خانواده ۱۰۵۰ معلول سرپرست در کهگیلویه و بویراحمد مشمول دریافت مستمری شدند

یاسوج- ایرنا- مدیرکل بهزیستی کهگیلویه وبویراحمد گفت: ۱۰۵۰ معلول سرپرست خانوار این استان که تاکنون و در یک تبعیض ناخواسته به تنهایی مشمول دریافت مستمری بودند، هم اینک و با تصویب هیات دولت از مردادماه امسال تمامی اعضای خانواده آنها نیز از مستمری ماهیانه سازمان بهزیستی بهره مند خواهند شد.

آیت الله افشار مهر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تمهیدات لازم برای تخصیص بودجه و اعتبار این طرح نیز در دولت اندیشیده شده و بر اساس اعلام سازمان بهزیستی کشور از مردادماه جاری عملیاتی خواهد شد.

وی تصریح کرد: تا پیش از اجرای این طرح تنها خود شخص معلول مشمول دریافت مستمری بود.

افشار مهر تاکید کرد: بدون شک اجرای این طرح حمایتی برای معلولان بر اساس بعد خانوار از چندین منظر بویژه در زمینه مسایل رفاهی و معیشتی در شرایط خاص اقتصادی حاکم بر جامعه قابل بررسی و دارای اهمیت خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به کاهش آمار معلولان و میزان نرخ معلولیت در استان ظرف ۲ سال گذشته، گفت: شمار معلولان شناسایی شده و یا زیرپوشش بهزیستی استان از ۱۸ هزار نفر به حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ نفر کاهش پیدا کرده اند.

افشار مهر کاهش این تعداد معلول در سطح استان را ظرف سال های گذشته نتیجه اقدام های پیشگیرانه و طرح های غربالگری در بخش های مختلف از جمله آزمایش ها و مشاوره های ژنتیکی قبل از ازدواج و طرح های بینایی سنجی و شنوایی سنجی عنوان کرد.

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد همچنین به برخی توقع های خارج از وظایف و مسئولیت های ذاتی این نهاد بویژه در حوزه مبارزه با آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: ساماندهی و مقابله با این گونه آسیب ها نیازمند همکاری بیشتر بین بخشی است.

وی تاکید کرد: این توقع که سازمان بهزیستی به تنهایی متولی ساماندهی کودکان کار و یا مقابله و مسئول پیشگیری و کنترل معضل خودکشی در استان است یک ادعای غیرمنطقی است.

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد به بررسی آسیب شناسی و مطالعات پژوهشی از سوی این نهاد در مورد برخی آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی را یادآور شد و گفت: بدون شک برخی سهل انگاری ها و کوتاهی در انجام وظایف و مسئولیت از سوی برخی نهادهای متولی از گذشته زمینه ساز بروز آسیب های اجتماعی در شرایط امروزی شده است.

۱۲ هزار و ۲۰۰ نفر در کهگیلویه و بویراحمد زیر پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند.

۳۰۱۶/۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =