانه کشتی‌های ترکیه مبادرت به حفاری برای اکتشاف گاز کند، دست به اقدام حقوقی خواهد زد.

قبرس در اقدامی تلافی جویانه حدود ۲۰ حکم جلب بین المللی را علیه مقام‌های سه شرکت بین‌المللی که با اولین کشتی اکتشافی ترکیه به نام "فاتح" همکاری کرده‌اند صادر کرده است.

آنکارا گفته است که منطقه اکتشاف و حفاری در منطقه‌ای موسوم به «منطقه انحصاری اقتصادی» صورت می‌گیرد که تحت حاکمیت «جمهوری ترک قبرس شمالی» است.

وزیر امورخارجه ترکیه پس از اعتراض یونان و قبرس به استخراج منابع طبیعی توسط این کشور اعلام کرد که اکتشاف گاز از سوی آنکارا در شرق دریای مدیترانه نقض قوانین بین المللی نیست.

وزیر انرژی ترکیه هم مدعی است عملیات اکتشاف و حفاری در شبه جزیره کارپاز در شرق مدیترانه که تحت کنترل «جمهوری ترک قبرس شمالی» است انجام خواهد شد و مجوزهای لازم از این جمهوری اخذ شده است.

موضوع اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه در سال‌های اخیر به یکی از چالش‌های مهم میان کشورهای حاشیه این دریا تبدیل شده است و هر یک از کشورها و دولت‌های مجاور از جمله ترکیه سعی دارند تا با طرح‌های اکتشافی اقدام به استخراج نفت و گاز از مخازن زیر دریا کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =