۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۶
کد خبرنگار: 977
کد خبر: 83404570
۰ نفر

برچسب‌ها

دورنمای توسعه استان کرمان امیدوار کننده است

کرمان- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تشریح و ترسیم دورنمای توسعه استان با نگاه توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی، آینده استان را امیدوار کننده خواند و بر تقویت زیرساخت ها و استفاده از ظرفیت های بالقوه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، جعفر رودری در نشست با کارشناسان بخش های مختلف استان کرمان آب را یکی از مهمترین عوامل طبیعی ناپایداری توسعه استان دانست و افزود: استان پهناور کرمان با حدود ۱۰ درصد از کل تخلیه آب های زیرزمینی کشور سالانه شاهد ۸۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن است که باید در این حوزه نگاه زیربنایی داشته باشیم.

وی توسعه پایدار را رویکردی از تعامل سرمایه های انسانی، اجتماعی، طبیعی و فیزیکی دانست و اظهار داشت: توسعه پایدار منجر به احساس سلامت، شادابی و رفاه یا به طور خلاصه احساس خوب زیستی در افراد جامعه خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با تشریح ساختار کلان اقتصادی استان و اینکه استان پهناور کرمان با سهم۴ درصدی از جمعیت و۳/۵ درصدی از تولید کشور، ۷۰ هزار میلیارد تومان برآورد تولید ناخالص داخلی در سال ۹۷ داشته اضافه کرد: مقایسه سهم بخش های عمده اقتصادی استان با کشور نشان‌دهنده سهم قابل ملاحظه بخش کشاورزی در اشتغال و تولید نسبت به متوسط کشور (رتبه اول کشور در اراضی باغی، رتبه اول کشور در تولید محصولات جالیزی، رتبه دوم کشور در تولید محصولات گلخانه‌ای، رتبه سوم کشور در تولید محصولات نیمه گرمسیری) و فاصله معنادار سهم بخش خدمات نسبت به متوسط کشور است که می تواند نقشه راهی برای برنامه ریزی استان برای تقویت و استفاده از پتانسیل های فراوان استان در این بخش باشد.

وی با اشاره به کاهش منابع ذخیره آبی کشور در سال ۸۰ تا ۴۵ درصد نسبت به میانگین اقلیمی عمده مسائل و مشکلات توسعه پایدار استان را پس از خشکسالی و بیلان منفی بیش از ۸۰۰ میلیون متر مکعبی آب های زیرزمینی، سیل و زمین لرزه اعلام کرد و افزود: ۶۴ درصد جمعیت شهری استان روی گسل با میزان خطر لرزه خیزی زیاد سکونت دارند و بر اساس آخرین آمارها از سال ۱۳۴۷ تا کنون بیش از ۳۶۵ زلزله با قدرت بالاتر از ۳/۵ ریشتر در استان روی داده است.

رودری با اشاره به عدم تعادل های فعلی در استان گفت مناطق جنوبی استان با داشتن قریب ۲۱ درصد از مساحت کل استان حدود ۲۴.۳ درصدی جمعیت استان را شامل می شود، تمرکز واحدهای صنعتی در استان به گونه‌ای است که ۱۰ واحد صنعتی استان بیش از ۷۸ درصد از ارزش افزوده کل اقتصاد استان را به خود اختصاص داده و تمرکز آنها فقط در پنج شهرستان استان است.

وی همچنین با اشاره به عدم تعادل در بخش معدن و کشاورزی گفت: تنها ۱۰ معدن از کل معادن استان بیش از ۹۵ درصد کل ارزش افزوده استان را در این بخش شامل شده و ۷۵ درصد از باغات در شمال استان و قریب به ۶۰ درصد از ارزش افزوده این بخش مربوط به پسته بوده که تنها ۴۵ درصد از کشاورزان از آن سود می برند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یکی از مهمترین عوامل ناپایداری توسعه استان را عوامل طبیعی دانست وافزود: حدود ۵۰ درصد اقتصاد استان به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به عوامل طبیعی وابسته بوده و در برابر این عوامل آسیب پذیر است.

و ی به کمبود آب اشاره کرد و صرفه‌جویی را تنها راه برون رفت و جبران بیلان منفی دشت های استان دانست و گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در صورت صرفه جویی و کاهش مصرف ۹۰۲ میلیون متر مکعبی طی سالهای برنامه ششم و ۱۸۰۰ میلیون مترمکعبی در پایان برنامه هفتم توسعه و در یک افق ۲۰ ساله دشتهای استان به حالت پایدار خواهند رسید.

رودری مهمترین قابلیتهای توسعه استان را در توسعه بخش کشاورزی، فعالیت های معدنی، گردشگری و صنعت توریسم و همچنین بهره برداری از انرژی خورشیدی با توجه به واقع شدن در ذوزنقه انرژی خورشیدی عنوان کرد.

وی چشم انداز توسعه استان را به عنوان استانی توسعه یافته، برخوردار از پیوندهای اقتصادی اجتماعی و فرهنگی درون استانی و فرا استانی، پاسخگو به نیاز های ملی منطقه‌ای به ویژه به عنوان مهم‌ترین پسکرانه سواحل مکران و دست یافته به اقتصادی پیشتاز و پررونق با تکیه به تولید و صادرات فرآورده های معدنی، محصولات صنعتی و کشاورزی و ارائه خدمات گردشگری بازرگانی و ترانزیت بین المللی با تقویت پیوند های درون منطقه‌ای و ملی، تقویت و توسعه آموزش عالی استان و ایفای نقش محوری در منطقه و مدیریت ذخایر آبی و بهره برداری بهینه از منابع آب، تغییر الگوی کشت و توسعه صنایع کم آب بر دانست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان جهت گیری های کلی توسعه استان را بر مبنای سه محور اصلاح ساختار سهم بخش های اقتصادی، توجه به مساله بحران آب و اتکا به آب قابل برنامه ریزی و تعادل‌بخشی زیرساخت‌های توسعه در مناطق استان عنوان کرد و افزود: در این راستا جهت‌گیری استان در بخش کشاورزی افزایش بهره وری و تغییر الگوی کشت از کشت های آب بر به کشت های گلخانه ای، تاکید بر محصولات رقابتی و صادراتی مثل پسته، مرکبات، خرما، گردو، بادام، زیتون، گل‌محمدی، گیاهان دارویی، کرک و پشم با قابلیت های صادراتی و ذخایر ژنتیکی شامل گیاهی و دامی، برخورداری استان زنجیره کامل پرورش طیور است.

وی از معدن به عنوان دیگر قابلیت استان یاد کرد و اظهار داشت: جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی، کشف، استخراج و فراوری مواد معدنی از قبیل مس، زغال سنگ، آهن، کروم، تیتانیوم، خاک نسوز و سنگ های زینتی و قیمتی و قابلیت بالای ایجاد صنایع و فرآوری آنها، تکمیل زنجیره تولید معادن فلزی در درون استان و منطقه و استفاده از ظرفیت بالقوه معادن در جنوب و شرق استان از اولویت های کاری تعریف شده در این حوزه است.

توسعه صنایع خودرو سازی با توجه به پتانسیل های موجود استان، تمرکز بر صنایع کم آب بر و هایتک و صنایع مرتبط با معدن و صنایع تکمیلی کشاورزی، حفظ و ارتقای صنایع بزرگ موجود و در حال اجرای فولاد و پتروشیمی بااستفاده از فناوری‌های نوین و کم آب بر را از دیگر برنامه های دیده شده در خصوص توقیت صنعت استان برشمرد.

وی به بخش خدمات اشاره کرد و گفت: تقویت و گسترش خدمات گردشگری در استان با توجه به ظرفیت‌های مستعد بخش گردشگری، استفاده از موسسات تحقیقاتی و واحدهای فناوری برتر و دانش بنیان، تقویت هاب منطقه ای برای پیوند مراکز تجاری بندری منطقه با مناطق ملی، تولید و تجارت انرژی های تجدید پذیر در استان، خدمات بهداشتی درمانی در منطقه جنوب کشور از جمله برنامه های این بخش است.

۵۰۵۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =