مسجد جامع و یخچال تاریخی روستای «اغول‌بیک» تکاب مرمت شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تکاب گفت: عملیات مرمت و استحکام بخشی مسجد جامع و یخچال تاریخی روستای اغول‌بیک این شهرستان با صرف هزینه‌ ۵۰۰ میلیون ریالی به پایان رسید.

امیر مطلوبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دیوار شرقی مسجد جامع اغول‌بیک بر اثر حوادث طبیعی دچار آسیب شده و ترک‌های عمودی، دیواره را به مخاطره انداخته بود که با تزریق ملات و استحکام بخشی پایه‌های دیوار، خطر تخریب آن رفع شد.
وی اظهار داشت: همچنین گنبد یخچال اغول‌بیک که بر اثر شرایط جوی و یخ‌زدگی در معرض خطر بود، ضمن سبُک‌سازی با پالانه گچی و توری محافظتی، استحکام بخشی و حفاظت شد.
وی با بیان اینکه در عملیات مرمت و نجات بخشی این آثار از مصالح سنتی و بومی منطقه متناسب با اجزای تاریخی این بناها از جمله کاهگل استفاده شده است، ادامه داد: عملیات مرمت و استحکام بخشی این ۲ اثر تاریخی توسط کارشناسان میراث فرهنگی و معماران و مرمت کاران بومی در مدت ۲ ماه انجام شد.
مطلوبی افزود: این آثار تاریخی مربوط به اواخر دوره قاجار است و مسجد جامع اغول‌بیک در سال ۱۳۸۶ و یخچال تاریخی این روستا نیز در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تکاب از شهرهای تاریخی با تمدن کهن و قدیمی کشور است که علاوه بر یک اثر باستانی ثبت جهانی در مجموعه تخت سلیمان، بیش از ۱۷۰ اثر تاریخی و طبیعی ثبت ملی دارد.

این شهرستان در جنوبی ترین نقطه آذربایجان غربی و در ۳۰۹ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

۷۵۱۴/۶۱۸۵/۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =