۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۱
کد خبرنگار: 2293
کد خبر: 83404393
۰ نفر
مسئولان ابهامات آتش سوزی میدان حسن آباد را پاسخ دهند

تهران - ایرنا- عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ابهاماتی پیرامون حادثه آتش سوزی در میدان حسن آباد وجود دارد که لازم است مسئولان مرتبط در شهرداری و نیز دیگر مسئولان نسبت به آن پاسخگو باشند.

به گزارش ایرنا حجت نظری روز یکشنبه در یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به حادثه آتش‌سوزی روز چهارشنبه در میدان حسن آباد تأکید کرد: پیشینه این میدان و ارزش میراثی و معنوی آن برکسی پوشیده نیست و باتوجه به اینکه در روزهای اخیر زیاد در این مورد صحبت شده، من از شرح آن صرف نظر می‌کنم اما ابهاماتی پیرامون این حادثه وجود دارد که لازم است مسئولان مرتبط در شهرداری و نیز دیگر مسئولان نسبت به آن پاسخگو باشند.
نظری افزود: نخست اینکه چرا ساختمانی که به ثبت ملی رسیده و جزو آثار فاخر ملی و بخشی از هویت شهری ما محسوب می‌شود، باید به محل فروش ابزار و یراق بدل شود.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: دیگر اینکه چرا سیستم‌های به‌روز اطفا و هشدار حریق در این ساختمان‌ها نصب نشده بود و نظارت لازم توسط شهرداری صورت نمی‌گرفت.
وی گفت: به نظر می‌رسد لازم است شهرداری تهران با هماهنگی اتاق اصناف و دیگر متولیان امر، نسبت به تغییر کاربری‌های نامتجانس در بافت تاریخی و فرهنگی اقدام کنند.
نظری با بیان اینکه ابهام دیگری که برای بسیاری از شهروندان ایجاد شده، میزان تخریب باتوجه به نزدیکی ایستگاه آتش‌نشانی است، اظهار داشت: آتش‌سوزی در ضلع شمال غربی میدان حسن آباد رخ داد و در مجاورت محل حریق، دیوار به دیوار این ساختمان، ایستگاه شماره یک آتش نشانی قرار گرفته است.
وی عنوان کرد: برای بسیاری از مردم این سوال مطرح شده که آیا آتش نشانی دیر برای اطفای حریق وارد عمل شده یا شدت توسعه حریق در دقایق اولیه بسیار بالا بوده است.
وی افزود: این پرسش مهم وجود دارد که اگر آتش در بافت تاریخی بازار به جان اماکن و ابنیه بیافتد، آیا سازمان آتش‌نشانی می‌تواند با این ابزار و امکانات آن را مهار و اطفا کند یا خیر.
نظری در ادامه این تذکر اظهار داشت: از معاونت خدمات شهری و مدیرعامل آتش نشانی می‌خواهم که مستندات خود را ارائه کنند.

ضرورت ارائه آموزش تخصصی به آتش نشانان

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه از آتش نشانان عزیزی که با جان و دل در مأموریت اطفای حریق حضور داشتند، تشکر می‌کنم، تاکید کرد: لازم است که آموزش‌ها و امکانات تخصصی لازم برای اطفای حریق در اماکن تاریخی و دارای ارزش ملی و میراثی به آتش نشانان و امدادگران ارائه شود.
وی گفت: گاهی نحوه خاموش کردن آتش، خود ممکن است به بناهای با ارزش آسیب بیشتری وارد کند.
نظری ادامه داد: در همین موضوع، پرسش مطرح می‌شود که آیا بهتر نبود به جای آب، از کف برای خاموش کردن آتش استفاده شود تا احتمال ریزش ساختمان به واسطه سنگین شدن بنا، کمتر شود؟
وی ابراز امیدواری کرد: شهروندان و به خصوص مالکان ساختمان‌های ثبت شده اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، احساس مسئولیت بیشتری نسبت به آثار و میراث ملی کشورمان داشته باشند.

شهروندان در مصرف برق صرفه جویی کنند
وی همچنین در ادامه تذکر خود گفت: از مردم کشورمان و به خصوص شهروندان تهرانی دعوت کنم که با توجه به گرمای هوا و افزایش مصرف برق، نسبت به صرفه جویی و کاهش مصرف لوازم برقی به خصوص در ساعات پیک مصرف اقدام کنند.

تهرا م/۷۲۴۴//‌۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =