۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۲
کد خبرنگار: 884
کد خبر: 83404652
۰ نفر

برچسب‌ها

کنتور ۵ میلیون مشترک در دوسال هوشمند می شود

تهران-ایرنا- مرحله دوم طرح ملی «فهام» با هدف هوشمند سازی شبکه برق ۵ میلیون مشترک با امضای تفاهم نامه ای بین شرکت های توانیر و ساتکاب عملیاتی شد.

پایگاه خبری توانیرروز یکشنبه اعلام کرد، براساس این تفاهم نامه که به امضای محمدحسن متولی زاده رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر و محمدولی علاءالدینی مدیرعامل شرکت ساتکاب رسید، مرحله دوم طرح فهام وارد مرحله عملیاتی شده و پنج میلیون مشترک برق در ۲ سال به کنتورهای فهام (هوشمند) مجهز خواهند شد.

برپایه برنامه پیش بینی شده،  مرحله نخست طرح فهام، مشترکان برق به کنتورهای هوشمند مجهز شدند و علاوه بر این استانداردها، مشخصات فنی و دانش فنی ساخت کنتورهای هوشمند داخلی تحقق یافت.
مرحله دوم هم قرار است ۲.۵ میلیون مشترک از جمله مشترکان کوچک صنعتی، تجاری، باقی مانده مشترکان کشاورزی و سه فاز خانگی و همچنین ۲.۵ میلیون مشترک تک فاز تجاری و خانگی، با اولویت مشترکان پرمصرف، به کنتورهای هوشمند مجهز شوند که از این طریق رفتار مصرفی این دسته از مشترکان قابل مدیریت خواهد شد.
علاوه بر این طرح قرار است ۲۰۰ هزار کنتور مرجع هوشمند نیز در مجتمع های تجاری و مسکونی نصب شود که با این اقدام رفتار مصرفی حدود پنج میلیون مشترک مدیریت پذیرخواهد شد.
 ۲۰۰ هزار کنتور مرجع خارج از تفاهم نامه با ساتکاب بوده و توسط شرکت های توزیع نیروی برق سراسر کشور اجرایی خواهد شد و با تفاهم نامه ساتکاب در 2 سال آینده ۱۰ میلیون مشترک با اولویت مشترکان پرمصرف به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد.

برپایه این گزارش، طرح فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی (فهام) یکی از پروژه های ملی و مهم صنعت برق و به عنوان اولین و زیربنایی ترین قدم در زمینه هوشمندسازی سیستم قدرت به شمار می رود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =