۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83404764
۰ نفر
حقوقدان آمریکایی: فرانسه علیه آزادی بیان جنگ صلیبی راه انداخته است

تهران - ایرنا - حقوقدان و استاد مدرسه حقوق دانشگاه جورج واشنگتن معتقد است که فرانسه اکنون رهبری یک جنگ صلیبی را علیه آزادی بیان بر عهده دارد و به یکی از بزرگترین تهدیدها برای آزادی بیان در جهان تبدیل شده است.

«جاناتان تورلی» (Jonathan Turley) در یادداشتی که امروز (یکشنبه) در تارنمای خبری فرانسوی "کرونیک دو پَلِستین" منتشر شده، تصریح کرد: کمی بیش از یکسال پیش «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، برای آوردن دو گونه مهاجم به ایالات متحده آمد که یکی درخت و دیگری سانسور بود.

وی ادامه داد: به طرز وحشیانه ای، در مدت کوتاهی پس از کاشت درخت، مقامات، آن را از خاک بیرون کشیدند و قرنطینه کردند. با این حال، خطرناک ترین گونه پیشنهادی مکرون، یک پروژه سانسوری بود که تشویق های مشتاقانه از سوی سیاستمداران بی منطق ما را به خود جلب کرد.

این استاد حقوق عمومی در مدرسه حقوق دانشگاه جورج واشنگتن افزود: سیاستمداران آمریکایی، مکرون را مانند افراد جاهل و نادان تشویق کردند اما این در حالیست که عمده آمریکایی ها حامیان قوی آزادی بیان هستند. این در خون ماست. با این حال مکرون، که هیچ چیز او را متوقف نمی کند و دیگران در اروپا، در حال آماده شدن برای اعمال کنترل خودسرانه آزادی بیان در اینترنت با قوانین جدید در فرانسه و آلمان هستند. اگر فکر می کنید این یک مساله اروپایی است که به ما مربوط نیست، از خود رفع شبهه کنید.

تورلی تصریح کرد: مکرون و دولت او می خواهند به طور یک جانبه، محتوای نفرت انگیز را در اینترنت حذف کنند. پارلمان فرانسه قانون جدیدی را تصویب کرد که بر اساس آن به شرکت های اینترنتی مانند فیس بوک و گوگل ۲۴ ساعت مهلت می دهد تا سخنان حاوی نفرت را از سایت های خود حذف کنند که در صورت هر بار نقض قانون ۱.۴ میلیون دلار جریمه خواهند شد. رای نهایی در این ارتباط برای هفته آینده برنامه ریزی شده است. آلمان در سال گذشته اقدام مشابهی را اتخاذ کرده و اکنون ۵۶ میلیون دلار جریمه را اعمال کرده است.

این حقوقدان آمریکایی ادامه داد: فرانسوی ها و آلمانی ها از ایده متقاعد کردن ایالات متحده به آزادی بیان خود صرفنظر کردند. آنها پی بردند که کافی است جریمه های سنگین بر شرکت های چند ملیتی برای اجبار آنها به سانسور سخنرانی با توجه به معیارهای ضعیف تعریف شده اعمال شود.

وی افزود: اکثر قوانینی که آزادی بیان را در اروپا محدود می کنند، در ایالات متحده غیر قانونی است. با این وجود، گر چه در برابر برادر بزرگ محفوظ مانده ایم، اما در مقابل برادر کوچک، که از شرکت های خصوصی تشکیل شده است، سرزنش می شویم که قدرت سانسور و کنترل محتوای آنلاین در سراسر جهان را نداریم.

این حقوقدان تصریح کرد: مکرون می داند که سانسور اروپایی در اینترنت همه گیر خواهد شد. آزادی بیان در حال حاضر در اروپا کاهش می یابد و این قوانین بر اساس معیارهای مبهم مانند "تحریک" یا "ارعاب" بر اساس نژاد یا مذهب جرم و جنایت انگاری می کند. به عنوان مثال، طراح مد "جان گالینو" توسط یک داگاه فرانسوی به خاطر اظهارات ضد یهودی در برابر حداقل سه نفر در پاریس محکوم شد.


وی افزود: در یکی دیگر از موارد، پدر کاندیدای ریاست جمهوری محافظه کار فرانسوی «مارین لوپن» برای گفتن اینکه اعضای اقلیت رم "بوی بد" می دهند محکوم شد. یک مادر فرانسوی بازداشت شد زیرا پسرش به مدرسه رفت که روی پیراهن او نوشته شده بود "من یک بمب هستم". یک آلمانی برای داشتن یک زنگ تماس با صدای آدولف هیتلر دستگیر شد.

تورلی ادامه داد: یک سیاستمدار محافظه کار آلمانی به خاطر توئیتی که در آن پلیس را متهم به "تمجید از گروه های قاتلان وحشی" کرده بود تحت تحقیق کیفری قرار گرفت. حتی «هایکو ماس» وزیر دادگستری (سابق) آلمان، برای نسبت "احمق" دادن به یک نویسنده در توئیتر تحت قوانین خودسانسوری قرار گرفت.

وی نوشت: نتیجه این قوانین نامشخص قابل پیش بینی بود. یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که تنها ۱۸ درصد از آلمانی ها احساس می کنند که می توانند نظرات خود را آزادانه در سطح عمومی بیان کنند. فقط ۱۷ درصد از آلمانی ها در اینترنت به طور آزادانه صحبت می کنند و ۳۵ درصد می گویند که آزادی بیان محدود به محافل خصوصی است. این کاملاً وحشتناک است و شما واقعاً باید در مورد آن نگران باشید.

این حقوقدان آمریکایی افزود: نظرسنجی اخیر نشان می دهد که نیمی از دانشجویان ایالات متحده معتقدند که سخن گفتن از نفرت نباید تحمل شود.

تورلی تصریح کرد: این بسیار وحشتناک و ناراحت کننده است که فرانسه رهبری یک جنگ صلیبی را بر عهده دارد تا آزادی بیان را محدود کند. فرانسه قبلاً" یک سنگر آزادی بوده و امروزه یکی از بزرگترین تهدیدات بین المللی برای آزادی بیان است.

وی افزود: این قوانین جدید، یک مشکل جهانی است. این گونه، تهاجمی بسیار مضر در فضای مجازی در سراسر جهان منتشر می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =