۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۴
کد خبرنگار: 945
کد خبر: 83404484
۱ نفر

برچسب‌ها

۱۰۱ میلیون دلار محصولات کشاورزی از آذربایجان‌شرقی صادر شد

تبریز - ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی، میزان صادرات محصولات کشاورزی از استان را در سه ماهه نخست سالجاری ۱۰۱ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از افزایش ۴۶ درصدی برخوردار است.

به گزارش ایرنا، اکبر فتحی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اقلام عمده صادراتی استان را شامل کشمش، لبنیات (پنیر، دوغ و خامه) گوجه فرنگی عنوان کرد و گفت: این محصولات به کشورهای عراق، آذربایجان، ارمنستان، افغانستان، امارات، رومانی، ترکیه و روسیه صادر شده است.

ویبا بیان اینکه صادرات نیازمند استمرار عرضه می باشد، گفت: با توجه به اینکه بیش از نیمی از صادرات محصولات کشاورزی کشورمان به بازارهای کشورهای عراق، افغانستان و امارات انجام می شود، لازمه افزایش صادرات، توسعه بازارهای هدف است و باید ارکان بازار (عرضه مستمر) وجود داشته باشد.

فتحی با اشاره به اینکه اعمال محدودیت و ممنوعیت در بازارهای صادراتی موجب از دست دادن این بازارها می شود، گفت: در این زمینه کارشناسان اعتقاد دارند برقراری عوارض صادراتی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.

وی با بیان اینکه تنظیم بازار داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است، ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور که نیاز به منابع ارزی جایگزین نفت وجود دارد باید طوری عمل شود که در کنار تامین نیازهای داخلی، بازارهای خارجی نیز حفظ و توسعه یابد.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: بیش از ۹۰ درصد واردات مواد غذایی کشور به کالاهای اساسی نظیر ذرت، برنج، کنجاله، روغن نباتی، دانه سویا و جو اختصاص می یابد و دولت ارز دولتی را برای واردات کالاهایی مانند گوشت قرمز، کره، حبوبات، چای، حذف کرده و این کالاها با ارز نیمایی وارد کشور می شود.

سال گذشته ۲۹۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از گمرکات استان آذربایجان شرقی صادر شده است و ۱۳ درصد از کل صادرات غیرنفتی استان به این بخش اقتصادی اختصاص دارد.

۳۰۹۳/‌۳۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =