۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۲
کد خبرنگار: 864
کد خبر: 83404662
۰ نفر

برچسب‌ها

راه‌آهن اراک صاحب دهکده لجستیکی می‌شود

اراک - ایرنا - مدیرکل راه آهن اراک گفت: استقرار دهکده لجستیکی با هدف افزایش توان حرفه ای در جابه جایی بار برای راه آهن این شهرستان هدفگذاری شده و این زیرساخت مهم در سال آتی برای این استان به بار می نشیند.

«محمد رضا قربانی» روز یکشنبه در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان مرکزی در گفت و گو با ایرنا، افزود: ایجاد بنادر خشک و دهکده های لجستیک در ۲۱ منطقه کشور برنامه ریزی شده که یکی از این دهکده ها در ایستگاه کرمانشاه راه آهن اراک است.

وی ادامه داد: ایجاد دهکده لجستیک در راه آهن اراک علاوه بر افزایش بارگیری در این راه آهن زمینه حمل و جا به جایی بارهایی از جمله مواد نفتی و غلات را به صورت مستقیم از ایستگاه کرمانشاه به داخل کشور و بندر عباس و بندر امام خمینی (ره) فراهم می شود.

مدیرکل راه آهن اراک خاطرنشان کرد: ایجاد ۲ هزار ۶۰۰ متر خط راه آهن برای بارگیری غلات و اختصاص ۲۵۰ هکتار زمین برای ایجاد دهکده لجستیک و ایجاد ساختمان برای تخلیه و بارگیری بار توسط بخش خصوصی از جمله نیازها برای ایجاد این دهکده در ایستگاه کرمانشاه است.

قربانی گفت: عملیات اجرایی ایجاد دهکده لجستیک در ایستگاه کرمانشاه از اول مرداد ماه جاری کلید می خورد و پیش بینی می شود بهره برداری از آن تا یک سال آینده باشد.

وی ادامه داد: ۲ شرکت نفتی و یک شرکت فعال در زمینه بارگیری غلات برای حضور در دهکده لجستیک ایستگاه کرمانشاه اعلام آمادگی کرده اند و با فعالیت این مجموعه زیرساختی، بارگیری غلات از راه آهن اراک در مرحله نخست سالانه تا ۷۰۰ هزار تن و مواد نفتی و پتروشیمی تا یک میلیون تن افزایش می یابد.

مدیرکل راه آهن اراک یادآور شد: میزان بارگیری در راه آهن این شهرستان در مدت سپری شده امسال ۲۴۵ هزار تن بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد کاهش یافته است.

قربانی گفت: افزایش بارندگی و بسته شدن خط لرستان از جمله مهمترین عوامل کاهش بارگیری ریلی راه آهن اراک در بهار امسال بوده است.

وی خاطرنشان کرد: راه آهن اراک در سال جاری رتبه نخست تعمیرات اساسی انواع واگن های باری را در کشور به دست آورد.

مدیرکل راه آهن اراک افزود: یک هزار و ۴۴۷ دستگاه انواع واگن‌های باری از ابتدای سال جاری تا کنون در ادارات کل راه آهن کشور تعمیر اساسی شد که تعمیر ۳۹۵ دستگاه این واگن‌ها در اداره کل راه آهن شهرستان اراک انجام شده است.

قربانی ادامه داد: ۲۷ درصد تعمیرات اساسی انواع واگن‌های باری کشور امسال در اداره کل راه آهن شهرستان اراک انجام شده و این اداره کل بیشترین تعمیرات اساسی واگن‌های باری را در بین ادارت کل راه آهن در این مدت داشته است.

وی، اتصال مرزی شبکه ریلی کشور به سایر کشور ها را از جمله راهکارهای افزایش درآمد های ارزی در کشور دانست و خاطرنشان کرد: ورود هر تن محموله ترانزیتی در کشور برابر با ۲ بشکه نفت و حدود چهار برابر درآمدهای بارگیری در داخل کشور است و می طلبد که مسئولان به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

مدیرکل راه آهن اراک افزود: حدود ۱۸ درصد صادرات کشور چین از طریق راه آهن به کشور های خلیج فارس و ۵۲ درصد به کشورهای اروپایی صورت می گیرد که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن از ایران عبور می کند و سهم کشور در این حوزه ناچیز است.

حوزه راه آهن اراک شامل خطوط ریلی به طول ۴۲۶ کیلومتر در استان‌های قم، مرکزی و لرستان است که ۲۰ ایستگاه را تحت پوشش دارد.

۱۹۵۵/‏۶۰۱۳/‏