۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۰
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83404467
۰ نفر

برچسب‌ها

رشد پنج درصدی نشاء مکانیزه در گیلان

رشت - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از رشد پنج درصدی نشاء مکانیزه در اراضی استان طی سال جاری در مقایسه با سال قبل خبر داد.

علی درجانی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اولین برداشت مکانیزه برنج استان که روئز گذشته با حضور سرپرست استانداری گیلان انجام شد، اظهار داشت: طی سالجاری بیش از ۶۰ درصد اراضی استان مکانیزه نشاکاری شده که نسبت به سال گذشته، رشد پنج درصدی داشته است.
وی با اشاره به ورود انواع ماشین آلات نشاء، سرمایه گذاری و تسهیلاتی که در این بخش تخصیص داده شده، افزود: به دنبال توسعه کشت نشاء در استان با استفاده از ماشین آلات مکانیزه هستیم تا بتوانیم میزان بهره وری تولید را افزایش دهیم.

وی با امیدواری به برداشت ۷۱ درصد از محصول برنج توسط کمباین ادامه داد: در این بخش نیز نسبت به سال زراعی گذشته، شش درصد رشد داشتیم که نقش مهمی در بهره وری عوامل تولید و کاهش هزینه برای کشاورزان و تولیدکنندگان دارد.

به گفته درجانی، پیش بینی می شود طی سالجاری از ۲۳۸ هزارهکتار اراضی شالیکاری استان، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک معادل افزون بر ۷۵۰ هزارتن برنج سفید استحصال شود البته ارقام برنجی که در استان کشت می شوند، از نوع کیفی و مطرح در کشور هستند.
وی اضافه کرد: بمنظور استفاده بهینه از منابع پایه بویژه آب، حدود ۸۴ هزار هکتار از اراضی شالیکاری طی سال های گذشته تجهیز و نوسازی شده و یکی از مصوبات خوب سفر اخیر هیات دولت به گیلان، دو سطح ۱۰ هزار هکتاری از اراضی شالیکاری استان نیز تجهیز و نوسازی خواهد شد.

برداشت برنج به طور رسمی از مرداد ماه آغاز می‌شود و بیشترین رقم کشت شده در گیلان، رقم هاشمی است. در استان یک هزار و ۸۰۰ واحد شالیکوبی وجود دارد که از این تعداد، یک هزار و ۵۰۰ واحد آن فعال است.
هر ساله کار آماده سازی زمین‌های شالیزاری از اواخر آذرماه با شخم زمین در سه مرحله انجام و در ادامه، کار خزانه گیری برنج در نیمه فروردین ماه صورت می‌گیرد و در اوایل اردیبهشت نیز با نشاء و در مرحله پایانی با برداشت برنج که اوایل مردادماه است، به پایان می‌رسد. گیلان با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود. بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود. بیشترین سطح زیرکشت برنج در استان نیز در شهرستان‌های رشت و صومعه سراست.

۷۲۹۶/‏۲۰۰۷/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =