۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۱
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83404797
۲ نفر
«شیوه دلبری و متروآشوبی» به بازار آمد

تهران- ایرنا- مترونوشت‌های احسان محمدی نویسنده و روزنامه‌نگار اجتماعی با عنوان «شیوه دلبری و متروآشوبی» به بازار کتاب آمد.

مؤلف کتاب شیوه دلبری و متروآشوبی که نزدیک به ۲۰ سال از مترو برای رفت و آمد استفاده می‌کند، به‌عنوان مسافر همیشگی مترو، افراد و شخصیت‌های مختلف آن را از نظر گذرانده و از این وسیله حمل ونقل، به‌مثابه دریچه‌ای برای دیدن آدم‌های جامعه بهره جسته است.

این کتاب ۷۰ روایت کوتاه دارد که همگی بر مشاهدات عینی و واقعی نویسنده طی سال‌ها استفاده از متروی تهران و کرج مبتنی است. او ماجراها و رویدادهای به‌ظاهر کم‌اهمیت از نگاه دیگران را دست‌مایه نوشتن قرار داده و از زاویه خاص خود به آدم‌ها و اتفاقات مترو نگریسته است. روایت مسافران و دست‌فروش‌های مترو را با زبانی ساده و البته طنزآمیز بیان کرده است.

شیوه دلبری و متروآشوبی، لبخند مونالیزا در مترو، مردی با مواضع ژلاتینی، کالر پارتی، مغز لجباز، صنعتی شریف تا لندن، از قطب شمال تا آفریقا، سیاست کیلویی چند؟، گداهای دعاگو، غارنشین و آقای فرهنگی از جمله عناوین روایت‌های این اثر هستند.

منصور ضابطیان؛ مجری، نویسنده و برنامه‌ساز صداوسیما که بر این کتاب مقدمه نوشته، معتقد است، بررسی یادداشت‌های محمدی در مجموعه شیوه دلبری و متروآشوبی علاوه بر آن‌که ما را با نگاه ویژه او آشنا می‌کند، می‌تواند به‌عنوان سندی از وضعیت اجتماعی تهران دهه ۹۰ به یادگار بماند.

به گفته ضابطیان، محمدی با قلم شیرینش مجموعه‌ای از اسامی، گویش‌ها، مجموعه‌های تلویزیونی، احساس‌های عمومی، ترانه‌های معروف و… را به ثبت رسانده است.

شیوه دلبری و متروآشوبی به‌تازگی نیز در نشستی در شهرکتاب مرکزی با حضور نویسنده کتاب، لیما صالح‌رامسری مدیرعامل انتشارات معین و احسان رضایی داستان‌نویس و منقد، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

احسان رضایی داستان نویس و منتقد ادبی درباره کتاب می‌گوید: محمدی تحت‌تاثیر گلستان سعدی است. یعنی با خواندن این اثر می‌شود به خوبی این را متوجه شد که او با زبان بسیار ساده و پرهیز از دشوارنویسی، رگه‌هایی از طنز را در نوشته‌های کوتاهش آورده که باعث می‌شود خواننده ضمن پیگیری روایت‌های حقیقی از زندگی واقعی شهروندان، گرفتار ملال و خستگی نشود.

این کتابِ ۱۸۴ صفحه‌ای توسط انتشارات معین روانه بازار شده و اکنون در کتاب‌فروشی‌های معتبر به دوستداران کتاب و فرهنگ، عرضه می‌شود.

جنگ بود، گنجینه پنهان و مارکز در تاکسی از دیگر آثار منتشرشده احسان محمدی روزنامه‌نگار و دانش‌آموخته دکترای فرهنگ و ارتباطات است.

در روایتی از این کتاب می‌خوانیم:

میله وسط واگن را چسبیده بودم اما سرگیجه داشتم. جمعیت آن‌قدر فشرده بود که حتی اگر میله را هم ول می‌کردم باز امکان نداشت وقتی راهبر قطار محکم ترمز کند کسی روی زمین بیفتد. یک توده گوشت فشرده بودیم. هر طرف می‌چرخیدم بوی بدنش پراکنده شده بود. زیرچشمی نگاهش کردم. مرد تنومندِ چهل‌وچندساله‌ای بود با دهانی که بوی مُردار می‌داد.

رویم نمی‌شد دست کنم توی کیفم و به او آدامس بدهم. گفتم نکند متوجه شود و غرورش بشکند. اما توجیه خوبی نبود. مجبور شدم ذهنم را ببرم به سمت خاطرات مسواک! دانشجو بودیم و آخر شب‌ها بعضی‌ها مسواک در دهان از اتاق تا سرویس‌های بهداشتی می‌رفتند. یک شب با دوستی داشتیم مسواک می‌زدیم. یکی از همشهری‌هایش از دستشویی آمد بیرون و با لهجه (…) گفت:

پسر فلانی! تو تا دیروز قیر می‌جویدی، حالا واسه ما مسواک می‌زنی؟

این را گفت و رفت. دوستم خندید، گفت: راست می‌گه من بچه بودم قیر می‌جویدم! … (ص ۸۱)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =