خرید و فروش گندم در بازار آزاد قاچاق نیست

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان گفت: خرید و فروش گندم در بازار، با توجه به آزادشدن قیمت این محصول راهبردی در بخش صنعتی و صنفی، نباید قاچاق تلقی شود.

محمد باقر منوچهری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از اردیبهشت ۹۸ قیمت گندم برای مصرف در واحدهای صنفی و صنعتی از سوی دولت آزاد شد و دیگر یارانه دولتی در این بخش به این واحدهای تولیدی تعلق نمی گیرد.

وی ادامه داد: بر اساس دستور وزارت جهاد کشاورزی، خروج گندم از استان مبدا به دیگر نقاط کشور در زمان برداشت محصول ممنوع است، اما بعد از پایان برداشت حمل و نقل این محصول راهبردی بر اساس قانون ممنوعیت ندارد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان خاطر نشان کرد: ممنوعیت جا به جایی گندم در زمان برداشت به منظور تامین گندم مورد نیاز برای نانوایی ها در طول سال است.

منوچهری با بیان اینکه خرید و فروش گندم در بازار آزاد در استان سمنان رونق ندارد، اضافه کرد: فعالان اقتصادی برای ورود به این بخش نیاز به دریافت مجوز از شرکت غله و خدمات بازرگانی ندارند.

وی تصریح کرد: از زمان برداشت گندم تا پایان روز شنبه ۲۹ تیر ۹۸ بیش از ۷۱ هزار و ۹۰۰ تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان استان سمنان خریداری شد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان گفت: تاکنون بیش از ۸۰ درصد از مطالبه گندم‌کاران استان سمنان پرداخت شد و بر اساس برنامه‌ریزی های انجام شده تا ۲۰ روز آینده بخش دیگری از طلب گندم‌کاران از سوی دولت وصول می شود.

در سال زراعی جاری حدود ۲ میلیون و ۴۰ هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار گندم دیم و در مجموع پنج میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در استان‌های مختلف کشور زیر کشت گندم رفته است، تولید گندم امسال در استان سمنان ۱۱۵ هزار تن برآورد می شود.

۷۳۳۹/۶۱۰۳

اخبار مرتبط