زنان عشایر آذربایجان‌غربی ۵۴۰ میلیون ریال وام بلاعوض دریافت کردند

ارومیه- ایرنا- مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون ۵۴۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به صندوق‌های خرد زنان عشایری در استان اعطا شده است.

بهرام زینال زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تسهیلات قرض الحسنه در راستای توانمندسازی زنان عشایر به آنان اعطا شده است.

وی ادامه داد: توانمندسازی زنان روستایی و عشایری از مهمترین اهداف دفتر امور زنان روستایی و عشایری است.

وی اضافه کرد: توانمندسازی زنان روستایی و عشایری از طریق توسعه برنامه های آموزشی، ترویجی و مشارکتی به منظور ایفای نقش موثرتر آنان در بخش کشاورزی و صنایع دستی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۴ صندوق خرد زنان عشایر در این استان تشکیل شده و مشغول فعالیت است و حدود ۶۰۰ نفر از جامعه زنان عضو این صندوق های خرد زنان عشایر آذربایجان‌غربی هستند.

مدیرکل امورعشایر آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به نقش مهم زنان در جامعه عشایری و در راستای حمایت از آنان، چهار میلیارد ریال تسهیلات به اعضای صندوق زنان عشایر این استان پرداخت شده است.

زینال زاده اظهار داشت: این زنان در بخش های دامپروری، پرورش مرغ بومی، پرورش قارچ، تولید گیاهان دارویی، تولید بافتنی‌های مخصوص عشایری، تولید مواد لبنی و تولید صنایع دستی و قالی و قالیچه فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بهبود معیشت خانوارهای روستایی دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است، افزود: هم اکنون ظرفیت های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده های روستایی وجود دارد.

وی گفت: عشایر با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و حمایت های لازم از این قشر صورت می گیرد.

حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در آذربایجان غربی زندگی می کنند که با این آمار ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند، از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده است و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند.

۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ آذربایجان‌غربی سومین استان کشور از نظر جمعیت عشایری است و حدود ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر ۱۰۴ هزار نفر در این استان زندگی می‌کنند که ۳.۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۱۶ شهرستان استان دارای عشایر و ۳۳۶ روستا نیز ویژه عشایر است.

۹۹۱۸/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =