۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۸
کد خبرنگار: 1272
کد خبر: 83404493
۰ نفر

برچسب‌ها

تخریب کننده منابع طبیعی، جنگل می‌کارد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: فرد متخلفی در این شهرستان به اتهام بریدن و قطع درختان جنگلی به انجام خدمات عمومی رایگان شامل جنگل‌کاری به مدت ۲۰۰ ساعت محکوم شد.

سیدکامل حسینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این فرد که فاقد سابقه کیفری بوده، درختان جنگلی را به منظور تهیه زغال چوب در سطح این شهرستان قطع می‌کرد.
وی بیان کرد: با توجه به رضایت متهم، حکم الزام شخص متخلف به خدمات عمومی رایگان تا ۲۰۰ ساعت از طریق کاشت ۵۰ اصله درخت بلوط جنگلی به عنوان مجازات جایگزین با نظارت و تأیید اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت صادر شد.

وی گفت: حکم محکومیت شخص متخلف از سوی رییس شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ سردشت و به استناد ماده ۴۲ قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور صادر شده است.
صدور احکام جایگزین حبس از مهمترین دستاوردهای قانون مجازات اسلامی است که با وجود آنکه دست قضات را برای صدور حکم‌هایی غیر از حبس بازگذاشته ولی صدور این نوع احکام هنوز در دستگاه قضائی آذربایجان‌غربی رایج نشده است.

گزارش‌ها حاکی است صدور این قبیل احکام در کاهش یا تکرار نشدن جرایم زیست محیطی نقش مؤثری ایفا می‌کند.

سردشت با ۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجان‌غربی را داراست؛ جنگل‌های سردشت با ۸۵ هزار هکتار مساحت جزو جنگل‌های زاگرس شمالی و در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش های زندگی دارای اهمیت زیادی است.
مهم‌ترین گونه‌های گیاهی سطح شهرستان بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو کوهی و بیش از ۱۰۰ گونه دیگر است.
۷۵۶۲/۶۱۸۵/۲۰۹۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =