۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۴
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83404420
۰ نفر
شایعه آلودگی آب پاریس به رادیو اکتیو، فرانسوی ها را وحشت زده کرد

تهران - ایرنا - شایعه آلوده شدن آب پاریس به تریتیوم (هیدروژن رادیواکتیو)، موجی از وحشت را در میان پایتخت نشینان فرانسه خصوصاً" والدین کودکان خردسال ایجاد کرده است.

به گزارش روزنامه «لو پاریزین» فرانسه، در آستانه موج جدید گرمای هوا در پایتخت، درخواست ها برای مصرف نکردن از آب لوله افزایش می یابد.

به رغم تکذیب های مکرر انتشار یافته از سوی مقامات، بیمارستان های پاریس یا آژانس منطقه ای ایالت "ایل دو فرانس"، خدمات اورژانس پزشکی در فرانسه و لوکزامبورگ (سامو) در پایان این هفته صدها تماس تلفنی نگران کننده از جمله از سوی والدین کودکان خردسال یا بستگان افراد سالخورده دریافت کرده اند که به علت یابی روانی جمعی و اطلاعات واقعی موجود در مورد آلودگی اعلام شده از این آب، بازمی گردد.

این روزنامه فرانسوی نوشت: کافی است برای درک میزان سردرگمی فقط نگاهی به شبکه های اجتماعی بیاندازید: آب پاریس توسط هیدروژن رادیواکتیو آزاد شده توسط تاسیسات هسته ای در رودخانه ها، به نام تریتیوم "tritium" آلوده می شود و کسانی که از این آب می نوشند دچار مسمومیت می شوند. در حقیقت، در این شایعه، صحت و سقمی وجود دارد که در حدود یک هفته ترس و واهمه را در میان خانواده های پاریسی به همراه داشت.

چرا که این ماده در حقیقت در آب پاریس و همچنین بسیاری از شهرهای دیگر شناسایی شده است. با کربن ۱۴، تریتیوم حتی یکی از دو نوع زباله های هسته ای با بیشترین میزان انتشار در محیط زیست است که تاثیر آن بر محیط زیست و سلامت هنوز مورد مطالعه و نظارت قرار دارد.

در ۱۷ ژوئیه، انجمن کنترل رادیواکتیو در غرب (ACRO) بیانیه ای منتشر کرد که بر اساس آن اعلام شد آب رادیواکتیو جان ۶.۴ میلیون نفر در فرانسه را تهدید می کند که ۲۶۸ شهرداری از جمله شهرهای بزرگ مانند اورلئان، بلوا، تور، آنژر، نانت و ۱۲۲ شهرداری ایالت ایل دو فرانس شامل این تهدید می شد.

فرانسه دارای ۵۸ راکتور هسته‌ای با ظرفیت مجموع ۶۳.۲ گیگاوات است که این تاسیسات موجی از نگرانی ها را از بابت انتشار مواد آلاینده در هوا و آب برای شهروندان فرانسوی ایجاد کرده است.

با ورود موج گرما به اروپا نگرانی ها از بابت سلامت و بهداشت افراد در فرانسه رو به افزایش رفته است.

چندی پیش مناطق مختلف اروپا با موج شدید گرمای هوا روبرو شد که در میان کشورهای واقع در این قاره سبز، فرانسه و اسپانیا با دمای بیش از ۴۳ و نزدیک به ۴۶ درجه رکوردار بودند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کردند: افزایش گرما می‌تواند بر اقتصاد جهانی هزینه‌ای معادل دو هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار تحمیل کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =