روستاهای منطقه گردشگری گرگان نیکشهر در انتظار گوشه چشمی مهربان

چابهار- ایرنا- اهالی ۱۵ روستای گرگان نیکشهر شامل سرخکلوت، نگور، تیتران دن، کتک دن، کاپاران دن، بندگاه دن، رودسران، گورگتان، زهیگ، گریگ، چیل بُن، جگان، آرچنیگ، سکین و کنر می گویند که از امکاناتی نظیر راه و تلفن و برخی از آنها نیز از داشتن برق محروم هستند و مهم اینکه تمامی این روستاها در یک مسیر کوهستانی و حاشیه رودخانه‌ای واقع شده‌اند.

به گزارش ایرنا گرگان نیکشهر از مناطق گردشگری خوش آب و هوای جنوب سیستان و بلوچستان است که به گفته برخی از اهالی چنانچه از راه، تلفن و برق بهره مند شود بسیاری از مردم و بویژه گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت بکر به این منطقه سفر می کنند و زمینه ایجاد اشتغال و تبادل فرهنگی فراهم می شود.

علی‌محمد میرزهی یکی از اهالی گرگان نیکشهر گفت: گرگان از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان منطقه هدف گردشگری معرفی شده اما از داشتن حداقل امکانات محروم است، چنانچه به آسفالت راه، تلفن و اینترنت  روستاهای گرگان با طبیعت زیبا و چشم نواز توجه شود شاهد حضور روزانه صدها نفر به این منطقه خواهیم بود و این خود مشکلات اشتغال را مرتفع و این منطقه را به سراسر استان و ایران معرفی می‌کند.

تماس‌های مکرر برخی از اهالی این منطقه و دعوت از خبرنگار ایرنا زمینه‌ساز سفری ۲ روزه به این منطقه سخت گذر شد.

با قرار قبلی یکی از اهالی روستا با موتورسیکلت در ابتدای مسیر سخت‌گذر گرگان در انتظارمان بود، سفرمان را به برخی روستاها با موتورسیکلت آغاز کردیم اما رفتن به چند روستای دیگر به دلیل نداشتن راه مناسب تنها به صورت پیاده امکان پذیر بود.

در هر روستا اهالی مهمان نواز و خونگرم که از مشخصه‌های مردم بلوچ است از حضور خبرنگار ایرنا استقبال کرده و اکنون که گوشی برای شنیدن حرف‌های‌شان و قلمی برای نگارش دردهایشان یافته اند به بیان مسائل و مشکلات خود و روستای‌شان پرداختند.

۱۰۰ نفر جمعیت ۲ روستا نیازمند ۵۴۰ متر راه 

 یکی از روستاییان زهیگ از توابع منطقه گرگان دهستان مهبان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: ۱۰۰ نفر جمعیت ۲ روستای زهیگ و گریگ ۲۰ سال در انتظار بازگشایی تنها ۵۴۰ متر راه هستند و بعد از گذشت سالها هنوز از داشتن راه، برق، تلفن و هرگونه امکانات دولتی بی بهره هستند.

روستاهای زهیگ و گریگ در بالادست آبشار زیبای گرگان نیکشهر واقع شده‌اند، پس از بازگشایی راه برخی روستاهای منطقه گرگان در ۲۰ سال گذشته مردم این ۲ روستا همچنان در حسرت بازگشایی ۵۴۰ متر راه هستند که با یک دستگاه بولدزر یا بیل مکانیکی و پیکور می توان در کمتر از ۲ هفته با کار جهادی و انقلابی از سوی دستگاه‌های دست اندرکار و یا هر ارگان دیگر خصوصی و دولتی این جاده را ساخت و دل حدود ۱۰۰ نفر جمعیت این ۲ روستای محروم را شاد کرد.

علی گرگانی بلوچ یکی از معتمدان روستای گورگتان گرگان که به عنوان راهنما خبرنگار ایرنا را همراهی می کرد و در مسیر پیاده روی به روستاهای زهیگ و گریگ گفت: مردم محلی با بیل و کلنگ و هزینه شخصی و کارگری در چندین ماه راهی به عرض حدود یک متر برای خود بازگشایی کرده‌اند تا بتوانند پیاده و یا برخی مواقع با موتورسیکلت تردد کنند.

وی افزود: مردم ۲ روستای زهیگ و گریگ آب و برق و سایر امکانات نمی خواهند تنها انتظارشان ساخت حدود ۵۴۰ متر راه ماشین رو است.

گرگانی بلوچ ادامه داد: یک دستگاه بولدزر یا بیل مکانیکی و پیکور می توانند در کمتر از ۲ هفته تا ۲۰ روز مشکل تردد بیش از ۱۰۰ نفر جمعیت این روستاها را مرتفع کنند.

علی محمد میرزهی یکی از اهالی گرگان نیکشهر گفت: بیش از ۴۰ سال چشم انتظار آسفالت راه اورنگ به ۱۵ روستای گرگان هستیم و پیگیری‌ها و مکاتبه‌ها  برای آسفالت حدود ۲۳ کیلومتر راه خاکی که در بارندگی‌ها تخریب و بسته می شود، راه به جایی نبرده است.

وی گفت: بیش از هزار نفر جمعیت حدود ۱۵ روستای منطقه گرگان راه دسترسی، برق، مدرسه، بهداشت، اینترنت و تلفن ندارند و  و برخی از مردم روستاها پیاده مسیر را طی می کنند.

چهار روستای گرگان فاقد برق هستند

میرزهی اظهار داشت: روستاییان روستای کنر به دلیل نبود برق و راه از این روستا کوچ کرده‌اند و چهار روستای دیگر شامل نگور، زهیگ، گریگ و سکین نیز همچنان فاقد برق هستند و بارها به وزارت نیرو و مسئولان نیکشهر مشکلات را منتقل کرده‌ایم ولی خبری از عمل و حل مشکلات نیست.

وی افزود: گرگان فقط به عنوان منطقه هدف گردشگری از سوی میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شده ولی نه از راه آسفالته و نه از تلفن و اینترنت بهره‌مند هستند و بسیاری از مردم که برای گردش به این منطقه می آیند از وجود مسیر کوهستانی، صعب العبور و خاکی شدیداً ناراضی هستند.

میرزهی ادامه داد: چنانچه به آسفالت راه، اینترنت و تلفن روستاهای گرگان با طبیعت زیبا و چشم نواز توجه شود شاهد حضور روزانه صدها نفر به این منطقه خواهیم بود و این خود مشکلات اشتغال را مرتفع و این منطقه را به سراسر استان و ایران معرفی می‌کند.

حمل بیمار همچون جنازه

صوفی جان محمدبلوچی یکی از اهالی منطقه گروگان گفت: مسئولان اداره راه و شهرسازی نیکشهر برای رگلاژ و تسطیح جاده با گریدر ادعا می کنند سوخت ندارند، وقتی یک دستگاه لودر با صدها خواهش و نامه و پیگیری تلفنی اهالی برای تسطیح جاده اعزام می کنند تا مدتها در کوههای این منطقه رها می شود و می گویند سوخت و روغن ندارد تا حرکت کند.

بلوچی تصریح کرد: مسئولان باید به مشکلات روستاهای گرگان توجه و این مناطق را از امکانات اولیه نظیر فضای آموزشی، آسفالت راه، تلفن و اینترنت، برق، شبکه آبرسانی واجرای طرح هادی بهره‌مند کنند.

وی گفت: متأسفانه بعد از هر بارندگی‌ حتی گریدر برای رگلاژ و تسطیح راه خاکی وجود ندارد.

بلوچی اضافه کرد: بارها اتفاق افتاده که یک بیمار همانند جنازه  بر دوش چند نفر کیلومترها حمل شود تا به مرکز بهداشتی درمانی برسد و از مرگ نجات پیدا کند.

عبدالستار بلوچی یکی دیگر از اهالی اظهار داشت: مردم انتظار دارند بعد از گذشته ۴۰ سال از پیروزی انقلاب از حداقل امکانات دولتی نظیر راه، برق، تلفن و اینترنت بهره مند شوند و بنظرم این خواسته زیادی نیست.

وی افزود: متاسفانه مسئولان مشکلات را به خوبی پیگیری نمی کنند بطوریکه وقتی مرگ یک کودک اهل مهبان و یک کود اهل گرگان بر اثر نیش زنبور و عقرب گزیدگی را رسانه ای کردیم شبکه بهداشت و درمان نیکشهر بجای پیگیری مشکلات با صدور بیانیه و جوابیه گفته های مردم را تکذیب کرد و کسی از مسئولان استانی و کشوری هم با آن برخورد نکرد.

روستاهای زهیگ و گریگ با کمتر از ۱۰ خانوار جمعیت

معاون برنامه ریزی وتوسعه فرمانداری نیکشهر در گفت وگو تلفنی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روستاهای زهیگ و گریگ براساسآخرین سرشماری سال ۱۳۹۵ کمتر از ۱۰ خانوار جمعیت دارند و فعلا در اولویت خدماتی چون راه، برق و تلفن نیستند با این حال چنانچه اعتباراتی اختصاص یابد اقدامات لازم برای این روستاها انجام خواهد شد.

بشیراحمد رئیسی‌زاده تصریح کرد: روستاهای منطقه گرگان عشایری هستند و باید اداره امورعشایری اولویت‌های خود را برای خدمات رسانی و ساخت راه به فرمانداری اعلام کند تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

وی ادامه داد: چهار روستای منطقه گرگان از جمله روستای نگور همجوار روستای سرخکلوت که از سایر روستاها جمعیت بیشتری دارد در نوبت برقرسانی است.

وی بیان کرد: روستاهای گرگان جذابیت گردشگری و کشاورزی دارند و طبیعت، آبشارها، چشمه های روان، باغات میوه های سردسیری، نخیلات، انار و انجیر آن برای هر گردشگری زیبا و جذاب است و افراد زیادی علیرغم نبود راه مناسب به این منطقه برای تفریح و گردش سفر می کنند.

معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری نیکشهر گفت: مدیر کل راه وشهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان چند سال پیش از روستاهای گرگان بازدید و حتی یک بار مسیر گرگان به طرف بخش آهوران را پیاده طی کرده و پس از مسیریابی قرار شده است این منطقه با ساخت راه از بن بست خارج شود.

رئیسی زاده تصریح کرد: از مسئولان دستگاه‌های دست اندرکار بویژه وزارت‌خانه های راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات انتظار داریم برای رفع مشکلات آسفالت حدود ۲۳ کیلومتر راه اورنگ تا آخرین روستای گرگان و آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت تمامی روستاهای محدوده هدف گردشگری گرگان توجه ویژه داشته باشند.

ساخت راه‌های مناطق عشایری نیکشهر نیازمند اعتبار

رئیس اداره امور عشایری نیکشهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای بازگشایی راه‌های مناطق عشایری این شهرستان از جمله راه‌های محدوده کوهستانی و سخت‌گذر منطقه گرگان و مهبان با کمبود شدید اعتبارات رو به رو هستیم.

سیما دهقان افزود: برای بازگشایی راه‌ روستاهای گریگ و زهیگ منطقه گرگان اعتبارات زیادی نیاز است و علیرغم اینکه می خواهیم مردم از راه مناسب و آسفالته بهره مند شوند ولی کمبود اعتبارات سبب شده تا همیشه شرمنده مردم باشیم.

وی بیان کرد: امسال در کمیته برنامه ریزی شهرستان نیکشهر از سوی اداره امور عشایر بازگشایی ۲۸ کیلومتر راه روستاهای سبز و مکی و احداث راه بطول ۳۱ کیلومتر شامل روستاهای گروگدپ ۱۵ کیلومتر و گرگان بطرف داروکان ۱۶ کیلومتر پیشنهاد شده است.

وی گفت: خواسته ها و انتظارات زیاد و اعتبارات نیز محدود است به همین سبب اولویت نخست بازگشایی و ساخت راه برای روستاهای با جمعیت بالا است تا مردم در مناطق روستایی گروگدپ، مکی و سبز حوزه بخش مرکزی و روستای بارگ دن بخش بنت از راه بهره مند شوند و بعد به سراغ روستاهای کم جمعیتی نظیر زهیگ و گریگ گرگان خواهیم رفت.

به گزارش ایرنا، نیکشهر از شمال به شهرستان‌های ایرانشهر و دلگان، از شرق به شهرستان‌های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان‌های کنارک و چابهار، ازغرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است.

شهرستان نیکشهر با ۳۹۵ روستا، چهار بخش بنت، لاشار، آهوران و مرکزی براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان سال ۱۳۹۵ تعداد ۱۴۱ هزار و ۸۹۴ نفر جمعیت با ۳۷ هزار و ۲۰۷ خانوار در فاصله ۵۱۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

۳۰۴۳**۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =