۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۹
کد خبرنگار: 1101
کد خبر: 83404314
۰ نفر

برچسب‌ها

معاون وزیر ورزش: برخی از ورزشگاه‌ها شرایط برگزاری لیگ برتر را ندارند

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وجه تمایز نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال را با سایر لیگ ها در چشم پوشی و اغماض نکردن به بایدها عنوان کرد و گفت: برخی از ورزشگاه های ما شرایط برگزاری این رقابت‌ها را ندارند که باید برای رفع کمبودهای آنها اقدام شود.

«عبدالحمید احمدی» روز یکشنبه در تشریح وضعیت زیر ساخت ورزشگاه های فوتبال در آستانه برگزاری نوزدهمین دوره لیگ برتر کشور به ایرنا، گفت: جلسات متعددی طی ۲ ماه اخیر با مشارکت وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال، نیروی انتظامی و سایر نهادها برگزار شد.در این جلسات به این نتیجه رسیدیم که بر اساس استانداردهای مدنظر کنفدراسیون فوتبال آسیا، برخی از ورزشگاه های ما شرایط برگزاری رقابت ها را ندارند.

وی ادامه می دهد: از ۱۶ تیم برتر که دارای ورزشگاه هستند برخی استانداردهای متناسب با ای اف سی را ندارند که بدون داشتن استانداردها امکان برگزاری مسابقه فراهم نیست. به همین منظور طی ۲ ماه گذشته در بازدیدهایی که نمایندگان و سازمان لیگ داشتند، کمبودها گزارش شد تا نسبت به رفع آنها اقدام شود.

معاون وزیر ورزش و جوانان اضافه کرد: برخی از این کمبودها برطرف و برخی از سوی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال به استان های که تیم لیگ برتری دارند اعلام شد تا قبل از برگزاری لیگ نوزدهم نسبت به رفع کاستی ها اقدام کنند یا رقابت های خود را در ورزشگاه های دیگر یا بدون تماشاگر برگزار کنند.

احمدی گفت: مسابقه بدون تماشاگر هم خوب نیست، اما اینکه در هر ورزشگاهی بخواهیم مسابقه برگزار کنیم و از امکانات و کمبودها چشم پوشی کنیم، پدیرفته نیست.

وی یکی از الزامات زیر ساخت ورزشگاه ها را شماره گذاری صندلی ها و داشتن گیت های ورود و خروج عنوان کرد و افزود: علاوه بر آن مجهز بودن داخل زمین ورزشگاه ها به دوربین ها که بتوان از نظر ایمنی و انتظامی به برگزاری شرایط مطلوب کمک کرد و فروش بلیت الکترونیکی که باید در این دوره از لیگ اتفاق بیفتد، ضروری است.

** مسئولیت پذیری باشگاه ها در قبال هواداران

معاون وزیر ورزش برخی الزامات دیگر را به باشگاه ها معطوف کرد و گفت: تشکیل سامانه هواداران و مسئولیت پذیر بودن باشگاه ها در قبال آنها در ورزشگاه ها و تشکیل کانون های هواداری دارای شناسنامه با مدیریتی که باید از سوی باشگاه ها اعمال شود و موضوع تربیت همیاران هوادار به منظور کنترل و نظم بخشیدن به سکوهای ورزشگاه ها، همه و همه مسائل مهمی است که رسالت آن باید بر عهده باشگاه ها باشد تا ناگزیر نباشیم در بین سکوها نیروهای انتظامی و امنیتی حاضر شوند.

احمدی تاکید دارد: مسئولیت فرهنگی که باید باشگاه ها در خصوص هوادران و تماشاچیان ایفا کنند و آموزش هایی که باید به لیدرها که هدایت تماشاچیان را برعهده دارند به باشگاه ها ابلاغ شده و بخشی در حال آماده ابلاغ است.

** صدور آی دی کارت هواداران

وی درباره سایر اقدامات لازم در برگزاری بهتر لیگ نوزدهم، توضیح می دهد: ما می توانیم با هماهنگی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال برای تماشاگرانی که به ورزشگاه می آیند آی دی کارت صادر کنیم تا هواداران بر اساس آن مبنای حضور در ورزشگاه ها شود و با این کارت، بلیت بازی را خریداری کنند تادر ورزشگاه ها حضور یابند.

معاون وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: مانند همه رقابت هایی که در دنیا برگزار می کنند، با تعریف این کارت، هواداران شناسایی می شوند و از نظر وضعیت هواداری باشگاه ها باید در این زمینه همکاری کنند و مسئولیت هواداران برعهده بگیرند و هم نظمی در وزشگاه فراهم شود و هم هوادار که وارد ورزشگاه می شود، بدانیم برای کدام باشگاه است. البته این فرایند در دست بررسی است و در سه هفته آینده باید در این ز مینه به جمع بندی نهایی برسیم.

**حضور افسر رسانه ای

احمدی موضوع ساماندهی امور رسانه ای لیگ نوزدهم را از دیگر برنامه های لیگ نوزدهم برشمرد و گفت که توسط فدراسیون فوتبال پیش بینی شده و برای آنها آی دی کارت هم صادر می شود. همچنین ساماندهی برای چگونگی حضور نمایندگان رسانه های گروهی متناسب با ظرفیت و هم حضور عکاسان در داخل زمین مسابقه و جایگاه خبرنگاران که زیرساخت های آنها باید فراهم باشد.

معاون وزیر ورزش و جوانان به پیش بینی افسر رسانه ای برای هر رویداد در لیگ برتر اشاره کرد که این افسر بر روند امور رسانه نظارت می کند و از دیگر موضوعات هم مقررات انضباطی است که باید در این دوره اعمال شود.

احمدی می گوید: درباره برگزاری رویداد اعم از تماشاچیان، باشگاه ها، بازیکنان و مدیران و آنچه که در نامه ها و دستور العمل های برگزاری رویدادها آمده، باید توسط عوامل اجرایی و فرهنگی باشگاه ها رعایت شود و اگر تخلفی از آیین نامه مشاهده شود بر اساس گزارش جرایم انضباطی اعمال خواهد شد.

** اعمال موارد انضباطی سخت در صورت تخلف

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی یکی از مهمترین موضوعات در برگزاری لیگ منظم را توجه به آیین نامه انضباطی دانست و گفت: موضوع انضباطی یعنی آگاهی از شرایط آن و عمل به تعهدات انضباطی و اعمال جریمه در صورت توجه نکردن به آن است و در این دوره موضوع انضباطی و اعمال دستورالعمل ها که می تواند بازدارنده و کنترل کننده و نظم دهنده باشد، به طور جدی دنبال می شود.

احمدی اظهار داشت: اگر بخواهیم تمایزی بین لیگ نوزدهم با سایر لیگ های گذشته قایل شویم، تفاوت ها در همین مواردی است که در بالا اشاره شده است و در عین حال چشم پوشی و اغماض نکردن نسبت به بایدها است. یعنی اگر ورزشگاهی آماده نیست نباید مسابقه برگزار شود و اگر باشگاهی برای حضور در لیگ آماده نیست کاهش یابد، پس اگر ما معتقدیم که می خواهیم لیگ نوزدهم حرفه ای برگزار کنیم پذیرفته نیست لیگ با ایرادهای که از اول چه در حوزه سخت افزاری چه نرم افزاری وجود داشت، ادامه یابد.

وی گفت: همه بخش ها باید به مسئولیت خود واقف باشند و دستور العمل‌ها اجرا شود. این مهم می تواند وجه تمایز با سایر لیگ ها باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =