۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۸
کد خبرنگار: 2198
کد خبر: 83404612
۰ نفر
 ۲۷ راس دام امسال در زنجان طعمه گرگ شدند

زنجان - ایرنا - طی چهار ماه نخست سالجاری ۲۶ راس دام سبک و یک راس دام سنگین متعلق به روستائیان استان زنجان توسط گرگ تلف شدند.

رئیس نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: این تعداد دام در سطح مناطق مختلف روستایی استان و بر اثر بی احتیاطی و سهل‌انگاری طعمه گرگ شدند.

پرویز رستمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه تلف شدن این تعداد دام اهلی در پی سه مورد حمله گرگ اتفاق افتاد، افزود: پنج راس گوسفند در حین چرا و ۲۲ راس دام (یک گاو و ۲۱ راس گوسفند) نیز در محل نگهداری، طعمه گرگ شدند.

وی اظهار داشت: پارسال در سطح استان زنجان، ۱۱ مورد حمله گرگ به دام‌های اهلی اتفاق افتاد که بر اثر آن سه راس گاو، یک راس اسب و قریب ۴۶ راس بز و گوسفند، دریده شدند که اگر محل نگهداری دام ها از اقدامات حفاظتی مناسب برخوردار بود به حتم این تعداد دام تلف نمی شدند.

وی با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال در زنجان، حمله گرگ به انسان اتفاق نیفتاد، اظهار داشت: دست اندازی انسان‌ها به طبیعت و حیات وحش موجب برهم خوردن نظم محیط زیست و چرخه غذایی می‌شود که در این صورت جانور درنده ای چون گرگ از فرط گرسنگی و به دنبال یافتن طعمه به حریم روستاها و شهرها نزدیک می‌شوند.
رستمی تصریح کرد: در فصول زمستان و بهار، روستائیان باید مواظب حمله گرگ به دام‌های درحال چرا و همچنین کودکان و سالمندان باشند تا حوادث تلخ و ناگوار اتفاق نیفتد چراکه این حیوان وحشی در صورت کمبود طعمه در طبیعت، به ناچار به سکونتگاه‌های انسانی نزدیک می‌شود که این نیز برای دامداران و روستاییان خالی از تهدید و خطر نیست.
وی تاکید کرد: چوپانان هنگام چرای دام‌ها باید برای مراقبت از گله احتیاط بیشتری کرده و از سگ‌های گله تنومند استفاده کنند و دامداران نیز چوپانی و هدایت گله را به کودکان و افراد ضعیف و کم تجربه واگذار نکنند.
رئیس نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: روستاییان برای مراقبت از دام‌ها باید اقدامات حفاظتی را به شکل مناسب انجام داده و هشدارها را نیز جدی بگیرند و مراقبت بیشتری از سالمندان و کودکان که قدرت مقابله و دفاع در برابر هجوم گرگ را ندارند به عمل آورند و اجازه ندهند به تنهایی در مکان‌ها و زمان‌های خلوت، تردد کنند.
سال ۹۶ بیش از ۱۵۰ راس دام و طی سال های ۹۵ و ۹۴ نیز به ترتیب ۱۱۰ و ۲۶۹ راس در سطح این استان بر اثر حمله گرگ‌ها دریده و تلف و ۱۳ نفر از شهروندان و روستاییان این استان نیز بر اثر حمله گرگ زخمی شدند و سال ۹۴ و ۹۳ نیز به ترتیب ۱ و ۲ نفر مورد حمله این حیوان وحشی قرار گرفتند.

۶۰۸۴/‌۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =