۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 1029
کد خبر: 83404795
۰ نفر

برچسب‌ها

دید افقی در اراک کاهش یافت

اراک - ایرنا - دید افقی در اراک روز یکشنبه به علت افزایش غلظت ذرات معلق در هوای این کلانشهر کاهش یافت و به پنج هزار متر رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس گزارش مرکز پایش آلاینده های هوای استان مرکزی شاخص کیفی هوای کلانشهر اراک روز یکشنبه در شرایط ناسالم برای گروه های حساس سنتی است.

«رضا میرزایی» اظهار داشت: شاخص کیفیت هوای اراک در ۲۴ ساعته گذشته عدد ۱۰۷ را نشان می دهد که بیانگر شرایط نارنجی یا هشدار است و افزایش غلظت آلاینده های این کلانشهر برای دومین روز متوالی گزارش شده است.

وی اظهارداشت: علت آلایندگی هوای اراک به دلیل افزایش حجم و غلظت ذرات کمتر از دو ونیم میکرون در هوای اراک است که بر اساس گزارش مرکز پایش هوا غلظت آن در ساعت هشت صبح روز یکشنبخ ۳۹ میکرو گرم بر مترمکعب بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شاخص سنجش میزان استاندارد ذرات معلق هوا ۲۵ میکروگرم بر متر مکعب است.

میرزایی توصیه کرد: در روزهایی که کیفیت هوا ناسالم است گروه های سنی حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، سخت درمان و سالمندان از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.

کلانشهر اراک با ۵۲۰ هزار نفر جمعیت به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشا محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
تالاب میقان مهمترین کانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مرکزی است که مساحت این کانون ۱۲ هزار هکتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هکتار ۱۰۰ تن در سال است.

۶۹۹۱/‏۶۰۱۳/‏