۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۱
کد خبرنگار: 1007
کد خبر: 83404851
۰ نفر

برچسب‌ها

نماد بمباران هوایی اردبیل در یکی از میادین شهر نصب می‌شود

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: نماد بمباران هوایی اردبیل در دوران دفاع مقدس توسط جنگده‌های رژیم بعثی صدام در یکی از میادین این شهر نصب می شود.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو روز یکشنبه در جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان اردبیل افزود: در راستای ترویج فرهنگ غنی ایثار و شهادت در آینده نزدیک المان یادمان شهدای نیروی دریایی نیز در میدان سینای شهر اردبیل نصب خواهد شد.

وی همچنین بر بازسازی تمثال شهدا در میادین و بلوارهای شهر اردبیل و نیز یادمان شهدای گمنام در نقاط مختلف استان تاکید کرد.

رئیس شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان اردبیل با بیان اینکه فضای مجازی ظرفیتی خوب برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، اظهار داشت: باید از این ظرفیت برای انتقال این فرهنگ غنی به جوانان و نسل های آینده نهایت استفاده را کرد.

وی بیان کرد: روایت خاطرات و واقعیت‌های زندگی و جانفشانی شهدا، جانبازان و ایثارگران در نوجوانان، جوانان و نسل امروزی بسیار تاثیرگذار بوده و باعث احساس غرور و عزت در آنها می شود.

بهنامجو با اشاره به نقش رسانه ها در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه گفت: رسانه‌ها باید گزیده ای از پیام‌های حوزه ایثار و شهادت را انتخاب و این آموزه‌ها را اطلاع رسانی کنند.

استاندار اردبیل با تاکید بر تکریم و تلاش برای حل مشکلات خانواده های شهدا، ایثارگران و جانبازان افزود: ۲۶ مرداد ماه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی ایران باید باشکوهتر از سال‌های گذشته برگزار شود.

ساعت ۱۰:۱۵ صبح روز جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۶۶ مردم شاهد حضور دو فروند هواپیمای میگ عراقی در آسمان اردبیل شدند که محله‌های یساول، حسینیه، اصغریه و خیابان امام (ره) این شهر را مورد اصابت بمب قرار دادند و بسیاری از ساختمان‌های واقع در آن محدوده را تخریب کردند.

بمب‌هایی که توسط هواپیماهای «میگ‌» بر سر غیرنظامیان اردبیلی ریخته شد ساخت فرانسه و از نوع تخریبی مشهور به «جیمی» با ۲متر طول و ۳۰۰ کیلو وزن و به اندازه مخزن آبگرم‌کن زمینی بود.

اصابت هشت فروند بمب در مناطق مسکونی شهر فاجعه بزرگی بود ولی ۲ فروند از این بمب‌ها عمل نکرده بود که با همکاری نیروهای نظامی خنثی شد.

بر اساس گزارش‌های موجود، هدف اصلی عراق بمباران شرکت نفت، مرکز فنی و حرفه‌ای و پادگان آموزشی شهید پیرزاده اردبیل بود، ولی در این بمباران تنها اهداف غیرنظامی و مسکونی مورد حمله قرار گرفتند و بیش از هشت باب منزل مسکونی تخریب شد و ۱۵ نفر از مردم اردبیل به نام‌های سولماز و شیلا پورابوالقاسم، اعظم جمالی، عزیزه مجرد آزاد، زهرا سدی انزابی، رقیه قری، اصغر و عظیم میرزاحسینی، کریم حامدی، عبداله عبادی، مجید ستاری‌اقدم، مصطفی مصطفی‌نژاد، میرمجید مجیدی، محمد رسول‌صدیقی و یوسف رحمانی ایرانی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و ۱۷ نفر مجروح شدند.

پس از بمباران اردبیل، نیروهای امدادی وارد عمل شدند و مردم از هر سو خود را برای کمک به افراد زیرآوار مانده به محل های حادثه رساندند.

۶۱۳۰/‏۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =