۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۶
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83404592
۰ نفر
آمریکا دوباره برای مذاکرات بدون پیش شرط با ایران اعلام آمادگی کرد

تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه دوباره ادعای تکراری خود برای آمادگی آمریکا برای مذاکرات بدون پیشرط با ایران را مطرح کرد.

به گزارش تارنمای هیل، مایک پمپئو در کنفرانس خبری با "لنین مورنو" رئیس جمهوری اکوادور گفت: در صورت تغییر رفتار ایران، آمریکا آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران در مورد طیف گسترده ای از مسائل است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: اما هیچ شواهی که نشان دهنده تصمیم ایران برای تغییر رفتارهای خود داشته باشد وجود ندارد.

پمپئو گفت: ایران اگر می خواهد مانند یک کشور نرمال رفتار کند باید تصمیم بر تغییر رفتارهای خود داشته باشد که تاکنون هیچ نشانه ای برای این تصمیم وجود ندارد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد: ما از آنان می خواهیم تا رفتارهای خود را در مورد برنامه هسته ای، موشکی و رفتارهای آنان در سرتاسر جهان تغییر دهند زیرا تمام این اقدامات برای ما تهدیدامیز تلقی می شوند.

دولت آمریکا پس از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته، سیاستی موسوم به کارزار فشار حداکثری را علیه ایران در پیش گرفته است. واشنگتن ادعا می‌کند هدف از این سیاست، رسیدن به توافقی جدید با ایران است که در آن به همه مسائل مورد اختلاف پرداخته می‌شود.

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به‌علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد؛ کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به‌طور یک‌جانبه آمریکا را از برجام خارج و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =