۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۳
کد خبرنگار: 1383
کد خبر: 83404757
۰ نفر

برچسب‌ها

چرا آب گرمخانه «هرندی» قطع شد؟

تهران- ایرنا- قطع آب یکی از گرمخانه‌های مردانه واقع در محله هرندی پایتخت طی یکی ۲ روز گذشته خبرساز بوده است؛ موضوعی که مسئولان آبفا آن را ابتدا تکذیب اما متولیان شهری تایید و گلایه کردند.

۲ روز پیش، وقتی نخستین خبرها از قطع آب این گرمخانه در محله شوش و انتقال کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها به مکانی دیگر شنیده شد خبرنگار ایرنا باتوجه به اهمیت موضوع، مراتب را از طریق مسئولان آبفا و شهرداری مورد پیگیری قرار داد که آبفا قطع آب از سوی این نهاد را تکذیب کرد و گفت اگر قطعی هم بوده مربوط به مسائل داخلی همان مکان بوده اما مدیران متولی شهری هم گفتند که قطع آب از طرف آبفا بوده است.

پس از پیگیری‌های ایرنا مشخص شد قطع آب این مکان آن هم در اوج گرمای تابستان اتفاق افتاده و تعدادی از کارتن‌خواب‌ها نیز به محل دیگری انتقال یافته‌اند؛‌ گرچه عوامل پیمانکاری متولی آبفا در این زمینه تاکید می‌کنند که قطع آب عمدی نبوده است.

این در حالی بود که گزارش شده بود آب مشترکان فاقد کنتور در این منطقه در حال قطع بوده و این رویداد درباره گرمخانه نیز در همین جریان اتفاق افتاده است.

محله هرندی واقع در منطقه ۱۲ پایتخت از شمال به خیابان مولوی، از شرق به خیابان ری، از جنوب به خیابان شوش و از غرب به خیابان خیام محدود و از مناطقی محسوب می‌شود که حضور اقشار آسیب‌پذیر جامعه از جمله کارتن‌خواب‌ها، موادفروشان یا معتادان در آنجا همواره خبرساز بوده است.

آبفا: قطعی از طرف ما نبوده

مدیر آب و فاضلاب (آبفا) ناحیه بهارستان شهر تهران ۲ روز پیش در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت:‌ قطعی آب در گرمخانه منطقه هرندی از سوی آبفا نبوده اگر قطعی گزارش شده مربوط به تاسیسات داخلی ساختمان بوده است.

محمد پناهی‌امامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در عین حال اظهارداشت: این گرمخانه متعلق به شهرداری تهران است، در صورتی که قطعی آب از سوی این شرکت باشد با ارتباط سازنده‌ای که بین این دو مجموعه است مساله را پیگیری می‌کنیم.

وی همچنین تصریح کرد:‌ هیچ گزارشی مبنی بر قطعی وجود ندارد و امکان دارد مشکل داخلی و از تاسیسات ساختمان باشد.

مدیر آبفای ناحیه بهارستان تهران همچنین درباره موضوع مشترکان بدون کنتور گفت: انشعاب‌های غیرمجاز آب، سرقت محسوب می‌شود و این امر از نظر قانونی مورد پیگیری است در صورتی که گزارشی اعلام یا مشاهداتی صورت گیرد با مورد برخورد می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به قطع آب مشترکان پلاک قرمز (عرضه کنندگان مواد مخدر)‌ در این محدوده از پایتخت گفت: در این منطقه تعدادی هم خانه وجود دارد که به خاطر توزیع مواد مخدر در اسفند سال گذشته مقام قضایی دستور قطع آب و برق آنها را داده است از این رو ما آب این نوع خانه ها را قطع کرده‌ایم.

توضیح شهرداری

پیگیری‌های خبرنگار ایرنا از مسئولان شهرداری به مصاحبه با حسین مهاجر مدیر ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری تهران انجامید که وی در این باره اینچنین توضیح داد: چند شب پیش از گرمخانه مردان هرندی منطقه ۱۲ اعلام کردند که آب مصرفی گرمخانه قطع شده و موضوع را پیگیری کردیم تا اینکه مشخص شد فردی که خود را نماینده آبفا معرفی کرده گفته در این محدوده بسیاری از افراد کنتور ندارند پس مجبور هستیم آب را قطع کنیم تا مردم کنتور بگذارند.

وی افزود: به دنبال بروز این مشکل مجبور شدیم ساکنان گرمخانه را به منطقه دیگری منتقل کنیم.
مهاجر بیان کرد: البته روز یکشنبه احتمالا به علت انتشار خبر قطع آب گرمخانه، آب این مجموعه مجدد وصل شد و کارتنخواب‌ها در آن ساکن شدند.

وی گفت: آب گرمخانه توسط شهرداری قطع نشده بود و طبق اظهارات شاهدان عینی اداره آب و فاضلاب منطقه آب را قطع کرده بود.

چند و چون قطعی از زبان پیمانکار آبفا

باتوجه به تکذیب آبفا و تایید شهرداری، پیگیری های خبرنگار ایرنا ادامه یافت و به اینجا انجامید که یکی از تکنسین‌های فعال در پیمانکاری آبفا که کار قطع و وصل لوله های منطقه هرندی را انجام می‌دهد و در جریان مسائل قطعی آب گرمخانه بود را پیدا کرد؛ وی که خود را «حسین دهقانی» معرفی کرد توضیح داد: آب گرمخانه قطع شده بود اما عمدی نبود بلکه این اتفاق در جریان حفاری لوله های قدیمی رخ داده بود.

وی افزود: هنگام حفاری اطلاع نداشتیم که در جریان آن آب یک مجموعه مثل گرمخانه قطع می شود یا شده است؛ بعد از آنکه به ما اطلاع دادند آب گرمخانه هم قطع شده پیگیری کردیم که اگر این مکان کنتور آب دارد، آب را مجدد وصل کنیم که متوجه شدیم کنتور ندارد.

دهقانی بیان کرد: ازآنجا که به ما ابلاغ شده در چنین مواقعی آب مشترکان فاقد کنتور وصل نشود، همان شب به مسئولان بالادستی آبفا تماس گرفتم و طرح موضوع کردم که گفتند چون کنتور ندارد آب را وصل نکنید.

وی تاکید کرد: البته روز بعد به ما دستور دادند که آب را وصل کنید و ما هم وصل کردیم.

دهقانی گفت: مجموعه گرمخانه کنتور آب ندارد در حالی که متولیان آن باید هماهنگی های لازم را برای نصب کنتور انجام دهند.

به گزارش ایرنا صرفنظر از رویکرد مسئولان آبفا که - براساس اعلام یکی از عوامل پیمانکار- همان شب دستور قطع آب را داده‌اند و بعد تکذیب کرده‌اند، موضوع خدمات رسانی در مکانی عمومی و اجتماعی آن هم مثل گرمخانه در فصل تابستان اهمیت پیدا می‌کند و زمانی این اهمیت بیشتر می‌شود که متولیان آبفا می‌گویند این مجموعه کنتور آب ندارد و این پرسش مطرح است که قانون چه می‌گوید و شهرداری چرا برای این زیرساخت‌ها نباید اقدام کرده باشد تا چنین مشکلاتی بروز پیدا کند؟

ایرنا آماده است اگر شهرداری توضیح یا پاسخی در این زمینه دارد منتشر کند.

تهرام/۸۱۳۸/ ۱۰۰۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =