۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۸
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83404707
۰ نفر

برچسب‌ها

آب رسانی سیار در خراسان رضوی ۱۵ درصد کاهش یافت

مشهد- ایرنا- تعداد روستاهای خراسان رضوی که تابستان امسال به دلیل کم آبی با تانکر سیار آب رسانی می شوند نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۵ درصد کاهش یافته است.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر ۴۲۰ روستا در این استان با تانکر سیار آب رسانی می‌شوند که این تعداد در سال گذشته ۵۰۰ روستا بود.
محمد سهرابی افزود: مشهد و تربت جام بیشترین روستاها را از نظر آب رسانی سیار دارند به طوریکه اکنون از بین ۲۳۵ روستای زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی در شهرستان مشهد، ۳۵ روستا با تانکر آب رسانی می‌شوند.
وی اظهار داشت: امسال به دلیل بارندگی‌های خوب و بهره برداری از چند پروژه مجتمع آب رسانی روستایی، تعداد روستاهایی که با تانکر سیار آب رسانی می‌شوند کمتر شده است.

وی با بیان اینکه مشکلات آب رسانی در روستاهای خراسان رضوی به ویژه در فصل تابستان وجود دارد گفت: افزایش مصارف آبی به دلیل مصرف بی رویه آب در بخش دام، افزایش گرمای هوا و مصرف زیاد آب از جمله علل چالش های آب رسانی در روستاهای خراسان رضوی است و رفع اصولی مشکلات کمبود آب در روستاهای استان نیازمند تکمیل ۵۰ پروژه مجتمع آب رسانی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی است.

سهرابی با بیان اینکه هم اکنون ۹۷ درصد از جمعیت روستاهای خراسان رضوی از آب سالم برخوردارند، افزود: ۹۲ درصد از این جمعیت زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار دارند و پنج درصد به صورت خودگردان از طریق شوراهای اسلامی یا دهیاریها اداره می‌شوند اما از نظر شاخص‌های بهداشتی آب رسانی زیر پوشش این شرکت هستند.

وی اظهار داشت: بر اساس اعتبارات تخصیص یافته هر سال تعدادی از روستاهایی که زیر پوشش این شرکت قرار ندارند، تحت پوشش قرار می‌گیرند، به طوریکه در دو سال اخیر ۱۵ روستا در استان زیرپوشش خدمات این شرکت قرار گرفته اند.

وی مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب در روستاهای استان خراسان رضوی را ۹۹.۵ درصد و مطلوبیت آزمون‌های کلرسنجی را ۹۸.۸ درصد عنوان کرد که در قالب ۶۰۲ هزار مشترک خدمات رسانی می‌شوند.

مصرف آب در روستاهای نیشابور ۳۰ درصد افزایش یافت

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان نیشابور نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در سال جاری مصرف آب در روستاهای شهرستان نیشابور به دلیل مرتع خوب و افزایش بی رویه پرورش دام ها افزایش ۳۰ درصدی داشته است.
فرهاد ذوالجناح افزود: این در حالی است که گرچه امسال بارندگی‌ها خوب بوده ولی در میزان تولید آب به دلیل محدودیت در برداشت تغییری حاصل نشده است و به دلیل افزایش گرمای هوا اکنون برخی از روستاها در نیشابور با مشکل کم آبی روبرو هستند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۲ روستا در شهرستان نیشابور شرایط بحرانی دارند، به طوریکه بین ۳ تا ۱۲ ساعت در روز آب دارند و ۱۱ روستا به دلیل کمبود آب با تانکر سیار آبیاری می‌شوند.

وی روستاهای تحت پوشش امور آب و فاضلاب نیشابور را ۳۶۵ روستا با جمعیت ۱۵۵ هزار نفر عنوان کرد.

۱،۷ میلیون نفر از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی در دو هزار و ۵۰۰ روستای این استان سکونت دارند.
شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی با زیر پوشش داشتن دو هزار و ۴۹۱ روستا با جمعیت افزون بر یک میلیون و ۵۸۴ هزار نفر بیشترین جمعیت روستایی زیر پوشش در کشور را به خود اختصاص داده است.

هم اکنون حدود ۸۰ درصد آب مورد نیاز روستاهای خراسان رضوی توسط چاه‌ها و منابع زیرزمینی شامل هزار و ۳۲۰ حلقه چاه، قنات و چشمه و بقیه از طریق منابع سطحی، سدها، چشمه‌ها و قنات‌ها تامین می‌شود.
۳۰۲۷/‏۶۰۵۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =