بررسی معافیت مالیاتی اعضای درجه ۱ خانواده جانبازان و ایثارگران آغاز شد

تهران- ایرنا- بررسی پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر اصلاح ماده (۵۶) قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران مبنی بر معافیت مالیاتی اعضای درجه یک خانواده جانبازان و ایثارگران در کمیسیون اقتصاد هیأت دولت آغاز شده است.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت، به موجب ماده (۵۶) قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران، ۱۰۰ درصد حقوق و فوق العاده شغل و سایر فوق العاده ها اعم از مستمر و غیرمستمر شاهد، جانبازان و آزادگان از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

بر اساس این گزارش، معافیت موضوع این ماده تنها ناظر بر حقوق و مزایای ناشی از رابطه استخدامی ایثارگران مشمول است، درحالی که بخش عمده‌ای از ایثارگران منجمله مشمولین فصل پنجم قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، با استفاده و بعضاً بدون استفاده از تسهیلات و خدمات مقرر در قوانین و مقررات موضوعه مرتبط با ایثارگران، در مشاغل آزاد و بازار کسب و کار مشغول به فعالیت هستند که عدم استفاده از امتیاز معافیت از پرداخت مالیات، موجب درخواست و اعتراض شده است.

بر همین اساس، بنیاد شهید و امور ایثارگران با توجه به نامگذاری سال ۱۳۹۸ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «رونق تولید» و به جهت ترغیب ایثارگران به اشتغال مولد و حمایت از طرح‌های اشتغال زایی و همچنین محدودیت‌های استخدامی در دستگاه‌ها، پیشنهاد افزودن یک تبصره به ماده (۵۶) این قانون را به دولت ارائه کرده است.

براساس این پیشنهاد «والدین، همسران و فرزان شهدا، جانبازان، آزادگان، همسران جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، همسران آزادگان یکسال اسارت و بالاتر، فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، فرزندان آزادگان یکسال اسارت و بالاتر به مأخذ ۷ برابر درآمد حداقل حقوق سالیانه کارگران مشمول قانون کار از پرداخت مالیات معاف می‌شوند.»

این پیشنهاد هم اکنون در حال رسیدگی در کمیسیون اقتصاد هیأت دولت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =