آذربایجان‌غربی صاحب فناوری تولید موش فرانسوی آزمایشگاهی شد

ارومیه – ایرنا – معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی گفت: پنج نژاد خالص موش فرانسوی آزمایشگاهی برای اولین بار در بین دانشگاه‌های شمال‌غرب کشور در ارومیه تولید شد.

ایرج محبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این موش های شناسنامه دار به عنوان مدل انسانی بیماری های سرطان، دیابت، ام اس، لیشمانیا و هپاتیت در تحقیقات پزشکی و انسانی مورد مصرف بین المللی قرار می گیرند.

وی بیان کرد: رسیدن به فناوری تولید و پرورش این موش های آزمایشگاهی می تواند زمینه ارتقای درجه علمی دانشگاه و افزایش سطح آموزش های پزشکی را فراهم کند.

وی اضافه کرد: جهت گیری دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم است که در این راستا با همراهی موسسات علمی معتبر، طرح های پژوهشی هدفمند و تولیدات علمی مناسب با نیازهای جامعه را در اولویت برنامه‌های پژوهشی دانشگاه قرار داده ایم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: راه اندازی نخستین پژوهشکده سلولی مولکولی، مرکز مطالعاتی کوهورت دریاچه ارومیه، پژوهش های زیرساختی، برنامه‌های موفق ثبت ضایعات نخاعی و تروما، ساخت آزمایشگاه مرجع از دیگر اقدامات در این راستا به شمار می رود.

تولید و پرورش موش های آزمایشگاهی یکی از مهمترین گام ها در راستای اجرای طرح های تحقیقاتی درمانی برای کنترل و درمان بیماری های مختلف در انسان است.

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی از دانشگاه های معتبر کشور در این رشته به شمار می رود که تاکنون اقدامات پژوهشی قابل توجهی را انجام داده است.

۸۱۳۷/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =