۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۱
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83404399
۰ نفر
وزیر خارجه آلمان در مورد افزایش تنش ها در خلیج فارس هشدار داد

تهران- ایرنا- وزیر خارجه آلمان در گفتگو با نشریه بیلد در مورد افزایش تنش ها در پی توقیف نفتکش انگلیسی از سوی ایران هشدار داد.

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان با اشاره به تحولات اخیر در منطقه گفت: موضوع این است که از وقوع جنگ جلوگیری کنیم.
وی در گفتگو با نشریه بیلد آم زونتاگ (ویژه روزهای یکشنبه) در تشریح پیامدهای بروز هر گونه درگیری در منطقه گفت: در این صورت تمام منطقه درگیر خواهد شد، بسیاری از مردم از این منطقه گریخته و راهی اروپا می شوند.
ماس از مقامات ایران خواست به مسئولیت خود در این خصوص واقف بوده و بر تنش های موجود نیافزایند.
به گفته وزیر خارجه آلمان فائق آمدن بر وضعیت تنش زای کنونی نیازمند به کارگیری «دیپلماسی هوشیارانه» است که درهای گفتگو را باز گذاشته و راهی برای اعتمادسازی بیابد.
«هایکو ماس» روز گذشته نیز در گفت وگو با خبرنگاران در شهر فلورلانس ایتالیا گفته بود: خطر جدی برای افزایش تنش با ایران وجود دارد و ما نمی خواهیم همه چیز به همین شیوه ادامه یابد.
وی افزود: باید از ابزارهایی دیپلماتیک، گفت وگو و مذاکرات با کشورهای منطقه خلیج فارس و ایالات متحده برای رفع اختلافات استفاده کرد.
به نوشته روزنامه دی سایت روز گذشته پیمان آتلانتیک شمالی نیز در مورد وضعیت منطقه ابراز نگرانی کرده و خواهان رهایی نفتکش انگلیسی از سوی ایران شده است.
دیروز همچنین «محمد جواد ظریف» در تماس تلفنی با وزیر خارجه انگلیس گفت: برخلاف اقدام غیر قانونی انگلیس در توقیف کشتی حامل نفت ایران، اقدام ما بر اساس درخواست سازمان بنادر و کشتی رانی ایران با توجه به تخلف کشتی انگلیسی از مقررات صورت گرفته است و باید از مجاری حقوقی و قانونی پیگیری شود.
به گزارش عصر شنبه اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس در تماسی تلفنی با «محمد جواد ظریف» - که در کاراکاس حضور دارد - در خصوص آخرین تحولات مربوط به توقیف کشتی‌ها گفت‌وگو کرد.
در این گفت‌وگو، ظریف با یادآوری اینکه برخلاف اقدام غیرقانونی انگلیس در توقیف کشتی حامل نفت ایران، اقدام ایران بر اساس درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی با توجه به تخلف کشتی انگلیسی از مقررات صورت گرفته است و باید از مجاری حقوقی و قانونی پیگیری شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =