تلگراف: انگلیس از آمریکا خواست از اظهارات تحریک آمیز اجتناب کند

تهران-ایرنا- روزنامه تلگراف گزارش داد: انگلیس از آمریکا خواسته است از اظهارات علنی تحریک آمیز درباره توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران اجتناب کند.

این روزنامه انگلیسی در گزارش روز شنبه آورده است: این درخواست بریتانیا به دلیل آن بوده که این کشور قصد داشته راه حل دیپلماتیکی را برای خروج از این بحران پیدا کند.

تلگراف نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به طور قابل توجهی در واکنش فوری به توقیف این نفتکش سکوت کرد و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اظهارات چندی بعد از این توقیف نداشت.

این گزارش افزود: «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس، جمعه شب با پمپئو در آرژانتین گفت وگو کرد و مقام های انگلیسی و آمریکایی سراسر جمعه شب مذاکره کردند.

این رسانه انگلیسی افزود: ترامپ روز پنج شنبه با «بوریس جانسون» نامزد پست نخست وزیری انگلیس گفت و گو کرده بود هر چند که معلوم نیست که آیا ایران موضوع مذاکره آنها بوده یا نه.

روز بعد از آن هنگامی که از ترامپ درباره نفتکش انگلیسی موسوم به «استنا ایمپرو» سوال شد ترامپ از اظهارات جنجال برانگیز همیشگی خود درباره اقدامات ایران خودداری کرد و درمقابل گفت «درباره این خبر شنیده ام و با بریتانیا در تماس هستم.»

تلگراف نوشت: وقتی از پمپئو در ساعات پایانی روز جمعه در مصاحبه ای در آرژانتین درباره ایران سوال شد وی گفت: ما درآمریکا هر کاری را انجام می دهیم تا در روابط با ایران تنش زدایی ایجاد کنیم.

این روزنامه انگلیسی افزود: لحن ملایم تر مقامات آمریکایی با تاکید ترامپ درباره اجازه به «رند پل» سناتور آمریکایی برای مذاکره با مقام های ایرانی بروز کرد.

ترامپ روز جمعه تاکید کرد که رند پل دوست من است و از من خواسته است اگر می تواند در مذاکره با مقام های ایرانی ورود کند. پاسخ مثبت است. باید دید چه اتفاقی می افتد.

تلگراف افزود: گفته می شود ترامپ در جلسات غیرعلنی به شکل فزاینده در خصوص مسائل مربوط به ایران ناامید شده است. ظاهراً او از بی میلی مقام های ارشد ایرانی برای ملاقات با او خرسند نیست به ویژه از ماه گذشته که به گفته خودش از یک برنامه ریزی برای حمله نظامی به ایران عقب نشینی کرد.

این رسانه افزود: نشانه های این ناامیدی در واکنش روز جمعه او نمایان شد هنگامی که او گفت این اتفاق فقط آنچه را که من درباره ایران می گویم ثابت می کند. ایران فقط مشکل ایجاد می کند.

با این حال، ژنرال «رابرت اشکلی» رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفت بر این باور است که ایران به دنبال جنگ نیست و پیامد چنین جنگی برای همه هولناک خواهد بود.

وی مدعی شد ایران به دنبال ایجاد اختلاف بین آمریکا و متحدان اروپایی اش است.

این ژنرال انگلیسی در سخنرانی در گردهمایی امنیتی اسپِن افزود: اقداماتی که انجام می شودد تلاش برای تغییر وضع کنونی است و ایران تلاش می کند بین ما و قدرت های اروپایی اختلاف ایجاد کند.

تلگراف افزود: روسیه، آمریکا را متهم کرده که از افزایش تنش ها درمنطقه به نفع خود استفاده می کند.

این رسانه به اقدام آمریکا در اعزام صدها نیروی بیشتر به عربستان اشاره کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عصر جمعه (۲۸ تیر)، یک فروند نفتکش انگلیسی هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

لندن در تازه ترین اقدام خود توقیف این نفتکش را در نامه ای به شورای امنیت اطلاع داد. در این نامه ادعا شده است کشتی انگلیس به صورت قانونی در آب های بین المللی در حال حرکت بوده و طبق مقررات بین المللی نبایستی مانعی برای آن ایجاد می شد.

نماینده انگلیس با بیان اینکه سطح تنش ها درحال حاضر به شدت نگران کننده است مدعی شد که اولویت انگلیس تنش زدایی است و خواهان تقابل با ایران نیست. وی در عین حال ادعا کرد که اقدام ایران در تهدید کشتی انگلیس غیرقابل قبول و به شدت تنش زا است.

در این نامه همچنین ادعا شده که انگلیس در تلاش است تا از طریق راهکارهای دیپلماتیک این مساله را حل و فصل کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =