۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۹
کد خبرنگار: 2161
کد خبر: 83404534
۰ نفر

برچسب‌ها

سرباز اشکانی پس از ۲۳ سال به گرگان برگشت

گرگان - ایرنا - مجسمه سرباز اشکانی که در موزه بابل مازندران نگهداری می‌شد پس از ۲۳ سال برای نمایش عمومی یک ماهه به زادگاهش گرگان برگشت.

مسئول موزه باستان‌شناسی گرگان در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر گفت: مقدمات نمایش این اثر در حال انجام است و به زودی در معرض دید مردم و علاقه‌مندان به تاریخ و میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.

محمد مهدی برهانی اظهار داشت: این مجسمه سنگی در سیلاب دهه ۶۰ خورشیدی در جنگل‌های النگدره روستای زیارت گرگان بدون سر و تک دست کشف و به موزه ایران باستان تحویل داده شد.

به گزارش ایرنا این اثر در سال ۱۳۷۵ برای نگهداری و بازدید علاقه مندان به اولین موزه مازندران در شهرستان بابل منتقل شد.

اکنون پس از ۲۳ سال این سرباز با هماهنگی‌های به عمل آمده به مدت یک ماه برای بازدید علاقه مندان میراث فرهنگی به استان گلستان منتقل شد.

زبیده جعفری از کارشناسان حوزه میراث به خبرنگار ایرنا گفت: این مجسمه سنگی پیکره انسان متعلق به دوره اشکانی و از جنس سنگ آهک است و به علت شباهت‌های هنر دوره اشکانی و ساسانی برخی کارشناسان احتمال داده‌اند این اثر تاریخی شاید متعلق به دوره ساسانی هم باشد.

این مجسمه تا پایان مرداد امسال در معرض دید علاقه مندان گرگانی قرار می‌گیرد و پس از آن به موزه بابل بازمی گردد.

شاهنشاهی اشکانی یا اشکانیان که با نام امپراتوری پارت‌ها نیز شناخته می‌شود در قرن ۳ پیش از میلاد تأسیس و ۴۷۱ سال بر قسمت اعظم غرب آسیا حکومت کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =